Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W Szczecinie obchody bez zadęcia

Marek Rudnicki
Stan Wojenny wprowadzono w Polsce 13 grudnia 1981 roku.
Stan Wojenny wprowadzono w Polsce 13 grudnia 1981 roku.
Skromne uroczystości, głównie z myślą o młodzieży. Weterani - tylko w swoim gronie. Tak 13 grudnia 2011 r. obchodzona będzie w Szczecinie rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

Wydarzenia przygotowano głównie z myślą o najmłodszych, młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Dla wszystkich szczecinian zrealizowano jedynie inscenizację pacyfikacji stoczni, ale ta odbyła się w minioną sobotę.

We wtorek 13 grudnia 2011 r. od godziny 8 do 15 uczniów szkół ponadgimnazjalnych odwiedzą studenci Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego i poprowadzą zajęcia o stanie wojennym.

Z myślą o młodych ludziach ciekawą propozycję przedstawił szczeciński IPN oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej. To gra miejska "Operacja WRONA-30". Początek godz. 12 w IPN przy ul. Piotra Skargi 14. Mogą w niej wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Natomiast lekcje historii poprowadzone przez świadków tamtych wydarzeń, odbędą się na placu Ofiar Grudnia 1970 w godzinach 9.30-12.15.

Na placu Grunwaldzkim o godz. 13 odbędzie się złożenie kwiatów pod tablicą "W hołdzie ofiarom komunistycznego systemu", a o godz. 13.45 otwarta zostanie wystawa "586 dni stanu wojennego"na Jasnych Błoniach przy urzędzie miasta.

Zamknięta, tylko dla swoich impreza odbędzie w Teatrze Lalek Pleciuga o godz. 14.30. Zostaną na niej wręczone Krzyże Wolności i Solidarności. Tu też odbędzie się promocja "Dziennika z internowania: Goleniów - Wierzchowo Pomorskie - Strzebielinek (1981-1982)" Tadeusza Dziechciowskiego.

- Dziennik pełen jest anegdot i informacji o działaczach opozycji - mówi Marta Marcinkiewicz z OBEP IPN Szczecin, która dziennik opracowała. - Co ważne, autor niejednokrotnie zaznacza, których wydarzeń był świadkiem, co osobiście widział bądź słyszał, a co zostało mu przekazane przez inne osoby. Nie ucieka od przytaczania plotek, zawsze jednak wskazuje, że nie był naocznym obserwatorem opisywanych sytuacji. Informacje te dodają autentyzmu opisowi obozowej codzienności.

Czy inni robią to ciekawiej? Chyba ta, czego przykładem wielkopolanie. Tam też przygotowano grę miejską "Raport z oblężonego miasta" (brzmi ciekawiej niż szczecińska). Oficjalne, duże uroczystości dla wszystkich odbędą się pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca. Przejedzie "tramwaj wojenny", którego pasażerami będą uczniowie przebrani za zomowców. Oczekującym na przystankach będą rozdawać ulotki, mówiące o stanie wojennym a nagrania płynące z głośników przypomną o rygorach wprowadzonych dekretem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego 13 grudnia 1981 roku.

W ramach obchodów w Wielkopolsce zostaną odsłonięte dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza w Lesznie na budynku pierwszej siedziby Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" a druga w Zakładzie Karnym we Wronkach (wielkopolskie). Internowani z Wielkopolski początkowo byli więzieni w Zakładzie Karnym we Wronkach, następnie przewiezieni zostali do Zakładu Karnego w Gębarzewie.

Obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zwieńczy w Poznaniu msza święta w kościele oo. Dominikanów oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r., gdzie zostanie z płonących zniczy ułożony napis "13 grudnia 1981 r. Pamiętamy".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński