Akademia Morska świętuje 70-lecie. To jedna z...

  Akademia Morska świętuje 70-lecie. To jedna z najważniejszych uczelni w Europie [WIDEO]

  Małgorzata Klimczak

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Od 70 lat Szczecin ma jedną z najważniejszych uczelni w Europie kształcących kadry dla gospodarki morskiej - Akademię Morską.
  Akademia Morska świętuje 70-lecie. To jedna z najważniejszych uczelni w Europie [WIDEO]
  1/19
  przejdź do galerii
  Uroczystości związane z 70-lecie Akademii Morskiej w Szczecinie rozpoczęły się przemarszem studentów ulicami Szczecina. Potem wszyscy zaprzyjaźnieni z uczelnią goście spotkali się na uroczystej gali.

  - 70 lat temu staliśmy się jedną z nielicznych uczelni kształcących kadry dla gospodarki morskiej - mówi dr hab.inż.kpt.ż.w. Wojciech Ślączka, prof.nadzw.AM, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie. - Przez te wszystkie lata uczelnia przeszła wiele zmian.
  Pracowali tutaj ludzie, którzy nadali tej uczelni kształt. Z tego powodu należy im się szacunek i pamięć. Uczelnię zawsze łączyła silna więź z jej absolwentami. Podczas pracy na statkach nasi studenci zdobywają doświadczenie i umiejętności praktyczne, dzięki którym znajdują pracę.

  Głównym celem działalności uczelni jest kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr oficerskich: nawigatorów i mechaników, odpowiadających wymaganiom współczesnej floty transportowej i rybackiej oraz kształcenie eksploatacyjnych służb armatorskich i portowych floty morskiej i śródlądowej.

  Akademia Morska w Szczecinie jest państwową uczelnią techniczną podległą Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, stąd obecność na uroczystościach ministra Marka Gróbarczyka.

  - Główna rola tej uczelni to budowanie koncepcji, która będzie podstawą funkcjonowania gospodarki morskiej - mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Uczelnie morskie są dla nas kluczowym elementem związanym z rozwojem edukacji. Nacisk na żeglugę śródlądową wprost wiąże się z odbudową kadr i przygotowaniem programu kształcenia. Chcemy, aby Akademia Morska w Szczecinie stała się uniwersytetem.

  Podczas gali uhonorowano pracowników oraz osoby czynnie działające na rzecz gospodarki morskiej. Właśnie dla takich osób przeznaczona jest nagroda „Wilk Morski”. Otrzymał ją Michał Czerepaniak, szef firmy Polaris Usługi Morskie, rekrutującej marynarzy na statki.

  Rektor mówił także o przyszłości Akademii Morskiej.

  - Kolejne lata dla naszej uczelni to rozwijanie jej potencjału badawczego - mówi rektor. - Dziś głównym zadaniem inwestycyjnym jest dokończenie obiektów przy ul. Willowej o Dębogórskiej. W planach mamy także budowę Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego.

  Akademia Morska jest kontynuatorką tradycji edukacji morskiej, istniejących od 1947 roku szkół morskich w Szczecinie. W latach 1947 - 2015 mury uczelni opuściło 12534 absolwentów.

  Zobacz galerię  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów