Alimenciarze poszukiwani przez zachodniopomorską policję. Zobacz aktualną listę osób, za którymi wystosowano list gończy
Wszystkie informacje pochodzą z portalu poszukiwani.policja.pl z dnia 15 września 2023 r.
Osoby w naszej galerii uporczywie uchylają się od płacenia alimentów na członków swojej rodziny, w zdecydowanej większości chodzi o dzieci. Oto twarze i dane osób ściganych przez podkarpacką policję, którzy mają odpowiadać prawnie na podstawie artykułu 209 paragraf 1 kodeksu karnego.
§ 1. Kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Policjanci czekają na sygnał zarówno od osób, które wiedzą, gdzie przebywa poszukiwany mężczyzna lub kobieta, jak i od tych, którzy mogą mieć wiadomości na temat przypuszczalnego miejsca ich pobytu. Każdy sygnał zostanie dokładnie sprawdzony. Dzwonić można albo pod numer, który został podany przy zgłoszeniu dotyczącym konkretnego poszukiwanego mężczyzny lub na ogólny numer policyjny (takie zgłoszenie zostanie przekierowane na właściwy komisariat).
Te osoby też są poszukiwane przez policję! Przedstawiamy ich wizerunek
Jakie są kary za niepłacenie alimentów?
W Polsce, za niepłacenie alimentów, obowiązują przepisy zawarte w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz w Kodeksie karnym. Oto kilka informacji na temat kar za niepłacenie alimentów w Polsce:
- Kary cywilne: W przypadku niepłacenia alimentów, sąd może nałożyć na dłużnika grzywnę lub orzec inne środki przymusu, takie jak zakaz opuszczania kraju, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej lub zakaz korzystania z określonych środków transportu. W przypadku wielokrotnego niepłacenia alimentów, sąd może orzec karę ograniczenia wolności.
- Egzekucja komornicza: Gdy dłużnik alimentacyjny nie wykonuje obowiązku płacenia alimentów, wierzyciel (osoba uprawniona do alimentów) może skorzystać z pomocy komornika. Komornik ma prawo podjąć różne działania, takie jak zajęcie wynagrodzenia, rachunków bankowych, emerytur lub rent, nieruchomości lub pojazdów dłużnika w celu odzyskania zaległych alimentów.
- Kara pozbawienia wolności: W szczególnie poważnych przypadkach, kiedy dłużnik nie wywiązuje się z obowiązku płacenia alimentów mimo wcześniejszych nakazów sądowych, sąd może orzec karę pozbawienia wolności. Zgodnie z polskim Kodeksem karnym, za zaniedbanie w płaceniu alimentów grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?