Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 lat od upadku muru berlińskiego. Wielkie święto w Berlinie

mdr
Berlin, październik 1961 r. Samochód przejeżdżający między amerykańskimi czołgami na punkcie granicznym “Charlie”, Checkpoint Charlie, dziś miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.
Berlin, październik 1961 r. Samochód przejeżdżający między amerykańskimi czołgami na punkcie granicznym “Charlie”, Checkpoint Charlie, dziś miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. FOT. AFP
25. rocznica zburzenia muru berlińskiego. Przyjeżdżają Lech Wałęsa i Michaił Gorbaczow. Wielki festyn i puszczanie Balonów Pamięci. Mur berliński, dawniej znienawidzony, dziś jego pozostałości otoczone są troskliwą opieką. 9 listopada przypada rocznica jego zburzenia.

Dla Niemców 9 listopada wiąże się też z dwoma innymi rocznicami. 9 listopada 1918 r. w Berlinie wybuchł strajk generalny i nastąpiła fraternizacja robotników z żołnierzami, a po tym Philipp Scheidemann (członek SPD, kanclerz) proklamował powstanie Republiki Niemieckiej, zwanej też Republiką Weimarską. Kolejna data, to 9 listopada 1938 r., gdy po zastrzeleniu Ernsta von Rath nastąpiła krwawa Noc Kryształowa, wymierzona przeciwko ludności pochodzenia żydowskiego.
Tegoroczne uroczystości odbędą się głównie w niedzielę, wieczorem.

Msza święta

Przy Berliner Allee o godz. 11 odbędzie się msza święta poświęcona zabitym 200 osobom przy murze berlińskim w okresie NRD.

Podświetlenie muru

Miejsca, gdzie dawniej stał mur odgradzający Berlin zachodni od NRD oraz zachowane odcinki na długości 15 km pomiędzy Bornholmer Straße a Oberbaumbrücke zostaną podświetlone. Ma być to symbolem świata bez granic. Instalacja, autorstwa Christophera i Marca Baudera, ma poprzez wizualną moc oddziaływać na emocje oraz przywołać we wspomnieniach wymiary muru i brutalną rzeczywistość podzielonego miasta. Wzdłuż instalacji zostaną rozstawione wieże widokowe, by można spojrzeć na świetlną linię z góry.

Ponadto w wybranych miejscach będą wielkie ekrany, na których przechodzący zobaczą fragmenty dokumentów w formie kolażu (również tych mniej znanych czy dotąd nie prezentowanych). Dodatkowo wzdłuż dawnego muru, w 100 wybranych miejscach, na tablicach będzie można zapoznać się z tzw. Mauer-Geschichten (historie ludzi związane z murem berlińskim, zaprezentowane dokładnie w miejscu wydarzenia).

Uroczystości rozpoczną się około godziny 17 czyli z nadejściem zmroku. Kulminacją stanie się odegranie Ody do Młodości przy Bramie Brandenburskiej i wypuszczenie 8 tys. białych balonów (godz. 19). Zaproszono wiele osób, związanych z wydarzeniami sprzed ćwierć wieku, w tym Lecha Wałęsę, Hansa-Dietricha Genschera, Joachima Gauca i Michaiła Gorbaczowa oraz dawnych opozycjonistów NRD.

Wielki festyn

Nie zaplanowano koncertów zespołów muzycznych, poza jednym wyjątkiem. Odbędzie się za to kilka koncertów filharmoników. Ciekawostką dla przyjezdnych będzie działający wielki festyn (Bürgerfest) pod Bramą Brandenburską (już od godz. 14).

O godz. 14 nastąpi otwarcie wystawy przy Bernauerstarsse w okolicach Miejsca Pamięci odbędą się występy znanego niemieckiego barda Udo Lindenberga (autora tekstów, perkusisty i kompozytora rockowego, który wydał już 44 albumy) oraz Petera Gabriela, brytyjskiego wokalisty, pianisty i producenta, muzyka progresywnego rocka i ambitnego popu (na szczycie list przebojów były "Sledgehammer", "In your Eyes" czy duetem z Kate Bush "Don't Give Up").

Nowa wystawa

Na Mauerstriefen przy Gedenkstatte uruchomiona zostanie nowa, stała wystawa ku pamięci "1961 - 1989 Die Berliner mauer".

Całujący się Breżniew

Zwiedzając w tym dniu Berlin warto zahaczyć o East Side Gallery. Tu znajduje się najdłuższy zachowany fragment dawnych umocnień granicznych, dziś pokrytych kolorowymi graffiti ze słynnym portretem całujących się Breżniewa i Honeckera.

Mur biegnie obok umocnień granicznych, dziś ruchliwej ulicy i dworca kolejowego Ostbahnof. Na tyłach muru zachowano łąkę granicząca z korytem Szprewy.

W miejscach, gdzie mur zlikwidowano, dziś znajdziemy podwójny rząd kamieni brukowych wpuszczonych w chodniki i jezdnie, które go przypominają. W niedzielę będzie też można skorzystać z pomocy przewodników oprowadzających po miejscach pamięci.

Checkpoint Charlie

To jedno z najbardziej znanych przejść granicznych z okresu zimnej wojny. Na skrzyżowaniu ulic Friedrichstrasse i Zimmerstrasse mamy muzea, sklepy z pamiątkami, a nad nimi góruje tablica z napisem "You are leaving the American Sector" - "Uwaga, opuszczasz sektor amerykański". NIgdy nie brakuje tu osób poprzebieranych w mundury żołnierzy amerykańskich, którzy chętnie pozują do zdjęć. W sąsiedztwie można u handlarzy kupić rosyjskie papachy i wysłuchać z głośników głosu Waltera Ulbrichta, który zapewnia, że "nikt nie ma zamiaru budować muru".

O dawnych dwóch światach i dwóch Berlinach przypomina odwiedzających to miejsce panorama muru autorstwa Yadegara Asisi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński