MKTG SR - pasek na kartach artykułów

29 osób przystąpiło do Matury Międzynarodowej w Szczecinie

Sebastian Wołosz
Uczniowie zdający Międzynarodową Maturę w większości planują zagraniczne studia.
Uczniowie zdający Międzynarodową Maturę w większości planują zagraniczne studia. Sebastian Wołosz
Pisali w II LO im. Mieszka I. Egzaminy rozpoczęły się 2 maja i potrwają do 22 maja. Jakie młodzi mają plany na przyszłość i czy są związane ze Szczecinem?

W Szczecinie absolwenci klasy realizującej program Międzynarodowej Matury przystąpili do egzaminów International Baccalaureate Diploma Programme po raz drugi.

Międzynarodowa Matura jest zdawana w tym samym terminie na całym świecie, ale ze względu na różne strefy czasowe uczniowie przez 24 godziny nie mogą zdradzać jakie były zadania. Młodzi z II LO chętnie opowiadali za to o swoich planach na przyszłość.

- Wybrałem naukę w klasie realizującej program Międzynarodowej Matury, bo chcę studiować za granicą - mówi Kamil Szydłowski. - Wybieram się do Londynu na informatykę. Ten pomysł zrodził się gdzieś w trakcie nauki. Wiedziałem, że to ma być informatyka, ale jeszcze nie wiedziałem gdzie.

Rafał Mądry też wybiera się na studia zagraniczne.

- Chcę studiować marketing w Danii - mówi. - Mam tam możliwość zrobienia licencjatu w trzy lata. Mam rodzinę w Skandynawii i planuję tam zostać na stałe.

Mateusz Górski też chciał wyjechać, ale zmienił zdanie.

- Bałem się, że jak zacznę zagraniczne studia, to znajdę tam pracę i zostanę, a nie chcę mieszkać za granicą, dlatego będę studiował w Polsce budownictwo - mówi. - Natomiast bardzo chwalę sobie program Międzynarodowej Matury, bo to zupełnie inny system nauczania niż w Polsce.

Potwierdzają to inni uczniowie.

- Polecam polskim uczniom ten program - mówi Kamil. - Dobre jest to, że wybiera się tylko sześć przedmiotów, ale te najbardziej potrzebne. Każdy jednak musi być przygotowany na dużo stresu i pracy. Ja miałem wzloty i upadki, ale uczyło mi się dobrze.

- Jak ktoś jest systematyczny to sobie poradzi - dodaje Mateusz.

Na program matury międzynarodowej składa się dwuletni kurs o charakterze przeduniwersyteckim, przypadający w Polsce na klasy 2 i 3 liceum ogólnokształcącego. Przedmioty w programie matury międzynarodowej podzielone są na 6 grup.

Uczeń wybiera do realizacji jeden przedmiot z każdej z 6 grup przedmiotowych: 3 lub 4 przedmioty na poziomie rozszerzonym Higher Level HL (6 godzin tygodniowo), 2 lub 3 przedmioty na poziomie podstawowym Standard Level SL (4 godziny tygodniowo). Oprócz tego, uczeń programu jest zobowiązany uczestniczyć w zajęciach TOK (Theory of Knowledge - teoria wiedzy), na których uczniowie badają relacje między poszczególnymi dyscyplinami nauki oraz uczą się krytycznego myślenia.

Dodatkowym wymogiem realizacji tego programu jest napisanie przez ucznia pracy badawczej - Extended Essay, w języku angielskim. Międzynarodowa Matura uprawnia do studiowania na zagranicznych uczelniach.

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński