Abp. Dzięga: "Rozdział Kościoła od Państwa? Jest, ale katolicy też mają swoje prawa"

MP
Arcybiskup Andrzej Dzięga
Arcybiskup Andrzej Dzięga Marcin Bielecki
Biskup pytał o rolę Kościoła w życiu publicznym w odczytywanym dziś w kościołach liście metropolita szczecińsko-kamieński. W ostrych niekiedy słowach pisze o stosunkach Państwo Kościół i podatkach dla księży.

Według arcybiskupa niezrozumiałe jest, że środowiska lewicowe w Polsce domagają się rozdziału Kościoła od Państwa.

- Dziwią te tematy, gdyż w Polsce od dawna istnieje taki rozdział konstytucyjny, ustawowy i realny. Z natury rzeczy są też jednak obszary wspólnego zainteresowania i instytucji państwowych i kościelnych.

Dotyczy to przede wszystkich inicjatyw charytatywnych, edukacyjnych i kulturalnych, w których aktywność ludzi i instytucji Kościoła staje się wręcz wyręczeniem państwa w jego obowiązkach wobec społeczeństwa. Nie sposób też rozdzielić życia samych katolików od codzienności funkcjonowania państwa - pisze abp. Dzięga.

I stawia pytania:

"Czy mamy mieć odrębne środki płatnicze? Z jakich środków komunikacji mielibyśmy korzystać? Z jakich częstotliwości radiowych i telewizyjnych? Czy nie wolno nam też mieć swoich poglądów na państwo i na poglądy innych środowisk? Czy mamy jedynie wszystkim przyklaskiwać, także tym, którzy na nas pokrzykują i nas poniżają?"

- Oczywiście nie. Jako chrześcijanie jesteśmy lojalnymi obywatelami naszego państwa, bo to jest nasza Ojczyzna, bo to jest nasza kultura, bo to jest takŜe nasze Ŝycie. Jesteśmy lojalnymi obywatelami we wszystkim, co jest zgodne z Bożym prawem, a przynajmniej nie jest przeciwne Bożemu prawu natury - odpowiada.

Tłumaczy też stanowisko kościoła w sprawie Komisji Majątkowej oraz Funduszu kościelnego.

- Sprawa Funduszu Kościelnego dotyczy częściowego korzystania przez wspólnoty chrześcijańskie z pożytków z nieruchomości zajętych ustawą z 1950 roku i do dzisiaj owocujących na rzecz budżetu państwa. Z tego Funduszu są rzeczywiście dofinansowywane - nie finansowane lecz dofinansowywane - niektóre dzieła charytatywne lub kulturowe oraz bardzo zasadnicze dzieło szkolnego nauczania religii. Taka jest bowiem decyzja władz polskiego państwa, w ramach częściowej rekompensaty za pożytki do dzisiaj pozostające każdego roku w budżecie państwa. Dziwi więc, że niektórzy z parlamentarzystów próbują odpowiedzialność za tę sytuację przerzucać dzisiaj na ludzi Kościoła, w rzeczywistości zaś chcąc po raz kolejny obciążyć wiernych Kościoła katolickiego skutkami dawnych politycznych decyzji - uważa arcybiskup.

Tłumaczy też stanowisko kościoła w sprawie pomysłu opodatkowania księży. Zdaniem Dzięgi to pomysł środowisk, które z racji ideologicznych chcą ograniczyć obecność Kościoła w przestrzeni społecznej.

- Warto więc przypomnieć, że każdy z duchownych, zatrudniony w ramach umowy o pracę w jakiejkolwiek instytucji, rozliczany jest zgodnie z przepisami polskiego prawa pracy i przepisami prawa o podatkach. Nie ma tu żadnych wyjątków. Dla wielu jednak duchownych, przede wszystkich chodzi tu o księży proboszczów i wikariuszy, jedynym zabezpieczeniem bytowym są dobrowolne
ofiary wiernych, składane przy okazji posług duszpasterskich, a więc ofiary z racji Mszy Świętych, odprawianych na prośbę wiernych i według intencji tych wiernych, ofiary składane przy okazji posługi duchowej z racji ślubu lub pogrzebu, w naszej diecezji zwyczajowo także jedna trzecia ofiar składanych przez wiernych z racji na wizytę duszpasterską w rodzinie oraz błogosławieństwo mieszkań - też jedynie na zaproszenie wiernych. Nie są to więc środki na tyle stabilne, by je traktować jako pensje, dlatego przepisy ustawowe o tzw. ryczałtowym opodatkowaniu osób fizycznych, odnoszące się do różnych grup obywateli polskich, regulują także zryczałtowane podatki płacone przez księży proboszczów i wikariuszy. Warto tu podkreślić, że podstawą takiego opodatkowania jest łączna liczba wszystkich mieszkańców zameldowanych na terenie danej parafii, nie zaś liczba wiernych Kościoła katolickiego na terenie danej parafii - tłumaczy arcybiskup.

Czytaj e-wydanie »

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
ir

Jeżeli jeszcze raz usłyszę zamiast kazania na niedzielnej mszy list polityczny biskupa Dzięgi to więcjej moja noga w tym kościele nie postanie !!!!!!!!!!!!!!!!

p
prowokator
... Oj , ludzie zastanówcie się...obrażanie ludzi i wyzywanie od gejów nie przeszkadza ,a dane historyczne są nie na miejscu!?

Ups ! Nie zwróciłem uwagi na to ! To ktoś wyciął twojego linka ?
Wręcz trudno mi w to uwierzyć.

Obrażanie ludzi jak najbardziej powinno wszystkim nam przeszkadzać i takie posty powinno się kasować. Jednakże nie rozumiem jednego co napisałeś. Mianowicie czy nazwanie kogoś gejem, kogoś kto nim jest to jest obraza ? Np poseł z ruchu Palkota Janusza, Robert B. (i wielu innych z tej partyi) to pederaści, którzy sami przyznają się do tego.
Więc jaka to dla nich obraza że ktoś tak o nich powie/napisze.
To tak jakbym ja się obraził na to że ktoś powie że jestem hetero.
n
nie-wierny
Arcybiskup zapomniał jeszcze dodać o zwrocie ziem,budynków itp. już za czasów Gierka; i pracach nad utworzeniem Komisji Kościelnej już od 1980 roku.A więc wspólnie i w tajemnicy, z tak znienawidzonymi i tak zaciekle ścigającymi Kościół -Komunistami!!!

Dziękuję Adminowi za wycięcie linka z mojej wypowiedzi.Świadczy to to tylko o obiektywności Administratora.Podany link jest powszechnie dostępnym źrodłem w internecie na temat Kościoła Katolickiego. Co więcej ,opublikowane tam dane są podpisane imiennie przez tworców tego artykułu i oparte na danych historycznych.Lepiej bylo wyciąć całą moją wypowiedź, ponieważ bez linku jest bezwartościowa.Ten wpis również można wymazać jako atak na Katolików. Oj , ludzie zastanówcie się...obrażanie ludzi i wyzywanie od gejów nie przeszkadza ,a dane historyczne są nie na miejscu!?
p
prowokator
muzułmanie mogą się modlić jak chcą byle by nie włazili w przestrzeń publiczną , jechwi mogą nawracać byle by nie łazili po domach itd a katole mogą włzić wszędzie do łużka ,telewizji ,portwela itp

Jeszcze raz bardzo cię proszę "ożóg" zainwestuj w słownik ortograficzny.

Wiem że to nie razi moderatora, do którego obowiązków należy między innymi reagowanie na raŻące błędy ortograficzne (zgodnie z regulaminem forum).
Moderator ma to w du***, albo mu się nie chce po prostu, a może cieszy się gdyż taki "ożóg" jeden z drugim jest wyrazicielem jego poglądów i dlatego przymyka on oko na takie posty.
Przecież to forum to zwykłe szambo, dlaczego moderator nie spełnia swojej funkcji do której został powołany ?! Kasuje normalne posty, a zostawia posty trolli.
p
prowokator
jesteście sługusami watykanu a ja jako prezes jednoosobowego stoważyszenia badania boskości krasnoludków protestuje przeciw oszczerstwom że one szczajom do mleka , konopnicka kłamie i obrazża moje uczucia ??? nie wiem może reeeligijne , badawcze ?? szukam sponsora w celu sfinansowania wyprawy do trollheim w celu zbadania pokrewieństwa między trolami i krasnoludkami , oczywiściew celach religijnych , wszelką krytykę będę odbierał jako obrazę uczuć religijnych i pociągnę za odpowiedzialniść . w celu sposoringu szukaj ożóg odpowiem.

Bardzo chciałbym zmienić wiarę i "zapisać się" do tej twojej.
Chciałbym zostać sługusem "twojej wiary", co ty na to ożóg ?!

p.s. Zainwestuj w słownik ortograficzny, koniecznie!
o
ożóg

muzułmanie mogą się modlić jak chcą byle by nie włazili w przestrzeń publiczną , jechwi mogą nawracać byle by nie łazili po domach itd a katole mogą włzić wszędzie do łużka ,telewizji ,portwela itp

o
ożóg

jesteście sługusami watykanu a ja jako prezes jednoosobowego stoważyszenia badania boskości krasnoludków protestuje przeciw oszczerstwom że one szczajom do mleka , konopnicka kłamie i obrazża moje uczucia ??? nie wiem może reeeligijne , badawcze ?? szukam sponsora w celu sfinansowania wyprawy do trollheim w celu zbadania pokrewieństwa między trolami i krasnoludkami , oczywiściew celach religijnych , wszelką krytykę będę odbierał jako obrazę uczuć religijnych i pociągnę za odpowiedzialniść . w celu sposoringu szukaj ożóg odpowiem.

p
prowokator
Kościół jest częścią PISu. Niech zatem Jarek ich utrzymuje

Mylisz się donald, PiS ma niewiele wspólnego z Kościołem. To taki stereotyp myślowy, którego jesteś "niewolnikiem".
PiS jako jedyna partia jest za wprowadzeniem kary śmierci, Kościół zaś jest temu przeciwny. To chyba wystarczający (kluczowy) powód aby obalić twój błędny tok myślenia.
Moim zdaniem ruch Palkota powinien łożyć na Kościół . Dlatego że dzięki Kościołowi jest trzecią siłą w polskim parlamencie.
Ciekawe jaki program miałby ruch Palkota Janusza gdyby Kościół nie istniał ?!
Walka z krzyżem w sejmie i Kościołem to główne punkty programu dewiantów z partyi Palkota. Gdyby nie Kościół to jaki program mogłaby zaprezentować ta partyja ? Myślałeś kiedyś o tym ? Recepta tej partyi na walkę z kryzysem w Polsce to walka z Kościołem, taka jest prawda.
Także zastanów się jeszcze raz nad tym co napisałeś ok ? Gdyż jesteś w duuużym błędzie donku.
n
nie-wierny

Arcybiskup zapomniał jeszcze dodać o zwrocie ziem,budynków itp. już za czasów Gierka; i pracach nad utworzeniem Komisji Kościelnej już od 1980 roku.A więc wspólnie i w tajemnicy, z tak znienawidzonymi i tak zaciekle ścigającymi
Kościół -Komunistami!!!

d
donald

Kościół jest częścią PISu. Niech zatem Jarek ich utrzymuje

c
cycolina

Ktoś widział księdza jadącego matizem albo seicento ?? Nie bo lubią wygodę i kasę !! Mają dużo dzieci albo partnerów i nie znają bezrobocia !!

p
prowokator
Jedyne co kościół mógłby zmienić to podejście do gejów. Jest nimi 90% kapłanów a robi się na nich nagonkę. Ale na wszystko trzeba poczekać cierpliwie.

"Ciekawy" post , ale nie mój.
Uczysz się szybko kulego jak widzę.
p
prowokator
Ja muszę się martwić o byt. Nikt nic mi nie gwarantuje. To dlaczego Wam mamy dalej dawać za darmo ??

Co ty/wy lolita dajesz im/wam za darmo ?
Nie przesadzaj jest dużo gwarantowanych rzeczy/spraw. Różne urządzenia mają jakąś gwarancję. Masz prawo/gwarancję do pewnych świadczeń ze strony państwa itd. itp.
...a że marwisz się o swój byt to wybacz, ale takie jest życie. Nikt nikomu nie obiecywał że będzie lekko. Jednym powodzi się lepiej, drugim marniej. Tak jest ten świat urządzony. Tylko za komuny wszyscy mieli po równo, teoretycznie. Komuna się skończyła, teraz trzeba wziąć się do nauki, do pracy jak chcesz mieć lepiej, a nie stękać na forum.
p
prowokator

Jedyne co kościół mógłby zmienić to podejście do gejów. Jest nimi 90% kapłanów a robi się na nich nagonkę. Ale na wszystko trzeba poczekać cierpliwie.

p
prowokator
bardzo dobry list! i bardzo potrzebny!

Pewnie że tak !

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3