Abp Gądecki: Kościół potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych, Kościół został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe- napisał abp Gądecki.
- Mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych, Kościół został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe- napisał abp Gądecki. Grzegorz Dembinski/ Polska Press
Udostępnij:
- Mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych, Kościół został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe- napisał w artykule dla Katolickiej Agencji Informacyjnej metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W opublikowanym w piątek na stronie archidiecezji warszawskiej artykule "Duszpasterstwo po pandemii" przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przyznał, że "próbując opisać duszpasterstwo Kościoła katolickiego w czasie i po pandemii, najpierw trzeba zwrócić uwagę na bezprecedensowe potraktowanie Kościoła przez państwo".

Jak wskazał, "państwo jednostronnie zawiesiło wszelkiego rodzaju zgromadzenia, na skutek czego Msze święte i nabożeństwa stały się po większej części niedostępne dla wiernych". Przyznał, że "nic podobnego nie wydarzyło się w dwutysiącletniej historii Kościoła". - Nie wydarzyło się też podczas wojen, bombardowań czy w czasach zarazy, często dotykającej ludność naszego kraju- pisze abp Gądecki.

Jego zdaniem w ten sposób dokonano "aktów, które do tej pory przysługiwały na mocy prawa kanonicznego tylko władzy kościelnej, i tylko z najpoważniejszych przyczyn". Przewodniczący KEP przyznał, że "kościołowi został narzucony sposób postępowania w materii religijnej" i zadaje pytanie czy "takie działanie nie pozostaje w sprzeczności z Konstytucją RP oraz Konkordatem?".

W dalszej części duchowny pisze, że "z prawnego punktu widzenia, polskie państwo nakładając swego rodzaju „interdykt” państwowy – nie zachowało w tym przypadku autonomii (suwerenności) Kościoła". - Księża i wierni mają przecież prawo bronić się przed ingerencjami w życie religijne, a świątynie zgodnie z prawem – jako miejsca święte – winny cieszyć się autonomią- pisze.

Abp Gądecki w swoim artykule wskazuje także na "sposób konsultacji z Kościołem w sprawach dotyczących ograniczenia kultu religijnego". W tej części przyznał, że "często było to tylko poinformowanie o podjętych uprzednio decyzjach, na kilka godzin przed ich ogłoszeniem". Przyznał, że nie były prowadzone rozmowy "co do zasadności i proporcjonalności wprowadzanych ograniczeń".

- W sumie, należy stwierdzić, że mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe; jako dziedzina niekonieczna do życia- pisze i dodaje, że "rządy z przeszłości nigdy nie ośmieliły się nałożyć na Kościół tak drastycznych zakazów, okazując w ten sposób znikomy respekt dla Kościoła i jego roli w życiu społecznym".

W części poświęconej "Wychodzeniu z pandemii" abp Gądecki przyznaje, że kościół powinien zaangażować się w "nową ewangelizację, czyli w odnowioną misyjność wszystkich podmiotów kościelnych, rozwój katechezy dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a zwłaszcza odważniejszą promocję wspólnot, ruchów i stowarzyszeń podejmujących formację wiernych". ponadto jego zdaniem "niezbędne jest też wprowadzanie w autentyczną duchowość chrześcijańską".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Abp Gądecki: Kościół potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
haczyk
6 sierpnia, 16:17, Gość:

Won stary biszkopcie. Przedstawiciele handlowi gościa z chmury, wciskający od dwóch tysięcy lat kit. Największy przekręt i wał w historii ludzkości.

7 sierpnia, 01:22, Gość:

Powiedz tak wyznawcy Allaha. Nie zdążysz zostać wymienić wody w swoim wielbłądzie. W naszym terrorystycznym Państwie możesz sobie nawet transparent ze swoimi hasłami powiesić.

7 sierpnia, 10:16, Gość:

buk z tobą czcicielu pani bozi i jezuska chytruska z maryja dziewica

I co ? Ulżyło ci jak po ciężkim wypróżnieniu, że obraziłeś uczucia religijne wierzących. Ciekawe, bo gdy w lecącym samolocie nagle wysiadają silniki wszyscy zaczynają wierzyć !

G
Gość
Słowo na Niedzielę dla poprzedników na forum: Walcie się bo nie wiecie o czym piszecie.

A teraz do sedna. Szanowny Panie Biskupie. Od początku pandemii przelewam stosowną kwotę na utrzymanie mojej Parafii. Rozumiem koszy, rozumiem potrzeby, rozumiem utrzymanie zabytku. Ufam swojemu Proboszczowi bo go znam, niestety przestaję ufać (nad czym ubolewam) wyższym władzom kościelnym. Ile razy Szanowny Ksiądz Biskup zaapelował do Wiernych o szczepienie?
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie