MKTG SR - pasek na kartach artykułów

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kwiaty i przemówienia przed Pomnikiem Czynu Polaków w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Uroczystości przed Pomnikiem Czynu Polaków w Szczecinie z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uroczystości przed Pomnikiem Czynu Polaków w Szczecinie z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Andrzej Szkocki
Pierwsza w Europie konstytucja powstała w Polsce, 232 lata temu. Rocznicę jej uchwalenia szczecinianie obchodzili przed Pomnikiem Czynu Polaków. Uroczystości zakończył wspólny taniec - poloneza poprowadzili członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg".

Gospodarzem uroczystości był marszałek województwa Olgierd Geblewicz. W swoim wystąpieniu przypomniał, że Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r. była nowoczesnym projektem naprawy Państwa.

- I jednocześnie dramatyczną próbą zbudowania sprawiedliwego społeczeństwa - zapewnił. - Dlatego dziś jesteśmy z niej dumni.
Marszałek Geblewicz podkreślił jednak, że tegoroczne święto jest inne niż zwykle. Mniej radosne. - Jak może być inaczej, kiedy przy naszej granicy toczy się brutalna wojna. Powodem inwazji na Ukrainę jest chęć niszczenia przez rosyjskich autokratów idei demokratycznych i niepodległościowych. Niszczą wolne i niezależne państwo i jednocześnie wysyłają sygnał do własnych obywateli, by zapomnieli o podobnych marzeniach.

Przypomniał jednak, czym się zakończyła próba wymazania Polski z mapy Europy i świata. - Choć chwilę po uchwaleniu Konstytucji był drugi i trzeci rozbiór Polski, to jednak doczekaliśmy się II Rzeczpospolitej. Dobro zawsze zwycięża.

Po wystąpieniu marszałka województwa, w imieniu rządu RP głos zabrał Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

- Musimy sobie uświadomić, co dzisiaj świętujemy - podkreślił. - Ostatni krzyk konającej Rzeczpospolitej? Nie. Świętujemy uchwalenie Konstytucji, która jest kotwicą naszej wspólnoty, w której nasi przodkowie zapisali prawo wszystkich obywateli do równości. Przetrwaliśmy w duchu Konstytucji 3 Maja i dziś cieszymy się z kraju wolnego, niepodległego i demokratycznego.

Nawiązując do współczesności wojewoda zapewnił, że nigdy nie będziemy silni i bezpieczni, jeśli nie będziemy wspólnotą.

- Napaść Rosji na Ukrainę uświadamia nam, jak krucha jest niepodległość. Musimy się więc z niepokojem przyglądać temu, co się dzieje na wschodzie i dbać o nasz dom.

Po wystąpieniach, Apelu Pamięci i salwie honorowej odbyła się ceremonia składania kwiatów pod Pomnikiem Czynu Polaków. Po części oficjalnej Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg", zaprosił szczecinian do wspólnego odtańczenia jednego z pięciu tańców narodowych: poloneza. Tancerzy poprowadził ubrany w szlachecki kontusz członek zespołu, Ryszard Długopolski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński