Do ponownego zaaranżowania uczelnia ma aż 6,5 tys. m2 powierzchni zabytku licząc m.in. poddasze oraz piwnice, gdzie mieścił się bankowy skarbiec.
W ramach prac przewidziano zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń i przystosowanie ich do potrzeb kulturalno-animacyjnych.
Na parterze, w dawnych pomieszczeniach obsługi bankowej, znajdą się na przykład wielofunkcyjne sale służące koncertom, warsztatom, jak i celom wystawienniczym. Oprócz remontu w obrębie tej właśnie kondygnacji i przyziemia, zaplanowano również zagospodarowanie terenu przed wejściem do Pałacu.
- W tej sali będzie miała próby orkiestra oraz chór, natomiast sporo prac trzeba będzie wykonać w piwnicach, gdzie będą się znajdować pomieszczenia techniczne, bo gdzieś trzeba będzie przechowywać sprzęt - mówi prof. Dariusz Dyczewski, rektor Akademii Sztuki w Szczecinie. - Mamy już doświadczenie przy rewitalizacji Pałacu pod Globusem. Nie było żadnych poślizgów, cały czas odbywały się tam zajęcia, więc mam nadzieję, że podobnie będzie tutaj.
Neobarokowy budynek Pałacu Ziemstwa Pomorskiego wybudowano w centrum Szczecina pod koniec dziewiętnastego wieku. Po drugiej wojnie światowej mieściły się w nim instytucje bankowe. Kilka lat temu siedzibę miał tutaj PKO Bank Polski. Od ponad 3 lat zarządza nim Akademia Sztuki.
- Urząd Marszałkowski od początku był włączony w powstawanie najmłodszej uczelni w kraju - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek. - Trzeba ten obiekt przekształcić z działalności bankowej na potrzeby działalności artystycznej.
Koniec prac jest planowany na koniec 2021 roku. Koszt wszystkich prac to blisko 6,2 mln zł, z czego Urząd Marszałkowski przekaże 4 mln zł.