Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

21 osób przed sądem. Szczecińska prokuratura: wyłudzali unijne dotacje

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
To będzie prawdopodobnie największy proces pod względem liczby oskarżonych związany z wyłudzaniem unijnych pieniędzy.

Na ławie oskarżonych zasiądzie 21 osób. Według prokuratury tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą, która funkcjonowała w latach 2012-2018. Mieli wyłudzić dotacje w związku z realizacją 14 projektów, na kwotę około 8.5 mln zł.

Z popełnienia przestępstwa uczynili sobie stałe źródło dochodu

Przestępczy mechanizm polegał na zakładaniu podmiotów gospodarczych lub działaniu w ramach zarejestrowanych na tych członków jednoosobowych działalności gospodarczych, a następnie występowaniu w ich imieniu o przyznanie dotacji na realizację projektów informatycznych.

- W toku realizacji tych projektów podejrzani przedkładali wnioski o płatność, do których dołączali dokumentację wskazującą na poniesione wydatki związane z jego realizacją oraz oświadczenia o braku powiązań osobowo-kapitałowych pomiędzy podmiotami wykonującymi poszczególne usługi, a beneficjentami. Nadto w celu uwiarygodnienia prowadzonej działalności okazywali przedstawicielom instytucji finansujących umowy oraz zapytania ofertowe podmiotów rzekomo konkurujących ze sobą. W rzeczywistości natomiast zapytania ofertowe były kierowane jedynie do członków grupy - wyjaśnia prokurator Alicja Macugowska-Kyszka z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Również podmioty występujące na przedkładanych dokumentach jako wykonawcy usług w rzeczywistości ich nie wykonywały, a ich rola sprowadzała się do wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów. Rzeczywistymi autorami wytworzonych prac były zupełnie inne podmioty, które wykonywały je za kwoty wielokrotnie niższe niż widniejące na przedkładanej dokumentacji.

Także jakość wykonanych prac odbiegała istotnie od założonych, a okazywane programy stanowiły jedynie fasadę aplikacji, które wytwarzano celem okazania ich w trakcie kontroli, podobnie jak potwierdzenia wykupu dostępu do usług miały charakter fikcyjny.

Jakie poniosą konsekwencje?

W toku postępowania prokurator dokonał na mieniu podejrzanych zabezpieczenia poprzez ustanowienie hipotek przymusowych na należących do podejrzanych nieruchomościach oraz udziałach w spółkach prawa handlowego, na łączna kwotę ponad 2.9 mln zł. Nadto wobec wszystkich podejrzanych w dacie kierowania aktu oskarżenia prokurator stosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci: dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktowania się.

Za zarzucone podejrzanym przestępstwo grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński