Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akta nawet sprzed dwóch wieków

Michał Fura, 10 marca 2005 r.
Dyrektor muzeum planuje zorganizować wystawę zdjęć słynnych statków, które kiedyś były w świnoujskim porcie. Na zdjęciu symbol Rewolucji Październikowej, radziecki okręt "Aurora" w naszym mieście. Fotografia pochodzi ze zbiorów muzeum.

O cztery druki służące w latach 20. ubiegłego wieku jako pieniądze, ma wzbogacić się muzeum. Już przybyło kilka unikatowych widokówek i ceramiczna zastawa. Wkrótce dowiemy się, jakie sprawy rozpatrywał świnoujski są na początku XIX wieku!

Nowe eksponaty, to część coraz bardziej rozrastającej się ekspozycji dotyczącej przede wszystkim przedwojennej historii miasta. Do tej pory muzeum z racji nazwy (Muzeum Rybołówstwa Morskiego) i posiadanych eksponatów było ograniczone tematycznie głównie do spraw morskich. Teraz ma się to zmienić. Nowa dyrektor Barbara Adamczewska chce przekształcić placówkę w muzeum o charakterze regionalnym.

- Dlatego gromadzimy coraz więcej eksponatów dotyczących historii miasta. Szczególnie tej przedwojennej - mówi Barbara Adamczewska.

Pieniądze ze Sparkasse

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo muzeum wzbogaci się o cztery druki, które około 1920 roku służyły mieszkańcom Świnoujścia jako banknoty. Posiadają nominały jednej marki oraz 75, 50 i 25 feningów.

- Znajduje się na nich herb Świnoujścia, nieistniejący już Kurhaus, latarnia morska, port - mówi Barbara Adamczewska. - Wystawiła je świnoujska Sparkasse, czyli odpowiednik banku. Miała swoją siedzibę w budynku muzeum.

Dyrektor uważa, że pieniądze można pokazać razem z udostępnieniem dla zwiedzających znajdującego się w muzeum sejfu używanego właśnie przez niemiecką Sparkasse. O mało co miasto nie miałoby tego zabytku. Gdy II wojna światowa zbliżała się do końca i do Świnoujścia weszli Rosjanie, chcieli wysadzić sejf. Na szczęście do tego nie doszło.

- No i mamy go do dziś. Jego ściany mają kilkadziesiąt centymetrów grubości - mówi dyrektorka.

Kolejnym ciekawym zabytkiem mogłoby być 25 chińskich monet wykopanych niedawno przez mieszkańca miasta na Warszowie. Barbara Adamczewska wystąpiła już do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o ich przekazanie w depozyt świnoujskiemu muzeum. Konserwator nie zdecydował jednak na razie co zrobi z monetami. Na razie są konserwowane.

- Czekam na odpowiedź. Myślę, że byłoby bardzo dobrze, gdyby trafiły do naszego muzeum. W końcu zostały znalezione w Świnoujściu - dodaje.

Akta pisane gotykiem

W ubiegłym roku muzeum wzbogaciło się o 622 unikatowe widokówki dotyczące przedwojennego Świnoujścia i Międzyzdrojów. Teraz widokówek jest już więcej, bo doszły kolejne.

- Mamy ich już ponad 730 sztuk. Niewykluczone, że wkrótce będzie ich jeszcze więcej, bo zgłaszają się do nas kolejne osoby, które mają widokówki z dawnych lat - mówi Barbara Adamczewska.

Zbiory muzeum wzbogaciła też ceramiczna zastawa z początku lat 20. minionego wieku. Podarował ją jeden z mieszkańców miasta.

- Poza tym dostaliśmy też akta sprawy z początku XIX wieku. Są po niemiecku i w dodatku napisane ręcznie gotykiem! - mówi dyrektorka. - Będziemy je tłumaczyć. To będzie bardzo ciekawe. Dowiemy się, jakimi sprawami wówczas się zajmowano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński