Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Czytam i Wiem": Z unijnej kasy

Redakcja
Rozmowa z Waldemarem Gilem, Starostą Stargardzkim.
Akcja

- Bez unijnych pieniędzy nie jest łatwo o większe przedsięwzięcia. Jak powiatowi idzie ze zdobywaniem tych środków?
- Powiat Stargardzki w ostatnich latach sukcesywnie udowadniał, że jest wiele możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, ale do tego potrzebne są chęci. Jesteśmy przykładem samorządu, który nie boi się wnioskować o realizację dużych projektów. To wymaga wiele wysiłku i starannych przygotowań. I nie zawsze muszą być to projekty majątkowe, jak przebudowa szpitala czy dróg. W ciągu ostatnich pięciu lat Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przeprowadziło dziesiątki szkoleń i kursów, które pomogły w integracji społecznej kilkuset osobom wykluczonym, jak niepełnosprawni czy wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych. A to wszystko dzięki środkom z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ponadto, pozyskując środki z budżetu państwa, w ubiegłym roku zrealizowaliśmy projekt "Poprawa bezpieczeństwa zabytków w powiecie stargardzkim", znakując i tym samym zabezpieczając przed kradzieżą ponad 300 zabytków. Na tym jednak nie poprzestaliśmy i złożyliśmy kolejny wniosek w ramach tego samego programu rządowego "Razem Bezpieczniej". Wkrótce Powiat Stargardzki przystąpi do jego realizacji. W tym roku z pomocą unijnych pieniędzy, realizujemy projekt "Zaczarowane Miedwie - promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego na obszarze LGD WIR". Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny dla dzieci, a 25 maja w Morzyczynie odbędzie się wielki piknik rodzinny. Teraz trzymamy kciuki za projekt "Life+", który mógłby zupełnie zmienić oblicze infrastruktury rowerowej w powiecie.

- Właśnie, znowu mówi się o tym, że może powstać ścieżka rowerowa do Ińska przy wykorzystaniu dawnej trasy kolejki wąskotorowej. Jest na to szansa?
- Rozmowy na temat losów kolejki wąskotorowej zainicjowałem już wiele lat temu. Uważam ją za jeden z najważniejszych i jednocześnie niewykorzystanych zabytków naszego powiatu. Nowa koncepcja pozwoli zachować zabytkowe elementy kolejki, przy jednoczesnym wykorzystaniu jej trasy do powstania 50-kilometrowej drogi rowerowej ze Stargardu do Ińska. Realizacja projektu przyczyniłaby się do zaprzestania niszczenia kolejki i jednocześnie stworzenia nowej, infrastruktury rowerowej. Z wielką radością przyglądam się rosnącej liczbie rowerzystów, rolkarzy oraz miłośników nordic walking, a także tworzeniu się takich stowarzyszeń jak Stargardzkie Porozumienie Rowerowe, ale jednocześnie ubolewam nad niewystarczającymi warunkami do tego, by mogli oni uprawiać ulubione sporty. Projekt "Life+" opiewający na kwotę 26 milionów złotych, który Powiat Stargardzki złożył, miałby to wreszcie zmienić. Jego losy są jeszcze nieznane, ale jesteśmy dobrej myśli.

- Powiat Stargardzki został mecenasem akcji Głosu "Czytam i wiem". Razem będziemy promować czytelnictwo prasy regionalnej wśród młodzieży, zachęcać do poznawania swojego regionu. To dobra akcja?
- Coraz więcej mówi się o niskim poziomie czytelnictwa, szczególnie wśród młodych. Mam również wrażenie, że wielu z nich nie interesuje się tym, co dzieje się w ich regionie. Dlaczego natomiast tak chętnie korzystają z internetu? Ponieważ dostęp do niego jest szybki i łatwy. Żeby zapoznać się z prasą regionalną, trzeba włożyć w to odrobinę więcej "wysiłku". Akcja Powiatu Stargardzkiego i Głosu "Czytam i wiem" wychodzi naprzeciw temu problemowi, udostępniając młodzieży darmowe egzemplarze prasy regionalnej. Przyszłość naszego regionu jest w rękach nowych pokoleń. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą wkrótce tworzyć nową rzeczywistość, więc warto przybliżać im wiedzę na temat miejsca, w którym żyją.

- Coraz bliżej wakacje. Jakieś inwestycje na ten czas planowane są w stargardzkich szkołach ponadgimnazjalnych?
- W Wieloletnim Planie Finansowym zaplanowaliśmy działania, które mają usprawnić funkcjonowanie szkół ponadgimnazjalnych. W tej chwili mamy na uwadze dwa najważniejsze działania inwestycyjne, jakimi są termomodernizacje budynków II Liceum Ogólnokształcącego oraz Bursy Szkolnej. Również w zakresie infrastruktury oświaty staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne. Obecnie Powiat przygotowuje dokumentację techniczną, która jest niezbędna do tego, aby o nie aplikować. Jeszcze w 2013 roku zaplanowano także wykonanie dwóch koncepcji programów funkcjonalnoużytkowych dla zadań dotyczących rozbudowy, przebudowy i modernizacji Centrum Kształcenia Praktycznego oraz budowy sali sportowej dla Zespołu Szkół nr 5 w Stargardzie. Te opracowania pozwolą nam podjąć konkretne działania w następnych latach.

- 17 maja rozpoczyna się już dziewiąty Powiatowy Tydzień Walki z Rakiem i Promocji Zdrowia. Na ile dzięki tej akcji, przez te lata, zwiększyła się świadomość mieszkańców powiatu stargardzkiego, że o zdrowie naprawdę warto i trzeba dbać?
- Tę imprezę uważam za jedną z najważniejszych, które organizuje Powiat Stargardzki, bo promuje to, bez czego nie da się zrobić wiele - zdrowie. My, jako samorząd powiatowy, nie jesteśmy w stanie zmusić naszych mieszkańców do tego, by o nie zadbali, ale możemy prowadzić działania profilaktyczne i promocyjne w tym zakresie. Powiatowy Tydzień Walki z Rakiem i Promocji Zdrowia to szeroko zakrojona akcja, w której każdy może wziąć udział. Na co dzień brakuje nam chęci i czasu, by pójść do lekarza i wykonać podstawowe badania kontrolne. Impreza powiatowa to doskonała okazja, by wracając z pracy lub spacerując w okolicy Rynku Staromiejskiego, bezpłatnie przebadać m.in. poziom cukru, ciśnienie tętnicze, słuch, wykonać mammografię. Ostatnie lata pokazały, że wyniki badań nie zawsze są najlepsze. Wielu ludzi dzięki przeprowadzonej przez nas akcji dostało szansę, by szybciej zareagować na problemy zdrowotne we wczesnej fazie. Akcja przyczynia się do wzrostu świadomości, że warto pomyśleć o swoim zdrowiu, ponieważ oprócz badań, duży nacisk kładziemy na działania profilaktyczne - nie tylko podczas Powiatowego Tygodnia Walki z Rakiem i Promocji Zdrowia, ale przez cały rok, organizując różnego rodzaju akcje, kursy i szkolenia.

Patron honorowy akcji: Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński