MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV w 2024 roku. Likwidacja abonamentu i nowe pomysły opłat. Kto będzie zwolniony z płacenia? [LISTA] 9.07.2024

ND
Wideo
od 16 lat
Abonament RTV 2024 - co się zmieniło od stycznia 2024 roku? Wysokość opłat nie wrosła względem poprzedniego roku. Posiadacze odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych nie muszą się martwić większym abonamentem. Kto jest zwolniony z zapłaty? Sprawdź listę! Co uległo zmianie? Pojawiły się pomysły opłaty oraz likwidacji Abonamentu RTV. Zobacz szczegóły!

Spis treści

Wysokość opłat abonamentowych RTV w 2024 roku

  • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł).
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

Likwidacja Abonamentu RTV

Coraz więcej słychać o pomyśle likwidacji abonamentu RTV. Większość Polaków nie rejestruje swoich odbiorników i nie opłaca abonamentu. Jest to problem, który trwa długie lata. Pieniądze, które powinni wpłacać użytkownicy odbiorników, nie wpływają do państwa.

- Potrzebna jest nowa ustawa ws. finansowania mediów publicznych. Abonament jest martwy - powiedział dla WP.pl Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Postulujemy likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego - oświadczyli posłowie Konfederacji Krzysztof Tuduj i Roman Łazarski. Jak ocenił poseł Konfederacji, "nie wypada, by Polacy płacili za coś z czego nie korzystają. Abonament RTV jest przymusowy dla wszystkich obywateli, niezależnie od tego czy oglądają telewizję publiczną".

Jeśli w gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny, to według przepisów obowiązkowo należy uiszczać opłatę abonamentową. Trzeba jednak pamiętać, że opłata przypada na jedno gospodarstwo, niezależnie ile odbiorników jest w posiadaniu.

Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2024 r. opłacili już abonament za cały rok, otrzymali 10-procentową zniżkę. Przez cały rok mogą również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc. Użytkownik odbiorników może skorzystać ze zniżki o ile wnosi opłatę z wyprzedzeniem , tj. w terminie do 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Zniżki za uiszczenie opłat abonamentowych RTV 2024

Zniżki za uiszczenie opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w roku kalendarzowym 2024 wynoszą:
za używanie odbiornika radiofonicznego:

  • 3,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za dwa miesiące z góry,
  • 4,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za trzy miesiące z góry,
  • 5,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za sześć miesięcy z góry,
  • 10,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za rok kalendarzowy z góry;

za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego:

  • 3,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za dwa miesiące z góry,
  • 4,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za trzy miesiące z góry,
  • 5,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za sześć miesięcy z góry,
  • 10,0% miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za rok kalendarzowy z góry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Abonament RTV w 2024 roku. Likwidacja abonamentu i nowe pomysły opłat. Kto będzie zwolniony z płacenia? [LISTA] 9.07.2024 - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński