28.07 - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby i Tydzień Świadomości walki z chorobą

Materiał informacyjny ALAB Laboratoria
28.07 - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby i Tydzień Świadomości walki z chorobą to idealny moment, byśmy mogli zadbać o siebie i bliskich, szczególnie w okresie letnim, gdy możemy poświęcić więcej czasu i uwagi na zdrowie.

Pandemia koronawirusa jest dziś, ale mało kto wie, że WZW jest z nami od lat!

Do diagnostyki mobilizują nas objawy choroby, osobiste sytuacje, publiczne informacje, ale także ważne daty. Profilaktyka jest bardzo istotna, dlatego zachęcamy do wykonania bezpłatnego testu anty-HCV w ramach akcji edukacyjnej, której celem jest wzrost świadomości na temat WZW typu C. Każde wykryte zakażenie, to kolejne uratowane życie. Wagę WZW typu C dostrzegła również Światowa Organizacja Zdrowia ustanawiając WZW jako jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI w. i przyjmując strategię, dzięki której każde państwo członkowskie jest zobowiązane do eliminacji WZW do 2030 r. Dzięki materiałom edukacyjnym i możliwości skorzystania z bezpłatnego testu anty-HCV dostępnych w ramach akcji profilaktycznej z pewnością możemy przyczynić się do szybszego osiągnięcia celu – eliminacji HCV. Wszystkie kraje na świecie dokładają wszelkich starań, by udało się wyeliminować problem HCV do roku 2030. Zostało już tylko 10 lat!

Badajmy się! Wystarczy przyjść do jednego z ponad 350 punktów pobrań ALAB laboratoria w całej Polsce i skorzystać z bezpłatnego testu anty-HCV. Wystarczy 15 minut, by przekonać się, czy choroba dotyczy również nas.

Tydzień Świadomości Wirusowego Zapaleniu Wątroby typu C - to inicjatywa ALAB laboratoria realizowana we współpracy z firmą Abbvie Polska z okazji zbliżającego się Światowego Dnia WZW. Celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi na chorobę, która może nie dawać objawów nawet przez 20-30 lat życia, a nieleczona może doprowadzić do raka wątroby. W Polsce zakażenie HCV dotyczy szacunkowo 150 000 osób[1], z czego ponad 80%[2] z nich nie jest świadomych zakażenia.

Informacje o chorobie: Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C

To przewlekła choroba wywołana przez wirus HCV (hepatitis C), który przez wiele lat nie daje charakterystycznych objawów. Najczęstsze to: zmęczenie, bóle stawów i osłabienie, które ciężko w pierwszym momencie przypisać właśnie tej chorobie. Dlatego często mówi się o niej „cichy zabójca”, bo wirus niszczy naszą wątrobę, prowadząc do jej marskości, do raka wątrobowokomórkowego, a nawet do śmierci i dopiero w poważnym stadium choroby możemy odczuwać dolegliwości świadczące o chorobie. ALAB laboratoria w trosce o pacjentów zachęca do bezpłatnego skorzystania z badań. Lepiej żyć świadomie i leczyć się, gdy nie jest za późno.

Na WZW typu C nie ma szczepionki, dlatego najważniejszą formą profilaktyki, jest

wykonanie testu anty-HCV. To test sprawdzający, czy w naszym organizmie znajdują się przeciwciała wirusa. Zalecany jest on w szczególności osobom, które:
  • były kilkukrotnie hospitalizowane;
  • przechodziły transfuzje krwi przed 1992 r.;
  • mają podwyższone normy badań wątrobowych: ALP, AspAT, ALAT ;
  • korzystały lub korzystają z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty;
  • chodzą do stomatologa;
  • przyjmują lub przyjmowały dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie;
  • utrzymują ryzykowne zachowania seksualne.

HCV przenosi się głównie przez krew. W przeszłości do zakażeń dochodziło najczęściej w warunkach szpitalnych, ale dzięki wysokim standardom dziś te zakażenia są już rzadkością. Obecnie do zakażenia może najczęściej dochodzić w sytuacji, gdy wystąpi uszkodzenie powłok skórnych bez zachowania sterylności, np. podczas wizyty u fryzjera, w salonie kosmetycznym, czy u stomatologa.

Wczesnych objawów nie identyfikujemy z WZW C. Wielokrotnie nie są również na tyle dokuczliwe, aby mocno zaniepokoić pacjenta. Obie te kwestie sprawiają, że postawienie właściwej diagnozy bywa trudne. W tym czasie wirus po cichu wyniszcza wątrobę. Co więcej, zakażona osoba może nieświadomie przenosić go na innych. Priorytetem jest wczesna diagnostyka, dzięki której będziemy mogli skutecznie leczyć chorych, a w dalszym scenariuszu całkowicie wyeliminować wirusa ze społeczeństwa – podkreśla prof. Robert Flisiak, Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Kluczowa profilaktyka

Test anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Polega on na nakłuciu opuszki palca i pobraniu 1-2 kropel krwi. Wynik znany jest już po ok. 15 minutach.

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów ALAB laboratoria w godzinach jego funkcjonowania. Badania wykonujemy we wszystkich punktach ALAB laboratoria na terenie całego kraju. Jeśli test anty-HCV okaże się dodatni, prowadzimy także dalsze bezpłatne badania. Dzięki pogłębionej diagnostyce z próbki krwi, przebadana osoba będzie wiedziała, czy zakażenie HCV jest u niej aktywne. To duże ułatwienie dla pacjenta – który nie musi iść do lekarza pierwszego kontaktu, prosić o skierowanie do specjalisty, by ten dał zlecenie do badań. Nasza akcja oszczędza czas pacjentów, oraz liczbę pobrań krwi, co sprzyja dużo większej efektywności wykrywania osób zakażonych.
– mówi lek. med. Agata Strukow, dyrektor ds. marketingu medycznego z ALAB laboratoria

Jedyna wyleczalna choroba przewlekła

Od 2015 r. roku w Polsce dostępne są leki, dzięki którym zakażenie HCV stało się pierwszą i obecnie jedyną wyleczalną przewlekłą chorobą zakaźną. Leki te zostały wprowadzone do refundacji w ramach programu lekowego „Leczenie przewlekłego WZW typu C terapią bezinterferonową” i obecnie to 4 opcje terapeutyczne, w tym terapie 8-tygodniowe, które gwarantują skuteczne, krótkie i bezpieczne leczenie. To skuteczne narzędzie, które w medycynie określane jest mianem przełomu i bardzo dobry standard medyczny obowiązujących w wielu krajach. Jest to szczególnie ważne dziś, kiedy system ochrony zdrowia jest tak bardzo obciążony opieką nad pacjentami z COVID-19.

Organizatorem Tygodnia Świadomości o Wirusowym Zapaleniu Wątroby typu C jest ALAB laboratoria, przy współpracy z AbbVie Polska.

Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Szczegółowe informacje wraz z aktualnym wykazem wszystkich placówek, w których można skorzystać z bezpłatnego testu znajdują się na stronie https://www.alablaboratoria.pl/19725-zapraszamy-na-bezplatny-test-kwalifikacyjny-do-diagnostyki-hcv-we-wszystkich-punktach-pobran-alab-laboratoria

[1] Rekomendacje Polskiej Grupy Ekspertów HCV dotyczące leczenia wirusowych zapaleń wątroby typu C w roku 2018; Waldemar Halota, Robert Flisiak, Jacek Juszczyk, Piotr Małkowski, Małgorzata Pawłowska, Krzysztof Simon, Krzysztof Tomasiewicz; Polska Grupa Ekspertów HCV, Hepatologia 2018; 18: 1-9.

[2] „Zapobieganie zakażeniom HCV” jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznym na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce; Praca zbiorowa pod red.: Prof. dr hab. Mirosław J. Wysocki, Prof. dr hab. Andrzej Zieliński, Dr hab. Rafał Gierczyński; Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2017.

PL-VHCV-200022

Materiał oryginalny: 28.07 - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby i Tydzień Świadomości walki z chorobą - Polska Times

Dodaj ogłoszenie