Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Czytam i Wiem": Wakacje z błękitną energią

Redakcja
Nieuchronnie zbliżamy się do półmetka wakacji. Nie ma się jednak czym martwić. Przed nami jeszcze mnóstwo imprez, na których nie może Was zabraknąć!
Akcja

Najciekawsze odbywają się we współpracy ze spółką Polskie LNG, budującą w Świnoujściu bałtycki terminal LNG.

- Jako największy inwestor w regionie i odpowiedzialny sąsiad lokalnej społeczności w Świnoujściu, z przyjemnością wspieramy inicjatywy mające na celu promocję regionu oraz wszelkie działania edukacyjne, nie skupiające się wyłącznie na edukacji w zakresie skroplonego gazu ziemnego, lecz także obejmujące zagadnienia związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad morzem - tłumaczy zaangażowanie Polskiego LNG w cykl wakacyjnych wydarzeń Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej spółki.

Bezpieczna plaża

W najbliższy weekend odbędzie się kolejna odsłona akcji "Błękitna energia", realizowanej we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Pierwsza edycja już za nami. Tydzień temu plaża na Warszowie (dzielnica w prawobrzeżnej części miasta) przyciągnęła tłumy. - Udział wzięło blisko 50 zespołów turystów i mieszkańców Świnoujścia - mówi Apoloniusz Kurylczyk, dyrektor WOPR Województwa Zachodniopomorskiego.

W zajęciach edukacyjnych aktywny udział brały całe rodziny wypoczywające na Warszowie, które zdobywały wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, posługiwania się podręcznym sprzętem ratunkowym, zasad bezpiecznej kąpieli na kąpielisku, informacji dotyczących procesu magazynowania gazu i zasad bezpiecznego przeładunku gazu ze statków. Zespoły gromadziły punkty na kartach zadań a najlepsi otrzymywali nagrody na zakończenie każdego dnia działalności Błękitnej Szkoły Pierwszej Pomocy.

Zajęciom w szkole towarzyszyły pokazy wykonywane przez ratowników, które następnie wykonywali członkowie drużyn. Podobnie będą wyglądały aktywności podczas najbliższego weekendu (szczegóły w ramce). Akcja jest darmowa i może w niej wziąć udział każdy chętny plażowicz.

To jednak nie koniec "wakacyjnych" atrakcji. W pierwszy weekend sierpnia ratownicy z całej Polski przyjadą do Świnoujścia, by wziąć udział w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Morskim, które są organizowane również we współpracy ze spółką Polskie LNG. Warto przyjechać do Świnoujścia, by zobaczyć najlepszych ratowników rywalizujących ze sobą w wielu spektakularnych dyscyplinach. Emocje gwarantowane.

Na wakacjach program "Błękitna energia" się jednak nie kończy. Nauka bezpiecznego zachowania nad wodą będzie kontynuowana od jesieni wśród przedszkolaków i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Żeglarsko w Szczecinie i Świnoujściu

Pierwszy weekend sierpnia to też największa w regionie żeglarska przygoda, czyli tradycyjny finał regat żaglowców The Tall Ship Races. W 2007 roku ta największa impreza plenerowa w naszej części Europy, przyciągnęła ponad 2 mln zwiedzających.Na ten rok swoją obecność w Szczecinie potwierdziło już 120 żaglowców. Ich parada oraz możliwość wejścia na pokład to największe atrakcje imprezy.

Poza tym liczne koncerty (m.in. 4 sierpnia występ Nelly Furtado), wystawy oraz międzynarodowy festiwal sztucznych ogni. Spółka Polskie LNG wspiera to największe na Zachodnim Pomorzu wydarzenie, gdyż jej związek z treściami morskimi jest niezaprzeczalny. Skroplony gaz ziemny będzie przecież dostarczany do bałtyckiego terminalu drogą morską z niemalże każdego kierunku na świecie. Wszystkich zainteresowanych budową i przyszłą eksploatacją pierwszego w tej części Europy terminalu LNG zapraszamy do namiotu sferycznego "Strefy EKO". To miejsce łączące edukację i dobrą zabawę.

- Zależy nam na promowaniu postaw proekologicznych - mówi Maciej Mazur. - Nasza inwestycja spełnia najwyższe standardy nie tylko w dziedzinie technologii, ale także dbałości o środowisko.

Nim zdążymy zapomnieć o wspaniałych żaglowcach cumujących w szczecińskim porcie, czekają na nas kolejne żeglarskie emocje. Tym razem w Świnoujściu. W ramach imprezy Sail Świnoujście, która odbędzie się 15- 18 sierpnia, po raz kolejny udowodniona zostanie teza, że Świnoujście to polskie morskie okno na świat. Jubileuszowa, piąta edycja żeglarskiego wydarzenia, została połączona z Pływającym Festiwalem Piosenki Morskiej "Wiatrak".

- Hitem tej imprezy są rejsy żaglowcami na pełne morze - mówi Aleksandra Skrobowska, główny specjalista ds. promocji Wydziału Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Świnoujście. - To niepowtarzalna okazja.Nie tylko podziwiania ich z lądu, ale też uczestniczenia w prawdziwiej morskiej przygodzie.

Prawobrzeże Świnoujścia pełne atrakcji

Do najważniejszych atrakcji turystycznych Świnoujścia należą dwa historyczne obiekty leżące po prawej stronie Świny. Mowa oczywiście o latarni morskiej oraz Forcie Gerharda. Te dwa obiekty obowiązkowo należy nanieść na mapę wakacyjnych, a także wrześniowych tras wojaży.

- Nasza inwestycja znajduje się na prawobrzeżu Świnoujścia, mieszkańcy tej części miasta są naszymi najbliższymi sąsiadami. Chcemy udowodnić, że inwestycja infrastrukturalna nie musi być dla nikogo problemem, a wręcz odwrotnie może generować dodatkowy ruch turystyczny i wspierać największe atrakcje w okolicy.

Z tego powodu nasze zaangażowanie w imprezy organizowane po "naszej" stronie Świny. Jesteśmy dumni mając takich sąsiadów, jak latarnia morska oraz Fort Gerharda - dodaje Maciej Mazur.

W tym roku Polskie LNG zaprasza m.in. na Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich (18 sierpnia) oraz huczne obchody Dni Twierdzy na Wyspach (13-15 września).

Z latarni rozpościera się przepiękny widok nie tylko na morze, ale również na terminal. Entuzjaści tej największej industrialnej inwestycji jak na dłoni mogą obserwować kolejne etapy budowy.

Dni Twierdzy na wyspach natomiast to wydarzenie, które na stałe wpisane jest już w jesienny kalendarz nadmorskiego kurortu. Edycja tej imprezy w roku 2012 odbyła się również przy wsparciu Polskiego LNG. Przyciągnęła tłumy zwiedzających a miała miejsce we wszystkich fortyfikacjach Twierdzy Świnoujście.

W Forcie Gerharda odbyły się wówczas rekonstrukcje bitew z II wojny światowej.

- W tym roku bitwa po raz pierwszy będzie prowadzona w powietrzu, na lądzie i na wodzie! - podkreśla Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda. - Planujemy też zorganizować paradę historyczną, która przejdzie ulicami miasta.

Zaangażowanie Polskiego LNG we wsparcie wydarzeń wynika z faktu, że spółka angażuje się w rozwój Świnoujścia oraz całego regionu. Firma jest stale obecna w życiu lokalnej społeczności ufunduje m.in. specjalną strefę rekreacyjną, czyli plac zabaw z muszlą koncertową i elementami siłowni na wolnym powietrzu, wspiera największe imprezy a także dofinansowuje placówki, które mają najpilniejsze potrzeby.

Wsparcie ze strony Polskiego LNG otrzymał m.in. Szpital Miejski im. Jana Garduły, Państwowa Straż Pożarna w Świnoujściu. Ważnym punktem współistnienia Polskiego LNG w Świnoujściu jest też współpraca z placówkami oświatowymi i stowarzyszeniami sportowymi.

Patron honorowy akcji: Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński