Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

41. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego. Szczecińskie wydarzenia kulturalne upamiętniające rocznicę

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Mat. prasowe
Dziś przypada 41. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego. Z tego powodu w Szczecinie przygotowano kilka wydarzeń upamiętniających tę rocznicę.

W centrum Dialogu Przełomy oraz w Klubie Delta będzie dziś można zobaczyć film dokumentalny pt. „Pacyfikacja stoczni im. A. Warskiego w grudniu 1981 r.” w reżyserii Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz i Moniki Mazanek-Wilczyńskiej.

Film przypomina jeden z najbardziej dramatycznych epizodów tamtych dni: strajk w „Warskim”. Brało w nim udział około dziewięciu tysięcy stoczniowców. Domagali się zniesienia stanu wojennego oraz wypuszczenia z więzień i ośrodków internowania tysięcy działaczy „Solidarności” zabranych z domów przez funkcjonariuszy MO i SB w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r.

- Ta historia w Polsce i samym regionie jest mało znana. Stoczniowcy nie chcieli, by powtórzyły się wydarzenia z Grudnia 70', kiedy to użyto wojska by strzelało do strajkujących robotników, dlatego zachowując zimną krew, poddali się bez walki - podkreśla Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Film przybliża tamten czas przywoływany we wspomnieniach uczestników strajku, przedstawicieli dyrekcji zakładu i wojska. Pokazuje peerelowską rzeczywistość, marazm i beznadzieję, które nastały po szesnastu miesiącach. „Solidarności”. Wtedy wielu Polaków myślało, że Polska może się zmienić. Stało się to możliwe dopiero po przełomie ustrojowym w 1989 r. -

Film „Pacyfikacja stoczni szczecińskiej im. A. Warskiego w 1981 r.” został wyprodukowany w Polsce. Premiera odbyła się w 2022 roku.

Projekcja odbędzie się 13 grudnia o godz. 17 w sali konferencyjnej przestrzeni dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wstęp wolny. Klub Delta zaprasza na godz. 17.30. Po pokazie będzie rozmowa z jedną z reżyserek – Moniką Wilczyńską-Mazanek.

Natomiast Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie zaprasza nauczycieli wraz z młodzieżą szkół średnich do wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych „Przystanek 13 grudnia”.

Podczas zajęć uczniowie przyjrzą się sytuacji, jaka zaistniała w Stoczni Szczecińskiej w momencie wprowadzenia stanu wojennego. Postara się wyciągnąć wnioski, na temat wpływu stanu wojennego na wolność i bezpieczeństwo człowieka. Przeanalizują decyzje, które były podejmowane przez działaczy Solidarności w obliczu wyzwania, jakim była siłowa konfrontacja totalitarnego państwa z rodzącym się społeczeństwem obywatelskim.

90-minutowe zajęcia odbędą się w terminach: 14 grudnia o godz. 10 oraz 15 grudnia o 10.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński