Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolutorium dla burmistrza oraz Honorowe Odznaki Gminy Bytów

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Wideo
od 7 lat
Na ostatniej sesji rady miejskiej Honorowe Odznaki Gminy Bytów trafiły do Barbary Chmieleckiej oraz Leszka Neubauera. Elżbieta Szalewska, kolejna odznaczona nie mogła odebrać nagrody z powodu choroby. Ostatnie posiedzenie to też udzielenie Ryszardowi Sylce, burmistrzowi Bytowa absolutorium.

Wczoraj w Bytowie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej tej kadencji. Najważniejszym punktem było głosowanie nad udzieleniem burmistrzowi Ryszardowi Sylce absolutorium. To ostatnia jego kadencja. Sylka najważniejszy urząd w Bytowie piastował blisko 18 lat.

Burmistrz otrzymał absolutorium

- Po raz pierwszy otrzymałem absolutorium w stu procentach, wszyscy radni głosowani za - mówi Ryszard Sylka. - Za to bardzo dziękuję. Miałem ogromne szczęście współpracować z osobami, które na pierwszym miejscu stawiały sprawy dobra naszej gminy i jej rozwoju. Nasze dyskusje, debaty, a czasami spory miały przede wszystkim merytoryczny charakter. Dziękuje zwłaszcza tym radnym, którzy popierali moje pomysły i projekty uchwał, niejednokrotnie trudne, niepopularne lub narażające na hejt np. uchwały podatkowe lub dotyczące likwidacji filii Szkoły Podstawowej nr 5 w Udorpiu. Przeglądając przed sesją swoje kolejne programy wyborcze i ulotki z wszystkich czterech kampanii wyborczych mogę powiedzieć, że bardzo dużo udało się zrealizować. Co prawda pociąg nie dojeżdża do Bytowa, a centrum kultury jak stało, tak stoi. Niestety, realizacja tych najbardziej spektakularnych zadań była i pozostaje uzależniona od wsparcia zewnętrznego lub od decyzji na poziomie centralnym. Ważne, że zadania te posiadają niezbędną dokumentację oraz wymagane pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Jestem przekonany, że kolejna pespektywa finansowa Unii Europejskiej, która właśnie się rozpoczyna pozwoli nam doczekać się realizacji tych zadań, które zarówno dla nas bytowian, jak i dla całego subregionu bytowskiego są najistotniejsze. Mój optymizm w tym zakresie wynika również z faktu bardzo niskiego zadłużenia Gminy Bytów, które stanowi mniej niż 10% rocznego dochodu.

od 7 lat

Burmistrz wręczył radnym pamiątkowe dyplomy, oni również przygotowali dla niego prezent za zakończenie kadencji.
- Jeden z moich kolegów ujął to nieco żartobliwie w następujący sposób: „Aby być dobrym burmistrzem pożądana jest mieszanka ludowego króla namiotów piwnych z kreatywnym menadżerem administracyjnym, posiadającym wiedzę biznesową i prawną” - podsumował Sylka.

Podczas sesji wręczono również Honorowe Odznaki Gminy Bytów. Została wprowadzona dokładnie w czerwcu 2016 roku. Jest zaszczytnym wyróżnieniem i może być wręczana za zasługi w dziedzinie rozwoju społeczno-gospodarczego, nauki, oświaty, kultury, sztuki, sportu, w zakresie bezinteresownej działalności na rzecz innych mieszkańców potrzebujących pomocy, w dziedzinie ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, obronności, przeciwdziałaniu klęskom żywiołowym, rozwoju rolnictwa, ochrony środowiska naturalnego, popularyzacji walorów lub osiągnięć gminy Bytów na arenie krajowej i międzynarodowej. Do tej pory otrzymało ją ponad 50 osób.

To wielki zaszczyt

- Poprzez nadanie państwu Odznaki Honorowej gminy Bytów pragniemy wyrazić wam, naszą wdzięczność za waszą pracę, za wasze zaangażowanie na rzecz naszej małej Ojczyzny i podziękować w imieniu mieszkańców za wasz szczególny wkład w rozwój gminy Bytów - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - To właśnie dzięki takim osobom jak wy nasza gmina ciągle rozwija się i sprawia, że mieszkanie, że życie i tworzenie tutaj, na bytowskiej ziemi daje nam wiele radości. Życzę państwu wyróżnionym wiele satysfakcji z tego co jest Waszym dziełem, oraz ufam, że wasza aktywność, oczywiście w miarę możliwości będzie nadal kontynuowana i dalej będzie ubogacała nasz wspólny dom. W tym miejscu pragnę skierować słowa podziękowania za szczególną aktywność na rzecz rozwoju naszej Gminy do Wszystkich pięćdziesięciu trzech osób, które zarówno dzisiaj jak i w poprzednich latach otrzymały Odznakę Honorową Gminy Bytów. Dziękuję wam za waszą pracowitość i oddanie wspólnej sprawie, którą jest Gmina Bytów oraz za to, że polubiliście to miasto i całą naszą ziemię bytowską w sposób szczególny, rzekłbym ponadprzeciętny co niejednokrotnie mieliśmy okazję obserwować.

Na najbliższej sesji rady miejskiej Bytowa radni podejmą decyzję o przyznaniu kolejnych trzech. Wyjątkowe wyróżnienia trafiły do do Barbary Chmieleckiej oraz Leszka Neubauera.

Barbara Chmielecka
W latach 2002-2020 pełniła funkcję kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Bytowie, a od 2004 r. także koordynatora utworzonego Ośrodka Rehabilitacji Psychoruchowej dla 20 dzieci z gminy Bytów. Od 2015 r. kierowała równolegle utworzonym Odziałem Fundacji „Sprawni Inaczej” w Bytowie, obecnie pełni funkcję koordynatora w Fundacji „Sprawni Inaczej” Oddział w Bytowie. Jest zaangażowana, kreatywna, aktywna, empatyczna. Posiada doświadczenie i wiedzę w kwestii potrzeb osób z niepełnosprawnościami - dzieci, dorosłych oraz seniorów. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, także przy tworzeniu nowych form wsparcia dla osób zależnych. Dzięki staraniom Barbary Chmieleckiej w 2008 r., Środowiskowy Dom Samopomocy
w Bytowie, po 6 latach funkcjonowania, został przeniesiony do nowych, większych, wystandaryzowanych pomieszczeń wraz z dwoma mieszkaniami treningowymi i pracownią ceramiczną. Z jej inicjatywy rozpoczęła się w 2008 r. w gminie Bytów realizacja usług specjalistycznych dla osób ze spektrum autyzmu. W 2020 r. uczestniczyła w planowaniu utworzenia dziennego domu dla seniorów. Przez 2 kadencje była członkiem Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Będąc na emeryturze od 2020 r. nadal koordynuje działalność Oddziału Fundacji „Sprawni Inaczej” w Bytowie, jest członkiem w Bytowskiej Radzie Seniorów, wolontarystycznie prowadzi zajęcia ruchowe i animacyjne dla grupy bytowskich seniorów.

Leszek Neubauer

Od 2000 r. jest architektem miejskim w Urzędzie Miejskim w Bytowie pełniąc równocześnie funkcję konserwatora zabytków Bytowa. Jest architektem, któremu zależy na środowisku przestrzennym, dobrze zorganizowanym i prawidłowo
funkcjonującym. Za główny cel stawia spójne łączenie pięknego naturalnego krajobrazu z potrzebami urbanizacji przestrzennej.
Leszek Neubauer jest osobą odpowiedzialną, sumienną i kompetentną. Wykazuje umiejętność i wolę poszukiwania obszarów wymagających zmian. Nadzoruje prace konserwatorskie bytowskich zabytków. Pilotował renowację m.in.: mostu kolejowego nad rzeką Borują w Bytowie, który w 2021 roku został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, budynku dworca, zabytkowych kamienic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza