34. Szczeciński Półmaraton Gryfa: Kenijska dominacja w tłumie [zdjęcia, film]

Paweł Pązik [email protected]
Biegacze ruszyli na trasę równo o godzinie 12. Najszybsi pokonali ją w nieco ponad godzinę. Sebatian Wołosz
Faworyzowany Kenijczyk Launen Kwalia wygrał 34. Szczeciński Półmaraton Gryfa. Afrykańczyk nie zdołał jednak pobić rekordu imprezy. Udało się za to pobić rekord frekwencji. Bieg ukończyło dokładnie 1291 zawodników.
34. Szczeciński Półmaraton Gryfa

34. Szczeciński Półmaraton Gryfa zakończony

Launen Kwalia celował w pobicie najlepszego wyniku Półmaratonu Gryfa. Ustanowił go w 2010 r. jego rodak - Cosmas Kyeya. Pokonał on wówczas dystans 21,097 km w czasie 1:04,16. Wczoraj do zwycięstwa wystarczył rezultat 1:06,25.

Również w rywalizacji pań najlepsza okazała się reprezentantka Kenii, Regina Nguria (1:21,30). Najlepszy z Polaków był Artur Kern (1:06,49), który zajął trzecie miejsce za drugim z Kenijczyków, Markiem Makau Mungutim (1:08,57). Zwycięzcy otrzymali po 2 tys. zł.
Jednak to nie rywalizacja faworytów była najważniejsza. Bieganie stało się modne, a kto potrzebuje dowodu, że tak jest, otrzymał go na starcie Półmaratonu Gryfa. Blisko 1300 uczestników na tartanie stadionu im. Wiesława Maniaka robiło ogromne wrażenie. Przed rokiem wystartowało 831 osób, więc rekord został pobity z nawiązką.

Każdy uczestnik miał do zrealizowania swój własny cel.

- Dotychczas moim rekordem życiowym było 2:05, chciałem zejść poniżej 2 godzin, a tymczasem na metę przybiegłem z czasem 1:48,45 - cieszył się Piotr Kędziora ze Szczecina.

Na starcie niektórzy uczestnicy mieli przypięte balony z wymarzonym czasem. Można było zobaczyć napisane flamastrem "1:30", "1:50", czy nawet "2:30".

Kciuki za uczestników trzymały rodziny i znajomi, którzy cierpliwie wyszukiwali bliskich w tłumie biegaczy, co wcale nie było takie łatwe.

Impreza tradycyjnie wypaliła, czego nie da się do końca powiedzieć o pistolecie startowym, który zaciął się i uczestnicy wystartowali z małym opóźnieniem.

Niestety, nie obyło się bez zasłabnięć na trasie. Kilkakrotnie służby medyczne musiały udzielać pomocy zawodnikom.

W Półmaratonie Gryfa wzięli udział biegacze w różnym wieku, z najróżniejszych stron świata. Najstarszym uczestnikiem był 78-letni Florian Kropidłowski z Polic. Do Szczecina przyjechał nawet biegacz z Toronto.