Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amazon, czyli ponad 1 000 nowych stanowisk pracy. Kto ma szansę na zatrudnienie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Agata Maksymiuk
Amazon w ciągu najbliższych dwóch miesięcy uruchomi centrum logistyki e-commerce w Kołbaskowie pod Szczecinem. Co ma do zaoferowania gigant światowej dystrybucji mieszkańcom sąsiednich miejscowości?

Firma słynąca z automatyzacji i robotyzacji pracy zatrudni w naszym regionie około 1 000 nowych pracowników na różnych szczeblach.

- Obsadziliśmy już większość stanowisk specjalistycznych, choć niektóre wciąż są otwarte – mówi Marzena Więckowska, rzecznik prasowy Amazon. - Szukamy między innymi inżynierów, specjalistów ds. IT czy HR. Wkrótce rozpoczniemy także rekrutację na stanowiska początkowe.

- Zależy nam na ludziach, którzy lubią konstruować, budować, odkrywać nowe rzeczy – dodaje Roy Perticucci, wiceprezes ds. operacyjnych Amazon na Europę. - Dlatego preferujemy osoby, które ukończyły odpowiednie studia na kierunkach matematycznych, osoby „myślące liczbami”. Tacy kandydaci mają szansę odnieść największy sukces w naszej firmie. Oczywiście humaniści też są bardzo wartościowi, ale w tym fachu na pierwszym miejscu są umiejętności ścisłe. Chodzi o posiadanie pewnego rodzaju predyspozycji, ekscytację liczbami i podejmowanie samodzielnych prób rozwiązywania problemów.

Nowy system pracy, nowe przyzwyczajenia

Inwestor zapowiada również nawiązanie współpracy ze szkołami wyższymi w regionie. Firma decyduje się na inwestowanie w absolwentów. Każdy z nich dostanie możliwość awansu i rozwoju osobistego, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Pensja na start dla absolwenta to 6500 złotych brutto.

Wszyscy zatrudnieni w Amazon mają zapewnioną m.in.: prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, darmowy transport do - i z pracy - nawet z najbardziej oddalonych od centrum dystrybucyjnego punktów, możliwość wykupienia obiadu za 1 zł. Pracownicy poziomu początkowego z rocznym stażem otrzymują także możliwość przystąpienia do programu „Postaw na Swój Rozwój”.

W ramach świadczenia Amazon finansuje kursy i szkolenia w bardzo wielu obszarach i to nie tylko tych związanych z pracą w firmie. Świadczenie obejmuje również zakup potrzebnych do szkolenia podręczników i materiałów dodatkowych.

Pracownicy firmy Amazon w codziennej pracy wykorzystują najnowszą technologię, w tym także z roboty.

- Jestem odpowiedzialny za zarządzanie i opiekę nad robotami pracującymi w centrum e-commerce w Manchesterze – mówi Sean McFadzean, pracownik Amazon Fulfillment. – To niewiarygodnie ciekawe zajęcie. Opiekuję się 1025 robotami działającymi tylko na jednym piętrze. To wymagające zadanie. Znajduje się tu 7 tys. specjalnych regałów, wyposażonych w 52 półki, na których są umieszczane towary zamawiane przez naszych klientów.

Wdrożenie systemu Amazon Robotics sprawiło, że praca w centrach stała się znacznie wydajniejsza i sprawniejsza. Roboty pomagają osobom zatrudnionym m.in. podczas zbierania zleceń i składowania produktów na półkach. Nie ma mowy o dźwiganiu, przechodzeniu setek metrów podczas poszukiwań odpowiedniego zamówienia, traceniu czasu na dopasowywanie opakowań, czy nawet mierzenia odpowiedniej ilości taśmy klejącej – to wszystko wykonują roboty.

W rezultacie zlecenia są szybciej obsługiwane, a proces ich realizacji skraca się do kilku minut. System pracy centrum logistyki e-commerce jest nowością w wielu krajach Europy. Polscy pracownicy będą musieli poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z nim.

Szczecin, czy to na pewno właściwe miejsce?

Choć wybór miejsca na inwestycję firmy Amazon wśród wielu osób nadal budzi wątpliwości, okazuje się, że Kołbaskowo (Szczecin) strategicznie ma bardzo dobre położenie.

– Lokalizacja w Polsce umożliwi nam łatwiejszą komunikację między zachodem i wschodem Europy – mówi Roy Perticucci. – Szczecin nie jest przypadkowym wyborem. Na swoje siedziby wybieramy miejsca, w których jest duże zapotrzebowanie na nowe stanowiska pracy i dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry.

- Nie brakuje tu osób, które możemy zatrudnić i które są w stanie świetnie poradzić sobie z obsługą nowoczesnych technologii, między innymi takich jak Amazon Robotics – dodaje Marzena Więckowska.

Ponadto, szacuje się, że Amazon przeprowadzi transfer ok. 80 pracowników centrów, którzy zasilą stanowiska m.in. w Kołbaskowie. Co za tym idzie, zasilą też lokalny rynek usług, stając się nowymi konsumentami. Od lat mówi się, że zagraniczne inwestycje są najważniejszym czynnikiem rozwoju regionalnego poprzez bezpośredni wpływ na lokalną gospodarkę. Widać to szczególnie w przypadku niewielkich gmin.

– Uruchomienie centrum logistyki e-commerce planujemy na koniec trzeciego kwartału bieżącego roku – zdradza Marzena Więckowska. - Sami nie możemy już się doczekać.

Czytaj więcej:

Jak powstaje w polu gigant, czyli Amazon buduje się w Kołbaskowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński