Jak wynika z Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Szczecina jaką we wtorek na sesji Rady Miejskiej przedstawiono radnym, stadion miejski będzie nas kosztował prawie 300 mln zł (dokładnie 298 963 659 zł ).

- Ale ile rzeczywiście będzie nas kosztował, to pokaże dopiero przetarg - mówi Michał Przepiera zastępca prezydenta, odpowiedzialny za inwestycję. - Na szczęście będziemy prawdopodobnie mieli nie jedną a kilka ofert, więc będziemy mieli w czym wybierać - dodaje.

Jeszcze pod koniec czerwca w Wieloletniej Prognozie Finansowej pojawiła się kwota 272 mln zł. To było prawie 30 mln zł mniej. Skąd ta różnica?

- Nie ma żądanych zmian w budżecie - twierdzi Michał Przepiera.

- A ta nowa kwota wynika z tego, że jest w niej także wszystko to, co do tej pory wydano i co w związku z budową stadionu zostanie wydane - tłumaczy i jako przykłady podaje koszty funkcjonowania spółki stadionowej (ok. 3 mln zł rocznie), czy też pieniądze jakie już zapłaciło miasto za projekty architektoniczne. - A to nie jest tożsame z kosztem budowy stadionu - podkreśla.

Twierdzi też, że w kwocie 300 mln zł jakie zapisano w Wieloletniej Prognozie Finansowej nie ma ujętych 30 mln zł dofinansowania jakie obiecało ministerstwo na budowę centrum szkoleniowego.

- Ale my wiemy, że te 30 mln zł dostaniemy - uspakaja.

Na pytanie jaka jest „magiczna” kwota, powyżej której miasto będzie musiało zrezygnować z modernizacji stadionu przy ul. Twardowskiego, Michał Przepiera powiedział:

- Będziemy musieli się zastanowić jaka w tej sytuacji może być alternatywa. Ale należy pamiętać, że w tej chwili wszyscy wstydzimy się tego stadionu jaki mamy. Czas się przestać wstydzić! Jeżeli będzie drożej niż zakładamy, to stać nas na to, aby zrobić przesunięcia w budżecie, na przykład zrezygnować z budowy jakiejś drogi. Po prostu taką drogę zbudujemy lub zmodernizujemy trochę później.

Przyznaje, że słabością tej inwestycji jest zaniedbanie wynikające z upływem czasu.

- Jakbyśmy przystąpili do budowy stadionu parę lat wcześniej, to kosztowałby mniej - mówi i porównuje budowę stadionu miejskiego z budową Szczecińskiej Filharmonii.

- Filharmonia kosztowała nas 110 mln zł - przypomina. - Ale gdybyśmy ją dzisiaj budowali, kosztowałaby zapewne 220 mln zł. Tak się przez ten czas zmienił rynek, a my za ten czas teraz płacimy - mówi.

Stadion Pogoni Szczecin - obraz nędzy i rozpaczy. Od dawna wymaga rozbiórki [ZDJĘCIA]

Stadion Pogoni Szczecin ma kosztować ponad 240 milionów zł

Zobacz galerię

Zobacz więcej: Nowy stadion w Szczecinie. Krzystek: Przetarg w lipcu i to będzie najładniejszy kompleks w Polsce

Zobacz także: Budowę stadionu w Szczecinie rozpoczęli od... siedziby prezesa spółki [ZDJĘCIA]

Czytaj również: Umowy podpisane: nowe wiadomości o stadionie Pogoni

Nowy stadion w Szczecinie. Czytaj więcej:

Zobacz także: Jak będzie wyglądał stadion w Szczecinie? Poznaliśmy szczegóły