Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alexander von Humboldt zacumuje w Szczecinie. To pierwszy z 9 wycieczkowców, które odwiedzą nasz port

Piotr Jasina [email protected]
Statek ma 152,5 m długości, 19,8 m szerokości i 5,8 m zanurzenia.
Statek ma 152,5 m długości, 19,8 m szerokości i 5,8 m zanurzenia. Fot. archiwum
Jutro zacumuje pierwszy z dziewięciu wycieczkowców, które w tym roku pojawią się w Szczecinie. Wynajęty przez Niemców statek pływający pod banderą Bahamów należy do brytyjskiego armatora.

Przycumuje przy Wałach Chrobrego we wtorek około godz. 7.30. Będzie stał do godziny 14. Przypłynie nim ponad 400 pasażerów oraz ponad 200 członków załogi. Zostaną przywitani przez reprezentacyjną orkiestrę. W programie pasażerowie mają zwiedzanie Szczecina.

W tym roku szczecinianie jeszcze będą mieli okazję zobaczyć tego cruisera - 14 sierpnia. W sezonie 9 wycieczkowców będzie zawijać do Szczecina 13 razy. Athena z 450 pasażerami na pokładzie oraz 275 członkami załogi pojawi się 20 maja. Stanie przy nabrzeżu Polskim. To ten statek w 2008 roku został zaatakowany przez piratów w Zatoce Adeńskiej.

Przy nabrzeżu Polskim dwukrotnie będzie cumował Braemer. To największy pasażerski statek, jaki pojawi się na Pomorzu Zachodnim. Może przewozić 800 osób. Atrakcją Dni Morza będzie wizyta dwóch cruiserów. Będą to Black Watch oraz Delphin Voyager. Pierwszy stanie przy nabrzeżu Polskim w szczecińskim porcie, drugi - przy nabrzeżu Angielskim. Delphin Voyager zabiera na osiem pokładów do 650 pasażerów.

W czerwcu pojawi się Silver Cloud. Może nim podróżować 296 osób. Stanie przy Wałach. A w lipcu przy Wałach Chrobrego zacumuje Spirit of Adventure, który może przewozić 352 pasażerów.

Trzykrotnie zawinie do Szczecina Seabourn Sojourn. Stanie przy nabrzeżu Polskim. Ostatnim w tym roku gościem przy Wałach Chrobrego będzie Saga Pearl II. Zabiera na pokład 600 pasażerów.

Dlaczego nie wszystkie cumują przy Wałach? - Mogą tu cumować jedynie jednostki do 6,5 metra zanurzenia z 400 pasażerami na pokładzie - wyjaśnia Krzysztof Gogol z PŻM. - Przy większej liczbie, nie ma możliwości odebrania gości przez autobusy, chyba że zamkniemy ul. Jana z Kolna. Można by przygotować np. nabrzeże dla 20-25 autokarów w okolicach kapitanatu lub na terenie byłej stoczni. Postój przy przemysłowych nabrzeżach nie stanowi zbytniej atrakcji dla pasażerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński