Akademia zmienia Szczecin. Serce miasta na pl. Orła Białego [wizualizacje]

Małgorzata Klimczak malgorzata Klimczak@mediaregionalne.pl
Projekt "Akademia Zmienia Szczecin" jest współfinansowany z Unii Europejskiej. Centrum Edukacji Artystycznej to wspólna przestrzeń dla działań trzech szkół artystycznych w Szczecinie.
Projekt "Akademia Zmienia Szczecin" jest współfinansowany z Unii Europejskiej. Centrum Edukacji Artystycznej to wspólna przestrzeń dla działań trzech szkół artystycznych w Szczecinie. wizualizacje Akademii Sztuki
Udostępnij:
Dwa dziedzińce dostępne dla mieszkańców Szczecina oraz stworzenie centrum miasta na pl. Orła Białego - takie plany ma Akademia Sztuki na najbliższe lata.

Akademia Sztuki zaczęła realizować projekt "Akademia Zmienia Szczecin", który ma na celu stworzenie kwartału kultury w okolicach pl. Orła Białego.

- Taki plan wpisuje się w strategię miasta - mówi Piotr Klimek, prorektor ds. artystycznych i współpracy zagranicznej. - to jest próba wygenerowania jakiegoś centrum, które przyciągnie ludzi z galerii handlowych. to jest tez projekt, dzięki któremu cały czas się będziemy rozwijać, bo zdajemy sobie sprawę, że jest jeszcze sporo minusów w naszej działalności.
To się wiąże z remontem Pałacu pod Globusem oraz innych budynków należących do Akademii. Część prac już się zaczęła.

- Musimy połączyć pieniądze ze sztuką - mówi Hanna Hanć, kanclerz AS. - Remontujemy cały Pałac bez przybudówki i internatu. Wyremontowana będzie elewacja i dach. Z dachem jest najwięcej kłopotów, bo od lat nie był remontowany, a jego remont wymaga dobrej pogody. Łatwiej będzie z elewacją.

W Galerii Rektorskiej wewnątrz budynku potrzebna jest wymiana okien, remont posadzki, nowa instalacja elektryczna. 29 kwietnia 2014 roku ma być otwarta nowa część ekspozycyjna. Mały dziedziniec ma być adaptowany na potrzeby teatru. Będzie tu widownia na 80 osób i scena na poziomie widowni. To miejsce na koncerty, ekspozycje i wydarzenia teatralne. Na małym dziedzińcu będzie przeszklona czytelnia i ogród zimowy. Na drugim piętrze powstaną pracownie fotografii i multimediów.Poddasze będzie przeznaczone na potrzeby pracowni malarstwa i rysunku.

Docelowo do roku 2025 ma powstać 5 miejsc, którymi będzie się opiekować Akademia Sztuki: Pałac pod Globusem, Campus Grodzka, Campus Łaziebna, SZTUKAteria i Centrum Edukacji Artystycznej. One stworzą Kwartał Kultury.

Remont Pałacu pod Globusem pochłonie 20 mln zł i ma się zakończyć w 2014 roku. Część prac już się tu zaczęła.

Campus Grodzka to dawny budynek filii Akademii Muzycznej w Poznaniu, w którym też zaczęła się część remontu. Maja tutaj powstać nowoczesne pracownie instrumentalne. Ta część projektu ma się zakończyć w 2015 roku i ma kosztować 10 mln zł.

Campus Łaziebna to przebudowa internatu, pracownie dla wszystkich wydziałów, sala koncertowa dla 250 osób oraz zaplecze restauracyjne. Ta część ma kosztować 25 mln zł.
Do 2017 za 5 mln zł ma powstać SZTUKAteria przy ul. Śląskiej. To będzie nowoczesne zaplecze hotelowe w centrum miasta oraz restauracja i kawiarnia z przestrzenią galeryjną.

Centrum Edukacji Artystycznej to wspólna przestrzeń dla Liceum Plastycznego, Liceum Muzycznego i Akademii Sztuki. Dzięki połączeniu sił te trzy szkoły mają dużo większe szanse na otrzymanie pieniędzy z ministerstwa. Projekt ma być zrealizowany do 2019 roku za 26 mln zł.
- Chcemy stworzyć bogata ofertę kulturalna dla mieszkańców Szczecina - mówi prof. Ryszard Handke, rektor AS. - W Pałacu pod Globusem będzie wydzielona część

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie