MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Agencja Żydowska na rzecz Izraela „Sochnut” opuści Rosję jeszcze przed werdyktem sądu

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Nawet podjęta przez prezydenta Izraela Jicchaka Herzoga próba przekonania swojego rosyjskiego kolegi Władimira Putina o nieszkodliwości Agencji Żydowskiej "Sochnut", nie zdołała rozwiązać konfliktu w trybie pozasądowym
Nawet podjęta przez prezydenta Izraela Jicchaka Herzoga próba przekonania swojego rosyjskiego kolegi Władimira Putina o nieszkodliwości Agencji Żydowskiej "Sochnut", nie zdołała rozwiązać konfliktu w trybie pozasądowym Fot.: jewishagency.org
Na 19 sierpnia jest wyznaczone posiedzenie sądu w Moskwie, który rozpatrzy wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości Rosji o likwidację rosyjskiego przedstawicielstwa Agencji Żydowskiej na rzecz Izraela „Sochnut”, zajmującej się repatriacją Żydów do Izraela. Agencja „Sochnut” już oświadczyła, że jest gotowa do opuszczenia Rosji, choć werdykt sądu nie jest znany.

Pesymistyczna prognoza co do wyroku sądowego wynika z oświadczenia wysokiego przedstawiciela Agencji „Sochnut”, który opowiedział izraelskiemu dziennikowi The Jerusalem Post, iż agencja przygotowuje się do fizycznego opuszczenia Rosji przez jej współpracowników.

Cele i zadania agencji, związane z repatriacją przedstawicieli żydowskiej diaspory w Rosji do Izraela oraz ze wsparciem funkcjonowania środowisk żydowskich, będą realizowane w trybie online oraz za pomocą połączeń telefonicznych. W przypadku zaistnienia potrzeby wsparcia merytorycznego w procesie nauczania żydowskich dzieci języka i podstaw kultury narodowej, „Sochnut” będzie delegował do wyznaczonych środowisk pedagogów tymczasowych.

Liczba współpracowników rosyjskiego przedstawicielstwa Agencji Żydowskiej na rzecz Izraela „Sochnut” wynosi około 200 osób. Pracują oni głównie w Moskwie i Petersburgu.

Konflikt rosyjsko-izraelski wokół Agencji „Sochnut” rozgorzał na tle deklaracji wsparcia dla Ukrainy w wojnie z Rosją, głoszonych przez izraelskich polityków, działaczy społecznych i religijnych.

Zobacz też: Zachód musi mocniej izolować Rosję. Komentarz Artura Dubiela

od 16 lat

Próbując zachować możliwość funkcjonowania na terenie Rosji Agencji „Sochnut”, instytucji kluczowej jeśli chodzi o wspieranie miejscowej diaspory żydowskiej, rząd Izraela wysłał do Moskwy grupę negocjatorów. Mieli jeszcze przed rozprawą sądową załagodzić stronę rosyjską oraz wytłumaczyć bezpodstawność pretensji, związanych między innymi z oskarżeniami o wspieranie i organizowanie przez Agencję Żydowską drenażu mózgów z Rosji, a także o nielegalne gromadzenie informacji o rosyjskich obywatelach.

Kiedy misja izraelskiej grupy negocjacyjnej poniosła klęskę, próbę przekonania swojego rosyjskiego kolegi Władimira Putina co do nieszkodliwego charakteru działalności Agencji „Sochnut” w Rosji podjął prezydent Izraela Jicchak Herzog.

Jego interwencja jednak również okazała się nieskuteczna, co zmusiło kierownictwo Agencji „Sochnut” do uznania, iż szanse na sądową wygraną 19 sierpnia są znikome.

Agencja Żydowska na rzecz Izraela „Sochnut” została utworzona w sierpniu 1929 roku. Swoje przedstawicielstwo w Rosji otworzyła jeszcze przed rozpadem ZSRR w 1989 roku.

Źródło:  The Jerusalem Post

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Agencja Żydowska na rzecz Izraela „Sochnut” opuści Rosję jeszcze przed werdyktem sądu - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński