MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleksander Miszalski przedstawił wiceprezydentów Krakowa. Z kim będzie rządził przez najbliższe pięć lat?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przedstawił wiceprezydentów
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przedstawił wiceprezydentów Wojciech Matusik
We wtorek, 14 maja, nowy prezydent Krakowa Aleksander Miszalski przedstawił wiceprezydentów. Na najbliższych współpracowników wybrał dotychczasowego rektora Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Stanisława Mazura. Wśród nich znalazł się też do niedawna miejski radny Platformy Obywatelskiej Łukasz Sęk. Największym zaskoczeniem jest kolejny zastępca, którym został Stanisław Kracik, były poseł, burmistrz Niepołomic i wojewoda małopolski.

- Kluczem do doboru wiceprezydentów jest po pierwsze pokazanie, że jesteśmy takim teamem, który łączy doświadczenie z młodością, a po drugie pokazanie, że mamy fachowców. Chciałbym, żeby to był zespół, który bardzo ciężko pracuje i bardzo dobrze się zna na sprawach, którymi się zajmuje - podkreślił prezydent Aleksander Miszalski.

Stanisław Mazur zajmie się strategią rozwoju Krakowa

Pierwszym zastępcą Aleksandra Miszalskiego będzie prof. Stanisław Mazur, dotychczas rektor Uniwersytetu Ekonomicznego. Stanisław Mazur też zgłosił się do wyborów na prezydenta Krakowa, brał udział w kampanii, ale pod jej koniec się z niej wycofał przekazując poparcie Aleksandrowi Miszalskiemu.

Stanisław Mazur w urzędzie ma odpowiadać za obszary, które dotyczą strategii rozwoju miasta, planowania przestrzennego oraz przedsiębiorczości i gospodarki.

Podkreślił, że doskonalenia będzie wymagało gospodarowanie przestrzenne. Zwrócił uwagę, że gospodarka znajduje się w bardzo specyficznym momencie, jeżeli chodzi m.in. o stabilność na rynku pracy, problemy po stronie rzemiosła.

– To wszystko będzie wymagało zbalansowania, znalezienia dobrych rozwiązań, więc ta nowa opowieść o Krakowie będzie realizowana bardzo szybko i skutecznie, chciałbym, żeby już od jutra przy pomocy urzędników zracjonalizować te rzeczy, o których mówiliśmy w kampanii i bardzo sukcesywnie te zamiary realizować – powiedział pierwszy zastępca prezydenta Krakowa.

Stanisław Kracik wniesie doświadczenie, jaki zdobył zarządzając Niepołomicami

Stanisław Kracik jako wiceprezydent ma odpowiadać za infrastrukturę, inwestycje i gospodarkę komunalną. Będzie mógł służyć samorządowym doświadczeniem, które zdobył przez wiele lat pracy jako burmistrz Niepołomic. Ostatnio jako kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył mandat do Sejmiku Województwa Małopolskiego. W 2010 roku był kandydatem PO na prezydenta Krakowa, przegrał w drugiej turze z Jackiem Majchrowskim.

- Jestem tutaj nie bez wzruszenia. Kilkanaście lat temu kandydowałem na stanowisko prezydenta Krakowa. Wtedy wydawało mi się, że moje doświadczenie pozwala mi uczciwie prosić o głosy krakowian i zarządzać tym miastem. Stało się inaczej, ale nie mogłem odmówić wobec prośby, jaką przedstawił mi pan prezydent Miszalski, aby towarzyszyć jego ekipie - powiedział Stanisław Kracik.
– Naszym założeniem będzie poszukiwanie równowagi między wielkimi, sztandarowymi inwestycjami a tymi zadaniami i przedsięwzięciami, które ułatwiają życie mieszkańcom i podnoszą jakość usług komunalnych - dodał.

Wiceprezydent Stanisław Kracik zaznaczył, że ten balans powinien przejawiać się w tym, że cały Kraków będzie infrastrukturalnie zadbany, wszystkie części miasta i osiedla, także te znajdujące się daleko poza centrum.

Łukasz Sęk będzie odpowiadał m.in. za pozyskanie funduszy unijnych

Wiceprezydentem został także Łukasz Sęk, który zajmie się sportem, promocją i komunikacją. W jego pionie znajdą się także innowacje i obszar Metropolii Krakowskiej.

– Bardzo się cieszę że będę mógł się zająć tematami, którymi zajmowałem się w dużej mierze jako radny oraz przewodniczący komisji innowacji, funduszy europejskich i metropolii. Chciałbym zadbać przede wszystkim o obszar cyfryzacji, żeby przyspieszyć dążenie do nowoczesnego urzędu, nowoczesnego miasta, miasta przyjaznego mieszkańcom – powiedział Łukasz Sęk, który z samorządem przez lata był związany jako miejski radny z klubu Koalicji Obywatelskiej (do Rady Miasta dostał się także podczas tegorocznych kwietniowych wyborów).

Teraz w urzędzie też będzie odpowiadał za komunikację z mieszkańcami, ze wszystkimi, którzy w Krakowie mieszkają i także tymi, którzy Kraków odwiedzają. – Chcemy, aby nasze miasto było odbierane jako przyjazne dla wszystkich, żeby każdy tutaj się dobrze czuł, musimy tego pilnować, bo Kraków ma być dla każdego, kto chce w mieście przebywać - podkreślił Łukasz Sęk.

Szczególna uwaga nowego wiceprezydenta ma zostać poświęcona sportowi. Kolejna istotna sprawa to metropolia. Nowy zastępca wyraził nadzieję, że uda się przekonać gminy ościenne do dobrej współpracy, ale też wykorzystać środki zewnętrzne, aby finansować wspólne projekty i że taka współpraca przyniesie dobre rozwiązania dla mieszkańców Krakowa.

Czwarty wiceprezydent ma zostać przedstawiony do końca tygodnia. Ma to być osoba wskazana przez Nową Lewicę, która będzie odpowiadać m.in. za edukację i politykę społeczną.

- Są jeszcze prowadzone rozmowy. Czekam na odpowiednie kandydatury. Czwarty wiceprezydent powinien być przedstawiony do końca tygodnia - wyjaśnił prezydent Aleksander Miszalski.

Nie wyklucza, że sam bezpośrednio będzie nadzorować kwestie związane z kulturą w Krakowie.

Przypomnijmy, że Aleksander Miszalski oficjalnie przejął władzę w mieście 7 maja z rąk prof. Jacka Majchrowskiego, który podwawelskim grodem rządził przez niespełna 22 lata. Nowy prezydent Krakowa jest politykiem związanym z Platformą Obywatelską, byłym radnym miejskim i Dzielnicy I Stare Miasto, byłym posłem. W wyborach na prezydenta Krakowa wystartował jako kandydat Koalicji Obywatelskiej. Wygrał I turę wyborów, a w II turze o jego zwycięstwie zadecydowała różnica 5434 głosów (zdobył 51,04 proc.). W II turze wyborów pokonał Łukasza Gibałę (poparło go 48,96 proc. głosujących) ze Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców.

Wiceprezydenci Krakowa w kadencji 2024-2029:

Stanisław Mazur (ur. 8 maja 1969 r.), politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, ostatni rektor tej uczelni. Od ponad dwudziestu lat pełni funkcje związane z zarządzaniem instytucjami akademickimi o różnym charakterze. Był pierwszym dyrektorem Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej. Od 2020 r. był rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor ponad 260 publikacji, redaktor naczelny kwartalnika „Zarządzanie Publiczne/Public Governace”, jeden z pomysłodawców i organizatorów seminariów naukowych „Dobre rządzenie” oraz „Koło Krakowskie”. Lider i uczestnik wielu krajowych i zagranicznych projektów badawczych z zakresu polityk publicznych i zarządzania publicznego. Członek Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych w kadencji 2020-2024, członek International Public Policy Association.

Stanisław Kracik (ur. 10 września 1950 r.) w Spytkowicach. Samorządowiec, polityk i społecznik, który wyrobił sobie markę na polu zarządzania miastem i instytucjami publicznymi. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Wieloletni burmistrz Niepołomic. Przez dwie kadencje był posłem na Sejm. Był też wojewodą małopolskim oraz kierował Szpitalem Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Jest także honorowym krwiodawcą i społecznikiem angażującym się w szereg lokalnych inicjatyw. W 2015 r. został uhonorowany Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. W 2005 r. otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.

Łukasz Sęk urodził się 4 czerwca 1989 r. w Krakowie. Ukończył Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące na os. Piastów. Naukę kontynuował na Uniwersytecie Ekonomicznym (studia I stopnia na kierunku ekonomia i II stopnia na kierunku zarządzanie) oraz w Akademii Górniczo-Hutniczej (podyplomowo kierunek marketing internetowy). Zawodowo zajmował się przez kilkanaście lat marketingiem oraz promocją. Prowadził także własną działalność gospodarczą w tym obszarze. Dwukrotnie, w roku 2018 oraz 2024 był wybrany do Rady Miasta Krakowa z okręgu obejmującego Dzielnicę XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice oraz XVII Wzgórza Krzesławickie. Wcześniej w latach 2014–2018 był Członkiem Rady Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Od wielu lat bierze czynny udział w lokalnym wolontariacie i współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Ponadto, jest prezesem Nowohuckiego Klubu Szachowego. Jego rodzice są nauczycielami. Wolny czas poświęca swoim zainteresowaniom – podróżom, gotowaniu, wycieczkom rowerowym, a także czytaniu, szczególnie literatury faktu oraz książek biograficznych.

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska