Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

320 milionów trafi do naszego województwa

Sławomir Włodarczyk, 24 grudnia 2004 r.
Prawdziwa rewolucja czeka lotnisko 21. Bazy Lotniczej w Świdwinie. Na lądowisku będą mogły siadać samoloty wszystkich typów, od transportowych po myśliwskie (na zdjęciu francuskie Mirage 2000N podczas wspólnych ćwiczeń z polskimi Mig-23).
Prawdziwa rewolucja czeka lotnisko 21. Bazy Lotniczej w Świdwinie. Na lądowisku będą mogły siadać samoloty wszystkich typów, od transportowych po myśliwskie (na zdjęciu francuskie Mirage 2000N podczas wspólnych ćwiczeń z polskimi Mig-23). Sławomir Włodarczyk
Modernizacja nabrzeża w porcie wojennym w Świnoujściu, lotnisk w Świdwinie i Mirosławcu oraz bazy paliwowej w Cybowie - to inwestycje, które znalazły się w budżecie NATO na najbliższe lata.

W ramach programu w dziedzinie bezpieczeństwa Pakt Północnoatlantycki sfinalizuje trzy pakiety modernizacyjne: budowę specjalnej sieci łączności, strategicznego systemu radarowego i kontroli powietrznej szczebla taktycznego, a także rozbudowę i unowocześnienie siedmiu lotnisk, dwóch portów i pięciu baz paliwowo-materiałowych. Za 432 miliony złotych wzniesionych ma też zostać sześć wieżowych posterunków radiolokacyjnych z radarami dalekiego zasięgu. Dwa takie obiekty staną w Zachodniopomorskiem.

"Nur" i "swój-obcy"

Prace rozpoczęto już na lotnisku w Świdwinie (21. Baza Lotnicza). Lada dzień ruszy modernizacja lądowiska w Mirosławcu (12. Baza Lotnicza). Umieszczone tam zostaną posterunki radiolokacyjne dalekiego zasięgu wyposażone w polskie stacje radiolokacyjne "Nur", urządzenia systemów identyfikacyjnych "swój - obcy", a także systemy wykrywania pocisków balistycznych.

Ze względu na potrzeby NATO polskie lotniska muszą mieć wielokrotnie większe zbiorniki paliwa i nowoczesne systemy tankowania. Nowe rurociągi ze stali kwasoodpornej podawać będą paliwo z szybkością 2 tysięcy litrów, a nie - jak teraz - 300 litrów na minutę. Pasy startowe wyposażyć trzeba m.in. w awaryjne systemy hamowania samolotów, nowoczesne oświetlenie, systemy łączności czy np. miejsca postoju o odpowiedniej wytrzymałości, dla ciężkich samolotów transportowych.

Ze zwiększeniem możliwości zaopatrywania lotnictwa związane są plany utworzenia pięciu nowych baz paliwowo-materiałowych. Jedna z nich powstanie w Cybowie koło Kalisza Pomorskiego. NATO zostawi tam około 40 milionów złotych. W efekcie obiekt będzie jedną z największych baz paliwowych w Europie.

Baseny będą głębsze

Gruntowna modernizacja czeka port wojenny w Świnoujściu. Przebudowy wymagają nie tylko same nabrzeża. Trzeba pogłębić baseny portowe, by dostosować je do przyjęcia większych okrętów, a także unowocześnić wszelkie instalacje służące do tankowania paliwa, wody czy zasilania okrętów w energią elektryczną. Nie obejdzie się bez rozbudowy instalacji do załadunku i wyładunku zapasów i amunicji.

Przewidywane przystosowanie toru wodnego dla wchodzących jednostek o dużym tonażu, budowa obrotnicy, będą miały również znaczenie dla polskiego transportu morskiego, także w Szczecinie. Przy budowie bazy znajdą zatrudnienie, jako wykonawcy i podwykonawcy, świnoujscy przedsiębiorcy. Koszt wszystkich robót w Świnoujściu zamknie się kwotą około 200 mln zł.

Wieże i tarczowiska

Kolejne 130 milionów złotych już z budżetu polskiego wojska przeznaczone zostanie na modernizację obiektów szkoleniowych na poligonie drawskim. Na strzelnicach staną wieże obserwacyjne, nowoczesne tarczowiska i stanowiska ogniowe dla czołgów, arterii naziemnej i rakietowej, a także ośrodek szkoleniowy, w którym żołnierze uczyć się będą, jak obronić się przed skutkami użycia broni masowego rażenia.

Z planów wojska cieszą się zachodniopomorskie samorządy, dla których modernizacja oznacza wiele korzyści nie tylko finansowych. Ich zdaniem, inwestycje NATO oznaczają rozwój gospodarczy gmin i promocję turystyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński