Abonament RTV 2016. Kto zwolniony z płacenia abonamentu telewizyjnego? Wysokość opłat

Patrycja Wacławska/ red./ AIP
Kto nie musi płacić abonamentu RTV? Jak sprawdzić kwotę zaległości, jeśli nie płaciło się abonamentu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Niespełna rok temu zaczęły obowiązywać przepisy ułatwiające osobom, które ukończyły 75. rok życia skorzystanie ze zwolnienia z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przed zmianą przepisów sam fakt ukończenia 75 lat nie dawał podstawy do tego, by przestać płacić abonament. Niezbędne było dopełnienie stosownych formalności w urzędzie pocztowym. Osoba uprawniona do zwolnienia z uwagi na wiek musiała zgłosić się na pocztę z dowodem osobistym i wypełnić oświadczenie potwierdzające prawo do zwolnienia z opłat. Od 9 października minionego roku, gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych z 23 lipca 2015 roku, osoby, które ukończyły 75 lat są zwolnione z obowiązku dokonywania powyższych formalności. Zgodnie z nowymi przepisami, Poczta Polska, odpowiedzialna za pobór abonamentu uzyskała dostęp do danych z rejestru PESEL, na podstawie których sama może ustalić wiek abonentów i automatycznie zwolnić ich z opłat. Zwolnienie od opłat przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba ukończy 75 lat. Przepisy znowelizowanej ustawy nie oznaczają abolicji długów abonamentowych. Uprawnienie do umarzania lub rozkładania na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych u osób, które ukończyły 75 lat przed wejściem w życie nowelizacji ma wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Formalne wymogi dotyczące zwolnień z powodów innych niż ukończenie 75 lat nie uległy zmianie. Przypomnijmy, że poza 75-latkami z opłat zwolnione są następujące osoby:

 • zaliczone do I grupy inwalidzkiej;
 • całkowicie niezdolne do pracy;
 • posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
 • trwale lub okresowo całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym;
 • uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub renty socjalnej;
 • niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2.000 Hz o natężeniu od 80 dB);
 • niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.;
 • które ukończyły 60. rok życia i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za miniony rok, ogłoszonego przez prezesa GUS (obecnie 1.949,89 zł);
 • w rodzinach których spełnione są kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych - co do zasady oznacza to obecnie dochód nieprzekraczający 674 zł na członka rodziny, a jeśli w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne - 764 zł.
 • korzystające ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej;
 • bezrobotne;
 • posiadające prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego;
 • otrzymujące zasiłek dla opiekuna.

Niezależnie od grup osób objętych zwolnieniem na podstawie przepisów ustawy ogólnej o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 roku poz. 1204 z późniejszymi zmianami), obowiązują też zwolnienia innych grup na podstawie przepisów szczególnych. Osoby objęte zwolnieniem z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego na podstawie tych przepisów to:

 • inwalidzi wojenni oraz inwalidzi wojskowi;
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
 • członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
 • osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa mającego związek z pobytem w miejscach wymienionych w art. 3 oraz art. 4 ustęp 1 ustawy z 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 roku poz. 1206) - na przykład niewoli lub obozach internowanych oraz w obozach podległych GUPWI NKWD lub w hitlerowskich więzieniach, obozach koncentracyjnych i ośrodkach zagłady;
 • członkowie rodzin pozostali po osobach wymienionych w poprzednim punkcie, jeśli osoby te w chwili śmierci miały prawo do renty z tytułu inwalidztwa wskazanego wyżej;
 • osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidztwa wskutek inwalidztwa mającego związek z przymusowym zatrudnieniem żołnierzy zastępczej służby wojskowej w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych;
 • osoby posiadające status weterana poszkodowanego.

W przypadku osób, które chcą skorzystać ze zwolnienia z innej przyczyny niż ukończenie siedemdziesiątego piątego roku życia, wciąż konieczne jest zgłoszenie się na pocztę z dokumentami potwierdzającymi prawo do zwolnienia z opłat i dopełnienie formalności. Oczywiście, ze zwolnienia można skorzystać po warunkiem, że odbiorniki radiowe i telewizyjne są zarejestrowane na osobę, która ma uprawnienie do zwolnienia.

Przypomnijmy - zwolnienie z płacenia abonamentu przysługuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełnimy w urzędzie pocztowym niezbędnych formalności.

Jeśli mamy długi w opłacaniu abonamentu telewizyjnego

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
, na wniosek osoby, która ma długi w opłacaniu abonamentu, może zaległości umorzyć lub rozłożyć na raty. Zrobi to jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych można złożyć drogą pocztową (adres: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Departament Budżetu i Finansów, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa) osobiście w Kancelarii Biura KRRiT lub na elektroniczną skrzynkę podawczą www.krrit.eboi.pl (wymagany jest ważny kwalifikowany podpis cyfrowy). Pytania i wątpliwości dotyczące wniosków o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych należy kierować pod numer kontaktowy 22 597 31 01 (w godzinach 8.15-16.15) lub zgłaszać osobiście do Wydziału Abonamentu RTV w Biurze KRRiT, ul. Sobieskiego 101 w Warszawie.

W innych sprawach dotyczących abonamentu można kontaktować się z Pocztą Polską SA:

 • w formie korespondencyjnej na adres: Poczta Polska SA COF Dział Obsługi Abonentów, ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz,
 • telefonicznie w dni robocze w godzinach 8.00-20.00, pod numerem tel. 43 842 06 06,
 • drogą elektroniczną: abonament_rtv@bydgoszcz.poczta-polska.pl,

zaś w sprawie skarg za pomocą poczty elektronicznej: skargi@centrala.poczta-polska.pl.

Jak sprawdzić kwotę zaległości, jeśli nie płaciło się abonamentu?

Najlepiej pod numerem infolinii Poczty Polskiej, tel. 43 842 06 06 (opłata według cennika operatora). Infolinia działa w dni robocze w godzinach 8 - 20. Na infolinii otrzymamy informację o zaległej kwocie i numer konta, na który trzeba ją wpłacić.

Potrzebne dane to: imię i nazwisko abonenta, na którego dokonana była rejestracja. Odbiornik jest bowiem przypisany do osoby, a nie do miejsca zamieszkania.

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników rtv w 2017 roku

dziennikzachodni.pl

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dlaczego Pan tak nienawidzi PO ? Przecież koszt utrzymania autostrad jest wliczony w cenę paliwa - a nie każdy korzysta z autostrad. Skoro nie korzystam to płacę 30 groszy mniej na paliwie! Ale zgadzam się absolutnie, też wolałbym nie wspierać teatru Jandy, a przecież na to idą pieniądze z abonamentu RTV...

F
Fenix

Polecam lekturę treści prawa pocztowego. PP jest podmiotem uprawnionym do realizacji różnych zadań, które wymagają np. tajności. M.in. dlatego stempel pocztowy jest dla sądu wiążący a analogiczna pieczątka od kuriera już nie.

p
pamiętliwy

Pan chyba zapomniał, kto rzeczony podatek wprowadził :)
A był to nie kto inny jak jaśnie Pan Donald Tusk - owacje ! Ciekawe że Panu umknęły takie ważne fakty - czyżby za długi spacer na marszu KODu?

e
emeryt

Mam 78 lat . dostałem rozłożoną na trzy raty spłatę długu abonamentowego za rok 2010 do 2014 plus jakaś kara- prawie 1500zł. Przy mojej emeryturze na którą płaciłem przez 45 lat i dalej przez 10 lat składkę ZUS i tyleż lat abonament RTV Po wszystkich rewaloryzacjach (po 5,7 ,9zł) mam 1900 zł. Pis postanowił brutalnie wyrwać mi 1500 zł czego nie robiła rządząca wówczas Platforma Obywatelska a rządzący Premier Tusk namawiał do niepłacenia abonamentu. Szanowny Prezesie "Pis" Okradacie najbiedniejszych. Ja dureń oddałem na was i Prezydenta Dudę głos w wyborach. Od dziś macie u mnie i mojej rodziny PRZESRANE ! Przemnóżcie to przez około 2 000 000 0000 abonentów podobnej sytuacji. Bawcie się wesoło. Ośmiorniczki za moje pieniądze może wam nie zaszkodzą.

J
JAREK

JAKO EMERYT DOSTAŁEM CZTERY ZŁ ROCZNEJ PODWYŻKI A RZĄD CHCE ZAPŁATĘ ZA RTV 22,7 ZŁ MAM KUPIONY PAKIET TV RADIA NIE MAM . TO JAKIŚ ZŁODZIEJSKI RZĄD !!!!!!!!!!!!!

J
Jola

Na jakiej podstawie poczta polska uzyskuje dane chronione innymi przepisami i .....wykorzystuje je dla celow.....no moze ich..... byc tysiace.....czy zostaly podane do ogolnej wiadomosci podstawy prawne stosowane przez poczte polska w w/w sprawie......

a
abcd

Pobieranie pieniędzy w innej formie niż podatek, za usługę z której nie korzystam jest kradzieżą.

J
Jan

Ja nie mieszkam w Polsce ,i co tez muszę placic abonament ?

Dodaj ogłoszenie