MKTG SR - pasek na kartach artykułów

25 milionów złotych dla Politechniki Morskiej w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Politechnika Morska otrzymała skarbowe papiery wartościowe o wartości 25 mln zł.
Politechnika Morska otrzymała skarbowe papiery wartościowe o wartości 25 mln zł. Andrzej Szkocki
Politechnika Morska otrzymała skarbowe papiery wartościowe o wartości 25 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na rozwój uczelni.

Obligacje zgodnie z planem inwestycyjnym zostaną przeznaczone na budowę rozproszonego centrum symulacyjnego w uczelni. Centrum uzupełni istniejącą sieć symulatorów, a wiele z nich zostanie unowocześnionych.

W planach przewidziano także doposażenie trzech wydziałów: Wydziału Mechanicznego, Wydziału Nawigacyjnego oraz Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki , które zajmują się szeroko pojętą branżą offshore.

- Pieniądze te będziemy wydawać na budowę rozproszonego centrum symulacyjnego, które, w którym znajdą się symulatory najnowszej generacji - mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor PM. - Doposażymy trzech trzy wydziały naszej uczelni, które pracują na rzecz offshoru. Symulatory będą pracować w systemie zintegrowanym dla potrzeb morskiej energetyki wiatrowej. Zaczynając od symulatorów nawigacyjnych, będziemy mieć modele statków właściwych, symulatory siłowni okrętowych, symulatory elektryczne i unikatowe - symulatory dźwigów, symulatory do transferów materiałów na wiatrak. W szkoleniu studentów jest to niezmiernie ważne, dlatego, że ciężko jest kształcić naszych studentów tylko na elementach rzeczywistych. Praktyka jest bardzo ważna, ale lepiej, żeby młody człowiek najpierw popracował na symulatorach.

Obligacje przyznała uczelni minister finansów Magdalena Rzeczkowska na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, po pozytywnym zaopiniowaniu przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Skarbowe papiery wartościowe o łącznej wartości nominalnej 25 mln złotych przekazał rektorowi Politechniki Morskiej Wojciechowi Ślączce sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Jak podkreślił sekretarz stanu, symboliczny czek został dziś przekazany uczelni, która nieprzerwanie się rozwija oraz jest zdecydowanym pionierem w kształceniu specjalistów branży offshore.

- Chciałem przekazać ten czek uczelni, która w ostatnim czasie zrobiła ogromny krok do przodu, jakim jest podniesienie swojego statusu do rangi politechniki, ale myślę, że istotniejszą rzeczą jest fakt prowadzenia wielu inwestycji i rozwoju, z którym mamy do czynienia w Szczecinie w przypadku szkolnictwa morskiego - mówi sekretarz stanu Marek Gróbarczyk. - Kiedy rektor Wojciech Ślączka zabrał mnie na ul. Willową i powiedział, że tam będzie jeden z wydziałów uczelnie, a ja zobaczyłem wielką ruinę, trzeba było naprawdę niezwykłej wiary i wyobraźni, żeby ten wydział zobaczyć. Dzisiaj jest to przepiękny budynek Wydziału Mechanicznego, co ma dla mnie ogromne znaczenie, bo jestem absolwentem tego wydziału. Jedną ostatnich rzeczy tu wykonanych jest morska turbina wiatrowa, która daje podstawy kształcenia w tej branży, która do tej pory nie istniała w Polsce. To na Politechnice Morskiej zaczyna się szkolnictwo dotyczące branży offshore i stąd wyjdą pierwsi absolwenci. Dla nas jest to niezwykle ważne i potrzebne, przede wszystkim dla rozwoju energetyki wiatrowej i zabezpieczenia kadr. Myślę, że uczelnia ma spore potrzebny, dlatego z przyjemnością przekazuję ten skromny czek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński