Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79. rocznica Rzezi Wołyńskiej. "Nie ma złego momentu na mówienie prawdy"

Grzegorz Świstak
W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku. Właśnie dlatego tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Krwawa Niedziela na Wołyniu

Tego dnia banderowcy zniszczyli 99 polskich wsi. Był to punkt kulminacyjny rzezi Polaków, dokonanej przez szowinistów ukraińskich, która mogła pochłonąć nawet 200 tysięcy ofiar, w tym kobiet, dzieci i starców. Ludobójstwo na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1942-44 zostało poprzedzone ukraińskim terroryzmem wymierzonym w polskie władze oraz systemowymi prześladowaniami Polaków przez Zachodnioukraińską Republikę Ludową.

- Nie ma złego momentu na mówienie prawdy - powiedziała podczas konferencji prasowej Grażyna Zajkowska z Ruchu Narodowego. Mówiąc o Wołyniu, nie jesteśmy „ruskimi onucami”. Mamy prawo i obowiązek czcić pamięć naszych przodków. Szczecińskim oddolnym przykładem takiej czci są kibice Pogoni, którzy transparentem o Rzezi Wołyńskiej oddali hołd ofiarom ukraińskiego ludobójstwa.

W związku z potrzebą stałej pamięci o wydarzeniach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej rok temu powstała akcja społeczna „Kwiaty Wołynia”. Celem akcji jest przypominanie o historii Kresów i podkreślenie polskości tych ziem. Z Kresów wszak wywodziło się wiele znaczących postaci dla polskiej historii, kultury i nauki – królowie, wodzowie, artyści i naukowcy. „Kwiaty Wołynia” to prowadzone przez cały rok profile w mediach społecznościowych, a także ogólnopolska akcja rozdawania symbolicznych kwiatów lnu wyrażających pamięć o Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Rozdawanie kwiatów odbywa się w dniach 10-11 lipca, czyli w rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

- Jesteśmy świadkami nowego rozdziału w relacjach polsko-ukraińskich – dodaje Zajkowska. Bezprecedensowa skala pomocy, jakiej Polacy udzielili uchodźcom, powinna spotkać się z wdzięcznością ze strony Ukraińców. Wciąż jednak mamy świadomość, że na Ukrainie otacza się czcią takie postacie i organizacje, które nasza historia zapamiętała jako najgorszych zbrodniarzy, m.in. Stepana Banderę, Romana Szuchewycza i całe OUN-UPA. Stanowczo sprzeciwiamy się temu w imię pamięci polskich ofiar!

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie oraz na profilach na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński