Prokuratura Regionalna w Szczecinie nadzoruje śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych i legalizacją korzyści pochodzących z popełnianych przestępstw. Na polecenie prokuratora, 1 października 2019 r., funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Szczecinie i Warszawie dokonali zatrzymania 10 osób tworzących tę grupę. U zatrzymanych osób i w związanych z nimi podmiotach gospodarczych przeprowadzono przeszukania w celu uzyskania dokumentacji ich przestępczej działalności.
Zobacz też:
Szczecin: Proces w sprawie znęcania się nad zwierzętami. Nik...
W toku śledztwa ustalono iż działalność grupy trwała od 2013 r. do początku 2017 r.
- Sprawcy dokonywali, w ramach różnych podmiotów gospodarczych, uszczupleń podatkowych poprzez uchylanie się od opodatkowania podatkiem VAT w wyniku nieskładania deklaracji podatkowych. Wystawiali nierzetelne deklaracje podatkowe, wystawiali faktury VAT pozorujące obrót gospodarczy. Miało to na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków finansowych, pochodzących z popełnienia czynów zabronionych - wyjaśnia prokurator Marcin Lorenc z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.
ZOBACZ TEŻ:
Działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia należności państwowych w kwocie ponad półtora miliona złotych.
Podejrzanym prokurator ogłosił zarzuty popełnienia przestępstw prania brudnych pieniędzy, działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw podatkowych. Czyny te zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.
Wśród zatrzymanych jest osoba wykonująca zawód adwokata. Zebrane dowody wskazują na to, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej aktywnie działał on w grupie przestępczej podejmując między innymi działania w celu legalizacji wyłudzonych środków finansowych, tj. pranie brudnych pieniędzy. Inny podejrzany to znany projektant mody. Łukasz J. Po przesłuchaniu został domu, ale ma zakaz opuszczania kraju i musiał wpłacić poręczenie majątkowe.
- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec dwóch podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy i 1 miesiąca. Wobec 8 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych w kwotach od 10 do 150 tysięcy złotych, zakazów opuszczania kraju i wzajemnego kontaktowania się - dodaje prok. Lorenc.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lekarz ze Szczecina wydawał lewe zwolnienia? Usłyszało ponad...
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?