Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Czytam i wiem". W okularach i o okularach

Bogna Skarul [email protected]
Jedną ze szkół, które przystąpiły do naszej akcji "Czytam i wiem" jest Zespół Szkół nr 4 w Świnoujściu. Niedawno w SP 4 odbyła się niecodzienna uroczystość.
Akcja

To właśnie w "Czwórce" uroczyście 14 maja obchodzony był Rok Juliana Tuwima. To jedna z akcji jaką zorganizowała biblioteka w związku z rokiem poety.

Wcześniej szkoła zamieściła na swojej stronie internetowej wiersze poety, zorganizowała konkurs plastyczny dla najmłodszych na ilustrację do ulubionego wiersza. Ale 14 maja wszyscy uczniowie spotkali się na boisku szkolnym odświętnie ubrani. Każdy też miał na nosie okulary. A to dlatego, że uczniowie postanowili wspólnie wyrecytować wiersz Juliana Tuwima "Okulary". Udało się i radośći z tego było sporo.

Akcja wspólnej recytacji wiersza o panu Hilarym została zorganizowana w tygodniu bibliotek z okazji obchodów Roku Juliana Tuwima przez czytelnię szkolną. A sukces wspólnej recytacji, to zasługa pań, które pracują w szkolnej bibliotece.

Nie tylko na magicznym dywanie

Rozmowa z Barbarą Piekielską, nauczycielką i bibliotekarką z Zespołu Szkół nr 4 w Świnoujściu.

- Dzieci lubią przychodzić do szkolnej biblioteki?

- Oczywiście, że lubią. Mamy sporo czytających dzieci. Nawet sześciolatki do nas zaglądają. One może nie wypożyczają książek, bo nie wszystkie jeszcze potrafią czytać, ale za to przychodzą do nas na "książkę czytaną".

- Na "książkę czytaną"? Co to takiego?

- Mamy w szkole cykliczne spotkania z maluchami na naszym "magicznym dywaniku". To taki specjalny zielony dywanik. Dzieci przychodzą, siadają na nim a my im czytamy książki. Najczęściej opowiadania i bajki. Staramy się im czytać takie opowiadania, które nawiązują do tego co się w naszym życiu dzieje. Z okazji na przykład świąt szukamy bajek czy opowiadań właśnie o tej tematyce. Albo wyszukujemy im takie książki, które opowiadają o tym jak trzeba się zachowywać w szkole, albo jak poznać przyjaciół.

- Dzieci to lubią?

- Szalenie. Przychodzą na te czytanie bajek także dzieci ze świetlicy.

- A mają może swoich ulubionych autorów?

- Wyraźnie lubią jak im czytamy książki Małgorzaty Musierowicz.

- A starsze dzieci co najchętniej wypożyczają?

- Oczywiście zawsze pytają o lektury. Ale ostatnio mamy zapisy na książki "Dziennik cwaniaczka" Jeffa Kinneya i "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki. Jeszcze starsze dzieci, bo u nas w szkole jest jedna klasa gimnazjalna, czytają "Zmierzch" Stephenie Meyer i "Trzy metry nad niebem" Federico Moccia. Jest również grupę uczniów, którzy mają specjalne zainteresowania. Oni pytają o książki związane z modelarstwem, tańcem czy teatrem.

- Kiedy dzieci najchętniej przychodzą do biblioteki?

- Albo przed lekcjami, albo zaraz po zajęciach. Czasami jak jakaś klasa ma okienko, to też właśnie do nas zaglądają. Mamy u nas w szkole Internetowe Centrum Multimedialne. To centrum działa już 7 lat. Właśnie 7 lat temu dostaliśmy cztery komputery z dostępem do internetu. To właśnie nasze centrum przyjęło taką rolę encyklopedii wiedzy. A my staramy się nauczyć naszych uczniów czytać jak najwięcej i wyrabiamy w nich taki nawyk czytania książek.

"Okulary"
Julian Tuwim
Biega, krzyczy pan Hilary:
"Gdzie są moje okulary?"
Szuka w spodniach i w surducie,
W prawym bucie, w lewym bucie.
Wszystko w szafach poprzewracał,
Maca szlafrok, palto maca.
"Skandal! - krzyczy - nie do
wiary! Ktoś mi ukradł okulary!"
Pod kanapą, na kanapie,
Wszędzie szuka, parska, sapie!
Szuka w piecu i w kominie,
W mysiej dziurze i w pianinie.
Już podłogę chce odrywać,
Już policję zaczął wzywać.
Nagle zerknął do lusterka...
Nie chce wierzyć...
Znowu zerka.
Znalazł! Są! Okazało się,
Że je ma na własnym nosie.

Patron honorowy akcji: Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński