Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adwokaci: praca zmianowa w sądach to absurd w obecnej sytuacji

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- Wyrażamy jednoznaczny sprzeciw wobec tego rodzaju form funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - ogłaszają szczecińscy adwokaci. To ich odpowiedź na pomysły ministerstwa dotyczące pracy zmianowej w sądach i zdalnym prowadzeniu rozpraw.

Pracę na dwie zmiany zaleciła sądom w ubiegłym tygodniu wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. Część rozpraw zaczynałaby się rano i kończyła o godz. 13.30. Druga zmiana przychodziłaby na godz. 14 i pracowała do 20.30.

- Podzielenie pracowników sądu, w tym sędziów, na dwie grupy, które nie będą się ze sobą stykać zapewni ciągłość pracy i brak konieczności odwoływania rozpraw i posiedzeń. Ponadto ograniczy liczbę osób obecnych w budynku sądu i ich wzajemną interakcję do niezbędnego minimum - uważa wiceminister. Chciała, aby nowe zasady obowiązywały od poniedziałku. W żadnym sądzie w Polsce to się nie udało. Sędziowie szacują, że potrzebują co najmniej dwóch miesięcy na zmiany.

ZOBACZ TEŻ:

We wtorek do sprawy odnieśli adwokaci zrzeszeni w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Szczecinie. Podobnie jak sędziowie, nie kryją zaskoczenia. Krytykują rząd, że "zmarnował" czas na przygotowanie sądów do drugiej fali koronawirisa.

- Wskazane założenia zmian prowadzą do wniosku, że okres pomiędzy tzw. pierwszym lockdawnem a obecną sytuacją w kraju został zmarnowany, a władza wykonawcza nie ma żadnego pomysłu na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - piszą prawnicy. Zwracają uwagę, że proponowane zmiany przerzucają obowiązki i koszty na strony postępowania. M.in. na adwokatów, którzy już po pierwszym lockdownie ucierpieli finansowo, bo spadła liczba spraw z którymi przychodzili do nich klienci. Adwokaci, podobnie jak radcy prawni i notariusze pracują w ramach działalności gospodarczej, a więc ich kancelarie to firmy.

ZOBACZ TAKŻE:

- Próba zapewnienia wydolności tego systemu przy zaniechaniu przygotowania sądów do realizacji ich obowiązków w dzisiejszych realiach, w sposób planowany, stanowi istotną, nieuprawnioną ingerencję w prawa adwokatów, będących jednocześnie przedsiębiorcami, ale również rodzicami i opiekunami. Zmierza ona do ukrytego obciążenia ich kosztami, takiego sposobu realizacji wymiaru sprawiedliwości, poprzez wydłużenie czasu pracy kancelarii i koniecznością poniesienia w związku z tym dodatkowych wydatków, w sytuacji, gdzie w ramach pierwszego lockdownu znacząco odbiło się na ich sytuacji materialnej - piszą.

I apelują do rządu, aby uszanował prawa wszystkich podmiotów, które tworzą wymiar sprawiedliwości.

- I uwzględnienia, że wymiar sprawiedliwości nie ogranicza się jedynie do statystyk orzeczniczych i budynków sądów i wykracza poza nie - piszą.

Ministerstwo nadal zaleca wprowadzenie w sądach pracy zdalnej.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecin. Izolatka w sali nr 9, czyli jak Sąd Apelacyjny w S...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński