Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agent wyśle ci list

Mariusz Parkitny, 23 lipca 2004 r.
W utrzymanie poczty zaangażował się także poseł Artur Balazs, który mieszka w sąsiednim Łuskowie.- Mamy jego obietnicę, że naszą petycję wyśle ze swojego biura poselskiego - mówi sołtys Kołczewa Józef Pawlak. - Może to pomoże w utrzymaniu urzędu.
W utrzymanie poczty zaangażował się także poseł Artur Balazs, który mieszka w sąsiednim Łuskowie.- Mamy jego obietnicę, że naszą petycję wyśle ze swojego biura poselskiego - mówi sołtys Kołczewa Józef Pawlak. - Może to pomoże w utrzymaniu urzędu. Piotr Jasina
Urząd pocztowy w Kołczewie będzie zlikwidowany. Zastąpi go agencja pocztowa. Mieszkańcy są załamani. Zapowiadają, że będą się starać o utrzymanie placówki.

- Poczta, to poczta. Nic jej nie zastąpi - mówi krótko Józef Pawlak, sołtys Kołczewa.

Pogłoski o likwidacji poczty w Kołczewie pojawiły się już pod koniec ubiegłego roku. Dyrekcja urzędu zapowiedziała przeprowadzenie wyliczeń ekonomicznych. Od ich wyniku uzależniła przyszłość placówki.

Te - niestety - okazały się niekorzystne dla kołczewskiej placówki i dlatego Rejonowy Urząd Poczty w Szczecinie zdecydował o jej zamknięciu. Oficjalny powód: poczta przynosi długi, bo odwiedza ją niewielu petentów.

Choć decyzja już zapadła, nie wiadomo jeszcze kiedy wejdzie w życie. Jedyny zatrudniony na poczcie w Kołczewie pracownik dostał wypowiedzenie umowy o pracę, które kończy mu się we wrześniu.

Urząd: mamy argumenty

- Urząd przynosi duże straty. Dlatego musi się zmienić forma świadczenia usług na tym terenie - tłumaczy Paweł Grejć, z - ca dyrektora Rejonowego Urzędu Poczty w Szczecinie.

Poczta w Kołczewie obsługuje mieszkańców kilkunastu miejscowości m.in. Kołczewo, Sierosław, Domysłów, Wisełkę, Zastań, Łuskowo, Ładzin. Po zamknięciu placówki najbliższe urzędy pocztowe będą dopiero w oddalonych o kilkanaście kilometrów Międzyzdrojach, Wolinie i Międzywodziu.

Władze poczty zapewniają, że mieszkańcy nie będą musieli dojeżdżać. Zlikwidowany urząd ma zastąpić agencja pocztowa. Po likwidacji poczty zatrudniona w niej obecnie urzędniczka ma znaleźć pracę w innym miejscu.

- Ale nadal będzie pracownikiem poczty - zapewnia Pawel Grejć.
Agentem jest najczęściej osoba prowadząca sklep lub bibliotekę w danej miejscowości. Poczta podpisuje z nią umowę agencyjną.

- Taki agent prowadzi wszystkie czynności tak, jak urzędnik pocztowy - wyjaśnia Paweł Grejć i zapewnia: - Na pewno nie obniży się jakość usług.

Ludzie swoje wiedzą

Mieszkańcy są jednak innego zdania. Według nich, agencja nie jest tak wiarygodna jak poczta.

- Skąd mamy mieć pewność, że taki agent wyśle nasze listy od razu, a nie za dwa miesiące i potem w ogóle zwinie interes - mówi Józef Pawlak. - Ludzie tutaj są przyzwyczajeni do poczty. To element naszego życia.

Mieszkańcy chcą powiadomić o problemie władze poczty. Liczą, że decyzję da się jeszcze zmienić.

- Ludzie nie chcą korzystać z usług agenta, tylko poczty. Tu mieszka dużo starszych osób. Nie stać ich na dojazd do Wolina, czy Międzywodzia, żeby załatwić sprawę na poczcie - dodaje sołtys Kołczewa.

W najbliższym czasie ma się odbyć spotkanie mieszkańców w sprawie likwidacji poczty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński