Aktywność pracowników po pięćdziesiątce

(cza)
sxc.hu
Konsekwentne przełamywanie stereotypów dotyczących osób powyżej 50 roku życia staje się w obecnej sytuacji bardzo istotne. Szczególną rolę w tym procesie odgrywają pracodawcy, którzy powinni uświadomić sobie jakie są racjonalne argumenty przemawiające za zatrudnianiem osób 50+.

Pracodawcy decydując bowiem o tym, czy chcą mieć w swojej organizacji osoby powyżej 50 roku życia nie powinni kierować się panującymi na temat tych osób stereotypami, ale muszą uświadomić sobie jak ważni dla funkcjonowania każdej firmy są pracownicy posiadający praktyczne umiejętności, zdolność szybkiego rozpoznania i oceny sprawy oraz zachowujący spokój w trudnych sytuacjach.

Takimi cechami można właśnie scharakteryzować pracowników 50+, których wiedza i doświadczenie są szczególnie ważne i pomocne w rozwoju młodszych pracowników.

Przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się co zrobić by starsi (bardziej doświadczeni) pracownicy efektywnie przekazywali wiedzę młodszym (wdrażającym się) pracownikom oraz jak tę wiedzę zatrzymać w firmie, gdy ci starsi i bardziej doświadczeni odejdą już z organizacji.

Jednym ze sposobów jest wymiana wiedzy i doświadczeń między starszymi i młodszymi pracownikami, którą określa się mianem mentoringu. Mentoring jest bardzo korzystny zarówno dla całej organizacji jak i mentora oraz szkolonego pracownika.

Po pierwsze jest metodą niemal bezkosztową, korzysta się bowiem z tzw. wewnętrznych zasobów firmy. Pozwala też szybciej i efektywniej szkolić i adaptować pracownika aniżeli za pomocą szkoleń zewnętrznych. Dodatkowo, dzięki procesom mentoringu zdecydowanie zwiększa się zaangażowanie i zadowolenie z pracy osób objętych tą metodą - zarówno szkolonych pracowników jak i mentorów, którzy zaczynają być postrzegani jako cenny kapitał ze względu na posiadaną wiedzę i doświadczenie.

W powyższe cele doskonale wpisuje się projekt "SISC - Senior Intergenerational Social Capital" - Międzypokoleniowy Kapitał Społeczny, finansowany z UE. Realizują go cztery instytucje: z Niemiec (RKW Hessen GmbH), Włoch (E.RI.FO), Bułgarii (iCentres) i Polski (Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym).

Partnerzy pracują nad modelem mentoringu za pomocą e-learningu, dzięki któremu starsi i młodsi pracownicy będą mogli skutecznie dzielić się wiedzą. Projekt SISC ma na celu wsparcie przedsiębiorstw w dążeniu do zachowania w firmie wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych pracowników zanim przejdą na emeryturę.

Pracownicy 50+ będą przechodzić indywidualne szkolenie, aby zostać mentorami. Jako mentorzy będą przekazywać swoją wiedzę mniej doświadczonym pracownikom w swoim przedsiębiorstwie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie