Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5 marca 1945 roku do Stargardu wkroczyły wojska sowieckie

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
W piątek na cmentarzu wojennym przy ulicy Reymonta w Stargardzie odbyły się uroczystości z okazji 71 rocznicy zdobycia Stargardu.

71 rocznica zdobycia Stargardu przez wojska sowieckie, przypada w sobotę, 5 marca, ale już w piątek na cmentarzu wojennym przy ulicy Reymonta w Stargardzie odbyły się rocznicowe uroczystości.

Wzięło w nich udział wojsko, a także organizacje kombatanckie, przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa, były poczty sztandarowe stargardzkich szkół i służb mundurowych. Na cmentarzu wojennym złożone zostały kwiaty i zapalono znicze.

Rozmowa z Marcinem Majewskim, dyrektorem Muzeum w Stargardzie.
- W sobotę, 5 marca minie 71 lat od czasu, gdy armia sowiecka wkroczyła do Stargardu. Przy okazji kolejnych rocznic mieszkańcy zastanawiają się, czy to było zdobycie czy wyzwolenie miasta?
- Oczywiście że zdobycie. Ale trzeba było pamiętać, że wtedy w samym Stargardzie nie było wojsk niemieckich. Obrońcy miasta udali się w kierunku Szczecina, który został uznany twierdzą. Walki były na przeprawie mostowej w Dąbiu.

- Na zdjęciach sprzed lat widać, że Stare Miasto było w ruinie. Kto do tego doprowadził? - W czasie walk jakieś punkty na Starym Mieście zostały zbombardowane, ale nie wynikało to z planowych działań, z nalotów dywanowych. Pożary, które wtedy w kilku miejscach wybuchły, zostały od razu ugaszone. Potwierdzenie tego mamy chociażby w pamiętnikach aptekarza Haarsa. Ludzie siedzieli wtedy w piwnicy apteki Ratuszowej na Starym Mieście i widzieli co się działo. W zbiorach Muzeum są zdjęcia, na których widać, że 17 marca 1945 roku Stare Miasto nie jest zniszczone. Niedługo później, wiosną, było już w ruinie. Rosjanie plądrowali budynki, są materiały pokazujące, jak ładowali meble i dywany z ratusza. Stare Miasto zostało doprowadzone przez nich do ruiny na potrzeby materiałów propagandowych.

- Powinno się więc obchodzić rocznice zdobycia Stargardu przez wojska sowieckie? - Należy o tym pamiętać nie dlatego, że ta czy inna armia wkroczyła do Stargardu, ale że miasto znalazło się w granicach Polski. Powoli powinniśmy dążyć do tego, by obchodzić rocznicę przejęcia władzy w mieście przez polską administrację, a to nastąpiło 23 marca 1945. Najpierw jednak należy to wyjaśnić mieszkańcom i tym między innymi zajmuje się Muzeum.

Polecamy na gs24.pl:

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński