MKTG SR - pasek na kartach artykułów

50 lat fabryki kabli w Załomiu

Piotr Jasina
W dzisiejszym nowoczesnym zakładzie pracuje 818 osób. Rekordowe zatrudnienie „Załom” miał w 1975 roku, kiedy załoga fabryki liczyła 2021 pracowników.
W dzisiejszym nowoczesnym zakładzie pracuje 818 osób. Rekordowe zatrudnienie „Załom” miał w 1975 roku, kiedy załoga fabryki liczyła 2021 pracowników.
Szczecińskie Zakłady Wytwórcze Materiałów Elektrotechnicznych w Budowie - Zakład K15 - pod taką nazwą fabryka rozpoczęła działalność w 1957.

Rok później wyprodukowano pierwszy napowietrzny przewód aluminiowy. Dzisiaj zakład stanowi część grupy TF Kable.

Na początku produkowano przewody o prostej konstrukcji, z czasem większość produkcji stanowiły przewody o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. Uruchomiono szkołę przyzakładową. Zaczęto werbować pracowników z kraju. Powstał hotel robotniczy, osiedla zakładowe, przedszkola, szkoły, przychodnia, klub fabryczny.

W pierwszej połowie lat sześćdziesiątych produkty Załomia weszły na rynki zagraniczne. Najbardziej owocne w historii fabryki były lata osiemdziesiąte. Powstał wydział produkcji w izolacji z tworzyw sztucznych, zmodernizowano ciągarnię miedzi, zakupiono nowoczesne piece emalierskie.

W 1991 r fabryka jako pierwsza kablownia w Polsce spełniła wymogi normy jakościowej ISO 9002 i otrzymała jeden z najbardziej prestiżowych certyfikatów jakości BASEC. Potem kolejne certyfikaty.

Spółka

W 1994 roku przedsiębiorstwo stało się jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Akcjonariuszami zostali najwięksi partnerzy: ELEKTRIM, KGHM Polska Miedź, Zakłady Chemiczne "Organika Zachem" oraz Bank Gdański.

W 1996 r. fabryka wprowadziła na rynek kable bezhalogenowe i bezhalogenowe ognioodporne, elektroenergetyczne, sygnalizacyjno-pomiarowe, przewody dla górnictwa.

W 1998 roku z udziałem w rynku 18 proc., była w gronie trzech największych firm z branży i krajowym liderem pod względem wartości sprzedaży eksportowej.

Grupa

W lutym 1999 roku doszło do fuzji trzech największych kablowni w kraju: Bydgoskiej Fabryki Kabli S.A. w Bydgoszczy, Fabryki Kabli "Ożarów" S.A. w Ożarowie Mazowieckim oraz Fabryki Kabli "Załom" S.A.

Powstał "Elektrim - Kable Polskie S.A." w Bydgoszczy, wchodzące w skład ELEKTRIMU SA.

Fabryka Kabli "Załom" stała się jednym z trzech krajowych oddziałów grupy, specjalizując się w produkcji przewodów nawojowych emaliowanych, instalacyjnych do układania na stałe, do odbiorników ruchomych i przenośnych, współosiowych wielkiej częstotliwości oraz przewodów i kabli specjalistycznych: samochodowych, okrętowych oraz sznurów przyłączeniowych i przedłużaczy.
W lipcu 1999 roku powstała spółka "Elektrim Kable S.A.", która siedzibę z Bydgoszczy przeniosła do Warszawy. Trzy lata później grupę przejmuje TELE-FONIKa, obecnie TF Kable.

Mocna w Europie i na świecie

Grupę tworzy 5 zakładów: Kraków, Bieżanów, Myślenice, Szczecin i Bydgoszcz oraz 7 przedstawicielstw handlowych za granicą i w kraju. TF Kable zatrudnia ok. 4 tys. pracowników, produkuje przeszło 25 tys. wyrobów, eksportuje je do ponad 79 krajów świata.

Grupa zajmuje 14 pozycję wśród producentów przemysłu kablowego na świecie i czwarte miejsce w Europie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński