Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera SKOK Wołomin. Szczecińska prokuratura oskarża urzędników KNF. Jest akt oskarżenia

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
W lipcu 2019 roku Sąd Rejonowy w Szczecinie ogłosił decyzję w sprawie jednego z wątków tzw. afery KNF. Uznał, że zatrzymania byłych szefów Komisji Nadzoru Bankowego były niezasadne, a zastosowane przez prokuraturę środki uchylił. Więcej: Byli szefowie KNF tryumfują. Sąd uchyla decyzje prokuratury
W lipcu 2019 roku Sąd Rejonowy w Szczecinie ogłosił decyzję w sprawie jednego z wątków tzw. afery KNF. Uznał, że zatrzymania byłych szefów Komisji Nadzoru Bankowego były niezasadne, a zastosowane przez prokuraturę środki uchylił. Więcej: Byli szefowie KNF tryumfują. Sąd uchyla decyzje prokuratury
Koniec śledztwa szczecińskiej prokuratury regionalnej w sprawie nadzoru kasy oszczędnościowej SKOK Wołomin. Mieszkańcy mieli stracić w niej ok. 1,7 miliarda oszczędności. Na ławie oskarżonych zasiądą byli szefowie Komisji Nadzoru Finansowego.

Śledztowo dotyczyło niedopełnienia obowiązków przez byłego przewodniczącego KNF Andrzeja J. i podległych mu urzędników.
6 grudnia 2018 roku zatrzymano 7 osób w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków w okresie od 22 października 2013 roku do 15 września 2014 roku. Wśród zatrzymanych byli Andrzej J. (były przewodniczący KNF), Wojciech K. (były zastępca przewodniczącego KNF), Dariusz T. (były dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych UKNF), Zbigniew L. (były zastępca dyrektora), Halina M. (była zastępca dyrektora), Adama O. (były naczelnik) oraz Dorota Ch. (były naczelnik). Prokuratura dla głównych podejrzanych chciała aresztu, ale sąd się nie zgodził. Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy.

Według prokuratury przestępstwo polegało na tym, że urzędnicy nie zakończyli prowadzonego postępowania administracyjnego sporządzeniem projektu decyzji administracyjnej o ustanowienie zarządcy komisarycznego w SKOK w Wołominie do dnia 22 października 2013 roku. Tym samym nie przedłożyli takiego projektu wraz z wnioskiem o ustanowienie zarządcy na posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego. Podejrzani nie wywiązali się ze swoich obowiązków pomimo posiadania wiedzy o tym, że w SKOK w Wołominie powstała sytuacja groźby nie spłacenia zobowiązań wobec klientów oraz pomimo stwierdzenia, iż działalność SKOK w Wołominie wykazywała rażące i uporczywe naruszanie przepisów prawa.

- Powyższe zaniechanie doprowadziło do tego, że wydana dopiero 4 listopada 2014 roku decyzja Komisji Nadzoru Finansowego o ustanowienie zarządcy komisarycznego była spóźniona i nie pozwalała na realizację programu postępowania naprawczego w Kasie - twierdzi prokuratura.

ZOBACZ TEŻ: Protest i wsparcie przed sądem. Sąd bada zatrzymanie szefów KNF

Teraz wydała komunikat dla osób pokrzywdzonych, które chciałyby przystąpić do procesu w charakterze oskarżycieli posiłkowych. Proces odbędzie się w Warszawie.

- Prokuratura Regionalna w Szczecinie zawiadamia pokrzywdzonych działalnością funkcjonariuszy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego w związku z szeregiem zaniedbań funkcjonariuszy publicznych umożliwiających kontynuowanie przestępczej działalności SKOK w Wołominie, iż w dniu 14 stycznia 2021 r. do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie został skierowany akt oskarżenia (...). Jednocześnie Prokuratura zawiadamia pokrzywdzonych i poucza o prawie do złożenia oświadczenia o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego - brzmi informacja prokuratury.
W sprawie pokrzywdzonych jest kilka tysięcy osób.

W związku z przestępczą działalnością zarządu SKOK-u Wołomin toczy się jednocześnie szereg śledztw. Z ustaleń śledztw wynika, że głównym pomysłodawcą i koordynatorem grupy przestępczej był były oficer PRL-owskiego wywiadu wojskowego, a następnie Wojskowych Służb Informacyjnych Piotr P. Zasiadał jako wiceprzewodniczący w Radzie Nadzorczej SKOK-u Wołomin i współpracował z podejrzanymi o udział w aferze członkami zarządu Kasy. Kwota wyłudzona z Kasy przez zorganizowaną grupę przestępczą sięga 2 miliardów złotych. We wszystkich postępowaniach związanych z aferą postawiono zarzuty 1124 osobom. Prawie 300 zostało już prawomocnie skazanych.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński