Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

36. rocznica strajków. Mnóstwo oficjeli i brak szczecinian

Marek Rudnicki
30 sierpnia, to koniec strajków i podpisanie (dzień przed Gdańskiem) Porozumień sierpniowych w Szczecinie, które utorowały drogę do przemian demokratycznych w Polsce i doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność”.

Brama stoczni szczecińskiej. Orkiestra, wojskowa kompania honorowa, wiele oficjalnych delegacji, dziennikarze i niemal brak szczecinian.

- Gdy rzucam okiem na ten pseudo tłum i widzę niemal tylko samych oficjeli, którzy przyszli tu z obowiązku, to myślę sobie, co tu zostało spieprzone - mówi z zadumą Stanisław Kocjan, jeden z najbliższych współpracowników Mariana Jurczyka, szefa strajku w roku 1980. - Bardzo boli to, że ludzie bardziej kojarzą uroczystość z jakąś zamierzchłą przeszłością, a nie wolnością, w której dziś żyją.

- Dla mnie był to już trzeci strajk - wspomina Stanisław Wądołowski, jeden z negocjatorów Porozumień, później zastępca przewodniczącego całej Solidarności. - Na świetlicy, gdy weszła komisja rządowa, było około 800 osób. Widziałem ironiczny uśmiech na twarzy wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego, że sobie z nimi poradzi, bo co to dla niego tacy robole.

Odczytano list prezydenta RP, który wspominając odwagę strajkujących, nawiązał też do stoczni.

- Ufam że stocznia szczecińska znów będzie dumą miasta i całego kraju. Nie tylko z powodu przełomowych wydarzeń w naszych dziejach, ale również z racji obecnego jej rozwoju.

Zebrani nagrodzili te słowa oklaskami. Podobnie, jak słowa obecnego na uroczystościach ministra gospodarki morskiej, Marka Gróbarczyka.

- Dzisiejszą suwerenną i solidarną ojczyznę zawdzięczamy oporowi zwykłych ludzi - wspominał nieugiętą postawę strajkujących w 1980 roku i dodał: - To miejsce jest szczególne. To miejsce ma też aspekt gospodarczy. Tu jest nie tylko historia. Nie można tego miejsca pozostawić tylko jako muzeum. Stocznia musi istnieć w Szczecinie i to jest cel naszego rządu, cel do którego dążymy. Szczecin zasługuje na to, aby wrócić na gospodarczą mapę świata.

Polecamy na gs24.pl:

Dzisiaj odbyła się wizja lokalna na miejscu zastrzelenia 22-latka. Przebiegła w bardzo napiętej atmosferze

Szczecin: Śmiertelnie postrzelony 22-latek. Wizja lokalna wś...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński