Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

76. rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück. To był koniec gehenny więźniarek

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Ravensbrück w Niemczech, funkcjonował do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 30 kwietnia 1945 roku. Po wojnie część więźniarek osiadła w Szczecinie. W czasie uroczystości rocznicowych złożono kwiaty na ich grobach.

Zbigniew Bogucki, Wojewoda Zachodniopomorski i dr Paweł Skubisz, dyrektor szczecińskiego IPN oddali hołd więźniarkom, które po wojnie zamieszkały w Szczecinie i spoczęły na Cmentarzu Centralnym.

Znicze zapłonęły m.in. pod głazem poświęconym Helenie Kurcyusz. Helena Kurcyusz od 1943 r. przebywała w obozie koncentracyjnym na Majdanku. W kwietniu 1944 r. została przetransportowana do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Swoje powojenne losy związała ze Szczecinem. Była animatorką kultury w powojennym Szczecinie. Od 1945 r. pełniła funkcję głównego urbanisty województwa zachodniopomorskiego.

Przez KL Ravensbrück przeszło 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tysiące. Liczbę Polek szacuje się na ok. 40 tysięcy, z tego przeżyło 8 tys. Dodatkowo w podobozach umieszczono ok. 20 000 mężczyzn i ok. 1000 dziewcząt. Więźniarki umierały z głodu, zimna, wycieńczenia, chorób. Były mordowane pojedynczo i masowo. Masowe egzekucje dotyczyły w szczególności kobiet z polskiego ruchu oporu oraz Żydówek.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński