Afera szpiegowska uderza w Unizeto. Różne opinie polityków

Redakcja
Po zatrzymaniu 30-letniego Stanisława Sz.. prawnika oskarżonego o szpiegostwo, który w 2009 r. był praktykantem w spółce Unizeto Technologies, teraz głośno zrobiło się o prezesie tej szczecińskiej firmy, Andrzeju Bendig-Wielowiejskim, konsulu honorowym Rosji.

Gazeta Polska ujawniła, że Unizeto oraz jej współwłaściciel Andrzej Bendig-Wielowiejski, w 2009 r. zostali pozbawieni przez ABW tzw. certyfikatów bezpieczeństwa, które umożliwiają dostęp do tajnych informacji.

- Mimo to realizowali inwestycje informatyczne w najważniejszych urzędach i instytucjach państwowych - informuje GP. - Prezes Unizeto odwołał się od tych decyzji do premiera, ale certyfikatów nie otrzymał.

W tym kontekście podano, że mimo iż od pięciu lat Unizeto nie ma uprawnień do realizacji kontraktów związanych z dostępem do informacji niejawnych, to w 2011 r. wygrała przetarg na dostawę i wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, a rok temu wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną rozpoczęła budowę mobilnego urządzenia do ochrony informacji niejawnych.

Te informacje wywołały burzę. Poseł PiS, Mariusz Błaszczak poinformował, że jego partia będzie domagała się wyjaśnień w tej sprawie od premier Kopacz. Takie podejście do sprawy zdenerwowało szczecińskich polityków SLD i wywołało reakcję lokalnego PiS.

- Firma istnieje w Szczecinie od 50 lat, zatrudnia ponad 400 osób. Moim zdaniem atakowanie jej prezesa to absurd i skandal - twierdzi Dariusz Wieczorek, wiceprzewodniczący regionu SLD i przypomniał: - Prezes Bendig-Wielowiejski został konsulem honorowym Rosji w Szczecinie po wystawieniu mu zgody przez Annę Fotygę ministra spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Atak na niego to podważanie wiarygodności firmy znanej na świecie. Będę apelował do marszałka Geblewicza, aby sprawą zajęli się parlamentarzyści PO.

- SLD próbuje straszyć, że może upaść firma tylko dlatego, że jest sprawdzana przez służby specjalne - ripostuje poseł PiS, Leszek Dobrzyński. - Tu nie chodzi o emocje, a o to, że polskie służby muszą zbadać wszystkie wątki w aferze szpiegowskiej i mam nadzieję, że to robią.

A co na ten szum medialny Unizeto?

Wydało oficjalne oświadczenie, w którym firma odniosła się do pierwszej publikacji Gazety Polskiej.

- Misją Konsula Honorowego Rosji w Szczecinie jest sprzyjanie rozwojowi polskorosyjskich stosunków handlowych, ekonomicznych, kulturalnych i naukowych na terenie Pomorza Zachodniego oraz udzielanie informacji i ewentualnej pomocy obywatelom Rosji na tym terenie - czytamy w oświadczeniu. - Jest to nieodpłatna funkcja honorowa, której prezes spółki nie łączy z działalnością zawodową, nie ma ona wpływu i związku z pozyskiwaniem klientów i kontrahentów spółki. Firma Unizeto Technologies nie komentuje i nie śledzi działań pana prezesa w roli Konsula Honorowego Federacji Rosyjskiej, gdyż nie jest to sferą jej działalności.

6 grudnia będzie dodatkową niedzielą handlową

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
karollo

dziwna ta cała sprawa. sam nie wiem, komu warto wierzyc

G
Gość

No i nie ma UNIZETO.

Czarny scenariusz się sprawdził.

H
Halestorm
W dniu 23.10.2014 o 15:29, Gość napisał:

 Komu zależy na zniszczeniu chyba ostatniej większej, liczącej się firmy? Stocznia, papiernia, huta i inne to mało? Miłego dnia.dzięki- Stocznia - AWS-UW, SLD, POPapiernia - SLD( dokładnie niejaki wieczorek będąc dyr. ENEI nie zgodził się na układ naprawczy Papierni - prolągate za długi za energieHuta -SLD i UW -AWS( Balcerowicz i jego podatki).Przedsiębiorstwa Gospodarki Morskiej -SLD, UW-AWSI tak SLD , rządziło(dzi) w Szczecinie do dnia dzisiejszego UW-AWS = PO + przystawki typu Krystek czy Jacyna -Witt( te same towarzystwo wzajemnej adoracji w różnych koteriach i układach)to by było tyle w kwestii odpowiedzialności politycznej - WYBÓR NALERZY DO NAS- czy chcemy być zagłębiem taniej siły roboczej dla berlińskiej aglomeracji, niemieckich i holenderskich stoczni ,służących obsługujących niemieckich emerytów = być Europejczykami? 2 kategorii czy po prostu Polakami pracującymi i żyjącymi w Polsce u siebie

OMG nie pamięta wół jak cielęciem był. AWS to też PiS -

"W wyborach parlamentarnych w 1997 PC startowało z list Akcji Wyborczej Solidarność, uzyskując 14 mandatów poselskich:

·         Tadeusz Cymański

·         Ludwik Dorn

·         Krzysztof Jurgiel

·         Grażyna Langowska

·         Teresa Liszcz

·         Adam Łoziński

·         Stanisław Misztal

·         Tadeusz Pawlus

·         Leszek Piotrowski

·         Czesław Sobierajski

·         Krzysztof Tchórzewski

·         Waldemar Wiązowski

·         Zbigniew Zarębski

·         Kosma Złotowski

Senatorami z ramienia AWS zostało trzech członków PC – Witold Andrzej Kowalski, Andrzej Krzak i Jacek Sauk. Jarosław Kaczyński, będąc przewodniczącym PC po powstaniu AWS w 1996, był jednocześnie jednym z kilku wiceprzewodniczących AWS. 

"

G
Gość
W dniu 23.10.2014 o 15:09, .. napisał:

"watro więc zadać sobie pytanie KTO ZA TĘ SYTUCJE i inne podobne POWINIEN PONIEŚĆ KONSEKWENCJE" - bardzo mądre i zgadzam się z tym. Powtarzam:Gdzie jest haczyk?

 
Komu zależy na zniszczeniu chyba ostatniej większej, liczącej się firmy?
 
Stocznia, papiernia, huta i inne to mało?
 
Miłego dnia.
dzięki- Stocznia - AWS-UW, SLD, PO
Papiernia - SLD( dokładnie niejaki wieczorek będąc dyr. ENEI nie zgodził się na układ naprawczy Papierni - prolągate za długi za energie
Huta -SLD i UW -AWS( Balcerowicz i jego podatki).
Przedsiębiorstwa Gospodarki Morskiej -SLD, UW-AWS
I tak SLD , rządziło(dzi) w Szczecinie do dnia dzisiejszego UW-AWS = PO + przystawki typu Krystek czy Jacyna -Witt( te same towarzystwo wzajemnej adoracji w różnych koteriach i układach)
to by było tyle w kwestii odpowiedzialności politycznej - WYBÓR NALERZY DO NAS- czy chcemy być zagłębiem taniej siły roboczej dla berlińskiej aglomeracji, niemieckich i holenderskich stoczni ,służących obsługujących niemieckich emerytów = być Europejczykami? 2 kategorii czy po prostu Polakami pracującymi i żyjącymi w Polsce u siebie
..

"watro więc zadać sobie pytanie KTO ZA TĘ SYTUCJE i inne podobne POWINIEN PONIEŚĆ KONSEKWENCJE" - bardzo mądre i zgadzam się z tym.

 

Powtarzam:

Gdzie jest haczyk?

 
Komu zależy na zniszczeniu chyba ostatniej większej, liczącej się firmy?
 
Stocznia, papiernia, huta i inne to mało?

 

Miłego dnia.

 

g
gość
W dniu 23.10.2014 o 13:09, .. napisał:

Optuj za czym chcesz to są twoje opcje. Kto zniszczył przemysł prawdopodobnie wiesz. PiS nie żądził prawda. Właścicielem firmy nie jest prezes- fakt. Czy przyjmując kogoś na praktykę studencką w ankiecie jakiejkolwiek firmy jest pytanie o współpracę agenturalną?Zatrzymany był obywatelem Rosji, któremu nasze władze dały szansę zdobycia wykształcenia. Czy przyjmując go na Uniwersytet ktoś zadał mu pytanie czy jest agentem?

pytek -A kto jest właścicielem firmy?, kto nią zarządza?- jak sądzisz kto odpowiada za to co się zdarzyło? , kto te rodzinę sprawdzał ? po przyjeździe do Polski- pytań jest wiele ta sytuacja z tym młodym człowiekiem to niestety brak rozliczeń ( gruba kreska) za niedopatrzenia i szkody płacą wszyscy nie tylko młodzi stażyści, w gospodarce morskiej jest jeszcze gorzej . Ten straszny Maciarewicz mówił brak lustracji przynosi Polsce wymierne szkody właśnie takie jak ta sprawa i nie tylko) ale takich jak on nazywano OSZOŁOMY - zaś rozwiązanie formacji wojskowej odpowiedzialnej między innym za ten przypadek nazywa pewna grupa ludzi zwiazana z komuną ZDRADĄ - zasadne jest więc pytanie kto to jest tym zdrajca ci co pozwolili szpiegom na osiedlenie się w Polsce czy ci którzy przed takimi sytuacjami ostrzegali. Wracając do meritum to jak wcześniej napisałem , podobna jest sytuacja absolwentów Akademii Morskiej i jakoś to nikogo nie boli a na pewno jest ich więcej niż tych po studiach informatycznych, i skazani są oni na żebry o pracę za grosze. Ten problem jeszcze nie raz będzie poruszany watro więc zadać sobie pytanie KTO ZA TĘ SYTUCJE i inne podobne POWINIEN PONIEŚĆ KONSEKWENCJE prawnych już niestety nie można będzie wyegzekwować ale warto pomyśleć o poklitycznych.
..
W dniu 23.10.2014 o 12:50, gość napisał:

pytek ty jesteś idiota lub rusofil( osoba kochajaca rosje ! tylko jest pytanie tak dla zasady kocha czy za kase) optuję za tym drugim, pracy niema w Szczecinie bo SLD, AWS-UW,PO wszystko rozpieprzyło i do tych ludzi miej pretensję od PiS to się opiernicz nigdy samodzielnie nie rządziło w Szczecine . Firma zajmuje się elektronicznie przetwarzaniem danych szczególnie wrażliwych dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, jeśli właściciel jest podejrzewany o współprace z rosyjskim wywiadem to i te dane mogą być dostępne przyjaciołom w Moskwie , problemem takich jak ty jest to że niewiedzą kim sa -Polakami czy pachołkami dla was liczy się kasa to coś jak prostytucja ewentualnie qrestwo

Optuj za czym chcesz to są twoje opcje. Kto zniszczył przemysł prawdopodobnie wiesz. PiS nie żądził prawda. Właścicielem firmy nie jest prezes- fakt. Czy przyjmując kogoś na praktykę studencką w ankiecie jakiejkolwiek firmy jest pytanie o współpracę agenturalną?

Zatrzymany był obywatelem Rosji, któremu nasze władze dały szansę zdobycia wykształcenia. Czy przyjmując go na Uniwersytet ktoś zadał mu pytanie czy jest agentem?

g
gość
W dniu 23.10.2014 o 09:59, .. napisał:

Afera po ujęciu byłego praktykanta faktycznie szkodzi firmie, ale tą aferę tworzą i rozdmuchują pisowcy. W Szczecinie jest mało firm, w których studenci mogą odbyć praktyki zawodowe wymagane przez uczelnie. Ta firma była i jest otwarta dla praktykantów i część z nich ma szansę na podjęcie stałej pracy zawodowej. Zastanówmy się, której firmie zależy na zniszczeniu dobrej opinii o firmie szanowanej do tej pory nie tylko w Polsce, ale i na świecie, i przejęcie kontraktów. Elektroniczne przetwarzanie danych było od zawsze działalnością tej firmy i polega na dostępie do danych, do których szary człowiek nie ma dostępu. W jaki sposób inna firma przetworzy dane, jeżeli nie będzie miała do nich dostępu? Może zlikwidować praktyki studenckie? Przecież tylu młodych studentów wyjeżdża za granicę, więc może sprzedawać wiedzę? Jeśli chodzi o konsulów honorowych, to w Szczecinie jest nie tylko ten, ale jeszcze ze trzydziestu z innych państw. Więc o co chodzi? Gdzie jest haczyk? Komu zależy na zniszczeniu chyba ostatniej większej, liczącej się firmy? Stocznia, papiernia, huta i inne to mało?

pytek ty jesteś idiota lub rusofil( osoba kochajaca rosje ! tylko jest pytanie tak dla zasady kocha czy za kase) optuję za tym drugim, pracy niema w Szczecinie bo SLD, AWS-UW,PO wszystko rozpieprzyło i do tych ludzi miej pretensję od PiS to się opiernicz nigdy samodzielnie nie rządziło w Szczecine . Firma zajmuje się elektronicznie przetwarzaniem danych szczególnie wrażliwych dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, jeśli właściciel jest podejrzewany o współprace z rosyjskim wywiadem to i te dane mogą być dostępne przyjaciołom w Moskwie , problemem takich jak ty jest to że niewiedzą kim sa -Polakami czy pachołkami dla was liczy się kasa to coś jak prostytucja ewentualnie qrestwo
..

Afera po ujęciu byłego praktykanta faktycznie szkodzi firmie, ale tą aferę tworzą i rozdmuchują pisowcy.

 

W Szczecinie jest mało firm, w których studenci mogą odbyć praktyki zawodowe wymagane przez uczelnie. Ta firma była i jest otwarta dla praktykantów i część z nich ma szansę na podjęcie stałej pracy zawodowej.

 

Zastanówmy się, której firmie zależy na zniszczeniu dobrej opinii o firmie szanowanej do tej pory nie tylko w Polsce, ale i na świecie, i przejęcie kontraktów.

 

Elektroniczne przetwarzanie danych było od zawsze działalnością tej firmy i polega na dostępie do danych, do których szary człowiek nie ma dostępu.

 

W jaki sposób inna firma przetworzy dane, jeżeli nie będzie miała do nich dostępu?

 

Może zlikwidować praktyki studenckie? Przecież tylu młodych studentów wyjeżdża za granicę, więc może sprzedawać wiedzę?

 

Jeśli chodzi o konsulów honorowych, to w Szczecinie jest nie tylko ten, ale jeszcze ze trzydziestu z innych państw. Więc o co chodzi?

 

Gdzie jest haczyk?

 

Komu zależy na zniszczeniu chyba ostatniej większej, liczącej się firmy?

 

Stocznia, papiernia, huta i inne to mało?