MKTG SR - pasek na kartach artykułów

A jednak nam się należało, czyli za ciepło szczecinianie zapłacą mniej

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum
Ponad 20 tys. klientów Szczecińskiej Energetyki Cieplnej ma powód do radości. Ministerstwo Klimatu zmieniło interpretację przepisów i SEC-owi, a co zatem idzie mieszkańcom, będą przysługiwać rekompensaty. Za ciepło systemowe zapłacimy mniej.

Chodzi o zablokowanie w grudniu ubiegłego roku przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska możliwości skorzystania przez mieszkańców Szczecina z rekompensat za droższe ciepło z sieci SEC. Ministerstwo przyznało wszystkim specjalną dopłatę do ciepła od października 2022 roku. Ale szczecinianom od grudnia nie należał się rządowy dodatek, bo jak twierdziło ministerstwo, rachunki za ciepło nie były w Szczecinie za wysokie. Nad klientami SEC wisiało więc widmo, że za niższe o ministerialną dopłatę rachunki za październik i listopad, będą musieli dopłacić, a SEC w grudniu i styczniu, wysłał im rachunki już bez rządowej rekompensaty. Od paru dni ponad 20 tys. klientów SEC nie tylko nie musi się martwić zapowiadanymi dopłatami do rachunków z ubiegłego roku, ale może liczyć na odliczenia z rachunków za luty.

- Właśnie otrzymaliśmy decyzję od Zarządcy Rozliczeń, Spółki Skarbu Państwa, która dysponuje środkami na wypłatę rekompensat — mówi Danuta Misztal, rzeczniczka prasowa SEC. - Ustawodawca tj. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmieniło decyzję w sprawie interpretacji, którą opublikowało 2 grudnia i tym samym SEC może wystąpić z wnioskiem o naliczenie rekompensat dla swoich klientów.

Co to praktycznie oznacza?

- Oznacza to, że klienci SEC będą mieć naliczane rekompensaty — mówi Misztal i wyjaśnia, że za okres, w którym nie były naliczane te ulgi, otrzymają osobno korekty.

Technicznie ma to wyglądać tak, że klienci otrzymają osobną korektę do faktury grudniowej i osobną do faktury styczniowej.

- Aby odliczyć nadpłatę, powinni zsumować obie korekty i odjąć nadwyżkę z najbliższej nieopłaconej jeszcze faktury - mówi Danuta Misztal.

Dlaczego SEC sam nie może uwzględnić w lutowej fakturze tych rządowych rekompensat?

- Nasz system bilingowy nie pozwala na wystawienie innych dokumentów, dlatego podpowiadamy, aby nadpłaty odjąć od pierwszej nieopłaconej jeszcze faktury — tłumaczy Misztal i dodaje, że naliczanie jej jest „skomplikowane i nie da się określić jednoznacznie, bo zależy od wielu czynników i przelicza się to wg skomplikowanego arkusza, który dostępny jest na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński