Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

41. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Obchody mają na celu upamiętnienie ofiar

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Złożenie kwiatów pod bramą Stoczni Szczecińskiej
Złożenie kwiatów pod bramą Stoczni Szczecińskiej Andrzej Szkocki
W Szczecinie wciąż żywa jest pamięć wydarzeń sprzed 41 lat. W kolejną rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego i wojewoda Zbigniew Bogucki złożyli kwiaty pod bramą Stoczni Szczecińskiej. Obchody kolejnej rocznicy mają na celu upamiętnienie ofiar stanu wojennego.

- Stan wojenny był zbrodnią, ponieważ sowiecki namiestnik wydał wojnę narodowi. W czasie stanu wojennego, ludzie nie tylko byli internowani, więzieni, torturowani i prześladowani, ale także zabijani - mówił wojewoda Zbigniew Bogucki - Naszym obowiązkiem jest to, żeby pamiętać o ofiarach stanu wojennego - podkreślał.

Wojewoda odniósł się również do znaczenia kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w kontekście konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy.

- Stan wojenny był wydany przez Polaków, którzy słuchali rozkazów z Moskwy, a tam mamy do czynienia z napaścią wrogiego kraju na suwerenny naród. Jest jednak jedno, co łączy te dwa wydarzenia. Decydenci wciąż są w Moskwie i to, nas Polaków, powinno przestrzegać. Musimy mieć na uwadze, że nic dobrego z Moskwy nie przychodzi - powiedział Zbigniew Bogucki.

Po złożeniu kwiatów pod Stocznią Szczecińską, delegacja przeniosła się na plac Grunwaldzki. Tam kolejna wiązanka została złożona pod tablicą „W hołdzie ofiarom systemu komunistycznego zamordowanym na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1989. Ofiarom stanu wojennego 13 XII 1981”.

Wspomnienie historii

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, o czym Polaków w swoim przemówieniu poinformował gen. Wojciech Jaruzelski. Ten ruch miał na celu przede wszystkim zniszczenie powstałego kilkanaście miesięcy wcześniej ruchu NSZZ "Solidarność", którego dążenia wolnościowe uderzały w reżim komunistyczny. Ponad 10 tysięcy działaczy zostało internowanych, więzionych i prześladowanych. Wiele osób straciło życie, a wśród nich byli m.in. protestujący górnicy z kopalni "Wujek". Protesty odbywały się także na terenie Stoczni Szczecińskiej, gdzie 13 grudnia rozpoczął się strajk okupacyjny, który został spacyfikowany w nocy z 14 na 15 grudnia, a jego uczestników brutalnie ukarano. Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński