Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

37. PKO Półmaraton Szczecin. Startuje rekordowy bieg!

(paz)
Szczeciński półmaraton co roku gromadzi na starcie tłumy biegaczy.
Szczeciński półmaraton co roku gromadzi na starcie tłumy biegaczy. Andrzej Szkocki
28 sierpnia w sercu Szczecina wielka impreza biegowa pod patronatem PKO Banku Polskiego. Uczestnicy zmierzą się z trasą półmaratonu lub dystansu 10 km, a najmłodsi wystąpią w Biegu Pirata. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział w akcji charytatywnej „biegnę dla Mirka”. Do udziału w imprezie zgłosiło się łącznie ponad 3700 osób!

„PKO Bank Polski. Biegajmy razem” - to autorski program Banku od lat wspierający imprezy biegowe, w tym m.in. PKO Poznań Maraton, PKO Wrocław Maraton, PKO Silesia Marathon, PKO Rzeszów Biega, PKO Grand Prix Gdyni czy Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o pamięć”. 

Po raz kolejny Bank objął patronatem szczeciński półmaraton. Tegoroczna impreza wystartuje w niedzielę 28 sierpnia o godz. 9 na Jasnych Błoniach. Uczestnicy będą mogli sprawdzić się na dystansie 21 097 km (półmaraton) oraz 10 km. Dla najmłodszych przygotowano Bieg Pirata (dystans 100 i 200 m, start w sobotę o godz.16).

Przed rokiem szczeciński półmaraton ukończyły dokładnie 2002 osoby. Oprócz tego 673 zawodników pobiegło na 10 km. Kilka dni temu zamknięto listy zgłoszeń do tegorocznej edycji. Łącznie zgłosiło się nieco ponad 3200 osób! Dodatkowo 500 dzieci weźmie udział w Biegu Pirata. Zakładając nawet, że kilkunastu zawodników ostatecznie nie stanie na starcie, to i tak zapowiada się rekord frekwencji szczecińskiej imprezy.

- Dwa dystanse oraz biegi dla dzieci powodują, że z roku na rok jest coraz więcej chętnych – zaznacza Beata Radziwanowska, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Szczecinie. - Wsparcie Banku dla tego wydarzenia ma także wymiar charytatywny, ponieważ przy każdym biegu organizujemy akcję „biegnę dla...” przeznaczoną dla osób potrzebujących pomocy w ratowaniu życia lub zdrowia. 28 sierpnia zachęcamy zawodników do przypięcia do koszulki kartki „biegnę dla Mirka” - dodaje dyrektor Radziwanowska.

Na czym polega akcja? 

- Każdy zawodnik może przypiąć do swojej koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Mirka”. Zaangażowanie wszystkich, którzy przekroczą z nią linię mety, będzie przeliczone na konkretną pomoc. Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę dla 23-letniego Mirka – wyjaśnia Marcin Koziołek z 1. Oddziału PKO Banku Polskiego w Wolsztynie. Pan Marcin jest już doświadczonym biegaczem i weźmie udział w szczecińskiej imprezie.

Kim jest Mirek?

- To uśmiechnięty, pogodny młody chłopak z niezwykle optymistycznym podejściem do życia – twierdzi Monika Stegeman z Sulęcina, od 10 lat jego nauczyciel i koordynator akcji „Ręce dla Mirka”.

23-latek urodził się bez kończyn górnych i dolnych, jest niepełnosprawny intelektualnie w stopniu umiarkowanym.
- Ma wiele marzeń, a ja pomagam mu je spełniać – mówi z uśmiechem pani Monika. - Miał marzenie, żeby mieć ręce, więc wspólnie z moimi przyjaciółmi, wolontariuszką Agnieszką Dulik i lokalnym dziennikarzem Madmanem, zorganizowałam akcję „Ręce dla Mirka”.

Dzięki temu chłopak w czerwcu mógł własnoręcznie odebrać świadectwo szkolne. Stało się to możliwe dzięki udanej zbiórce pieniędzy na protezy dłoni, fachowo nazywane mioelektryczne protezy górnych kończyn. Zakup jednej z nich w całości sfinansowała firma z Sulęcina – Maszoński-Logistic.

Teraz pani Monika zainicjowała zbiórkę funduszy na tzw. protezy bioniczne, które pozwolą Mirkowi poruszać wszystkimi palcami w dłoni. Koszt takiego urządzenia to ok. 95 tys. zł. Chłopak przymierzał już jedną sprowadzoną ze Stanów Zjednoczonych. Choć zwykle opanowanie działania takiej protezy zajmuje trochę czasu, to Mirek już po 10 minutach swobodnie poruszał palcami.

- On uwielbia sport, śledzi Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Dla niego pobiegnę w 37.PKO Półmaratonie Szczecin na dystansie 10 km, choć nie jestem biegaczem. Mam za sobą sporo kilometrów przebiegniętych z nim z wózkiem. Ostatnio choćby w Warszawie, gdzie polecieliśmy samolotem spełniając jedno z jego marzeń – podkreśla Monika Stegeman.

Zobacz również: 36. PKO Półmaraton Szczecin. Ponad 2 tys osób przebiegło przez Szczecin

36. PKO Półmaraton Szczecin

36. PKO Półmaraton Szczecin

Jak będzie wyglądała trasa?

W tym roku organizatorzy dokonali tylko kilku nieznacznych zmian. Nowością są np. medale w kształcie kotwicy - w kolorze srebrnym za ukończenie biegu na 10 km, złociste za pokonanie trasy półmaratonu.

Na dłuższym z dystansów biegacze pobiegną od Jasnych Błoni, następnie na Wały Chrobrego, skąd odbiją w stronę Pogodna aż do nawrotki przy ul. Łukasińskiego. Meta na Jasnych Błoniach. Bieg na 10 km to pętla z nawrotką na Wałach Chrobrego.

- W porównaniu z poprzednią edycją trasa zmieni się nieznacznie. Kilka ulic jest w remoncie, musieliśmy zrezygnować m.in z ul. Żołnierskiej. Posiadamy atest, wszystko jest w jak najlepszym porządku - zapewnia Marcin Paprocki, dyrektor imprezy.

A co sądzi o trasie Jerzy Skarżyński, słynny szczeciński biegacz, sześciokrotny zwycięzca „Szczecińskiej dwudziestki”, obecnie ambasador imprezy?

- Jest szybka, interesująca - ocenia Skarżyński. - Często słyszę pytania, dlaczego takie imprezy nie są organizowane np. w Lasku Arkońskim i okolicach jeziora Głębokie. Po lasach biegajmy na co dzień, tam trenujmy. Półmaraton to impreza dla miasta, dla jego mieszkańców. To okazja, aby pobiec tymi ulicami, którymi zwykle poruszamy się samochodami.

Jak przygotować się do startu? 

- Najważniejsze są chęci, aby podnieść się z kanapy i zacząć biegać – twierdzi Marcin Koziołek. - Ja sam zacząłem biegać w maju 2012 roku. Byłem chory, leżałem w łóżku. W ręce wpadła mi książka „Urodzeni biegacze”. Ta lektura natchnęła mnie do biegania. Wcześniej przez lata próbowałem, przez miesiąc trenowałem i rezygnowałem. Od czterech lat biegam regularnie, mam za sobą już około 100 startów w oficjalnych biegach, z czego około 30 w półmaratonach i biegach dłuższych. 

Występ w półmaratonie nie jest wymagający dla kogoś, kto regularnie biega 10-12 km. Krótsza trasa przeznaczona jest raczej dla osób biegających rekreacyjnie.  

- Przygotowanie do startu w półmaratonie to około dwóch miesięcy przygotowań – ocenia Marcin Koziołek. 

Jego zdaniem występ w takiej imprezie biegowej nie wymaga wysokich nakładów na zakup ubioru do biegania.
 
- Oczywiście obuwie jest ważne, bo są biegacze, którzy np. potrzebują amortyzacji na pięty. Jednak ogólnie rzecz biorąc wystarczą zwykłe buty do biegania – zachęca pracownik banku. 

Wszystkie informacje na temat 37.PKO Półmaratonu Szczecin można znaleźć na oficjalnej stronie imprezy – halfmarathon.szczecin.pl. 

Zobacz także:
2. PZU Maraton Szczeciński

Polecamy na gs24.pl:

Dzisiaj odbyła się wizja lokalna na miejscu zastrzelenia 22-latka. Przebiegła w bardzo napiętej atmosferze

Szczecin: Śmiertelnie postrzelony 22-latek. Wizja lokalna wś...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński