Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

63 procent mieszkań spełnia kryteria kredytu z dopłatą

Katarzyna Siwek / Expander
Fot. Stock
Warmińsko-mazurskie, lubuskie i podlaskie - w tych województwach najłatwiej kupić mieszkanie na kredyt z dopłatą. W województwie zachodniopomorskim prawie 75 proc. mieszkań spełnia kryteria programu "Rodzina na swoim".

Prawie wszystkie wystawione obecnie na sprzedaż na rynku wtórnym mieszkania oferowane są po cenie niższej od limitów warunkujących skorzystanie z programu "Rodzina na swoim". Najgorzej sytuacja wygląda w województwie pomorskim, gdzie zaledwie 24% mieszkań oferowanych jest po cenie umożliwiającej zaciągnięcie kredytu z dopłatą. Niewiele lepiej jest w województwach mazowieckim i lubelskim.

Od 1 października obowiązują nowe limity cen m.kw. umożliwiające zakup mieszkania na kredyt z dopłatą do odsetek. Expander - Niezależny Doradca Finansowy, opierając się na danych portalu szybko.pl sprawdził, ile mieszkań oferowanych obecnie do sprzedaży w poszczególnych miastach wojewódzkich i poza nimi, można kupić na kredyt z dopłatą. Pod uwagę brano wystawione obecnie na sprzedaż mieszkania o powierzchni do 75 m.kw.

Największy wybór w Olsztynie

Zdecydowanie najłatwiej kupić mieszkanie na kredyt oferowany w ramach programu "Rodzina na swoim" w województwie warmińsko-mazurskim. Średnio ponad 98% oferowanych na rynku wtórnym mieszkań, wystawionych jest z ceną m.kw. niższą lub równą limitowi. Nie ma istotnych różnic między wskaźnikiem dostępności dla Olsztyna i pozostałych miejscowości tego województwa.

Na drugim miejscu znajduje się województwo lubuskie, gdzie na kredyt z dopłatą można kupić średnio 96% oferowanych mieszkań. Co prawda w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze ten udział jest mniejszy o kilka punktów procentowych, ale rozbieżność między tymi miastami a pozostałymi w województwie nie jest znacząca. W Podlaskim na kredyt z dopłatą można kupić blisko 95% oferowanych mieszkań.

Całkiem nieźle jest także w województwie zachodniopomorskim, gdzie odsetek mieszkań spełniających kryteria kredytu z dopłatą wynosi niemal 75 procent.

Na drugim biegunie mamy województwo pomorskie, gdzie limit ceny m.kw. bardzo odbiega od rzeczywistości lokalnego rynku. W efekcie zaledwie 24% mieszkań można kupić na kredyt dopłatą. Niewiele lepiej jest w województwie mazowieckim, gdzie ten odsetek wynosi 29%. W tym przypadku mamy dodatkowo dużą rozbieżność między stolicą (20,5%), a pozostałymi miejscowościami (36,4%).

Tylko 11% w Lublinie

Miastem, w którym zakup mieszkania na kredyt z dopłatą jest zdecydowanie najtrudniejszy jest Lublin, gdzie warunki spełnia obecnie zaledwie 11% oferowanych lokali. N drugim miejscu jest Warszawa - 20,5%, na trzecim Kraków - 22%, a na kolejnych, z niewiele gorszymi wskaźnikami, Gdańsk i Szczecin (24,10%).

Przeciętnie w całej Polsce 63% oferowanych mieszkań spełnia kryteria programu "Rodzina na swoim". W rzeczywistości wskaźnik dostępności jest większy, gdyż ceny ofertowe są zwykle większe od cen, po których zamykane są transakcje.

Nowe limity cen obowiązujące w IV kw. są przeciętnie o 360 zł (7%) wyższe niż w III kw., co jest oczywiście dobrą wiadomością dla kredytobiorców. Trzeba jednak uwzględnić to, że ostatnie miesiące przyniosły kilkuprocentowy wzrost średniej ceny m.kw. w niektórych miastach, m.in. w Opolu, Toruniu, Sopocie, Katowicach i Łodzi.

W największym stopniu podniesiony został w IV kwartale limit dla miejscowości mazowieckich (poza Warszawą) - aż o 1213 zł. Niewiele to jednak pomogło biorąc pod uwagę fakt, że kryteria cenowe programu "Rodzina na swoim" spełnia wciąż mniej niż jedna trzecia oferowanych mieszkań. W dwóch województwach - wielkopolskim i lubelskim - limity zostały obniżone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński