MKTG SR - pasek na kartach artykułów

21 osób oskarżonych o pranie brudnych pieniędzy

mp
Prokuratura Okręgowa w Szczecinie zakończyła właśnie śledztwo w sprawie prania brudnych pieniędzy i handlu lewym paliwem.

Sprawcy działali na terenie kilku województw m.in. zachodniopomorskiego. Szajka miała działać
od stycznia 2006 r. do maja 2008 r. Śledztwo wszczęto 11 grudnia 2009 r. w Prokuraturze Okręgowej we Włocławku. W kwietniu 2010 r. sprawa została przejęta do prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie.

- Grupa działała według ściśle określonego schematu. Osoby kierujące grupą zajmowały się organizacją całego procederu. Członkowie grupy zajmowali się tworzeniem fikcyjnej dokumentacji dotyczącej zakupu i sprzedaży oleju opałowego i napędowego. Na terenie baz paliwowych także odbarwiano olej opałowy, dokonywano jego dystrybucji i organizowano jego transport. W sferze finansowej działalność grupy polegała na dystrybucji środków pieniężnych pochodzących z przestępstwa i podziale zysków - tłumaczy prok. Małgorzata Wojciechowicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Ustalono, że podejrzani dokonali odbarwienia 11,5 mln litrów oleju opałowego, zaś straty Skarbu Państwa wyniosły blisko 23 miliony zł z tytułu podatku akcyzowego oraz 15 milionów zł z tytułu podatku VAT.

Ponadto podejrzani sprzedali blisko 2,5 mln litrów odbarwionego oleju opałowego do szeregu podmiotów gospodarczych na terenie kraju, który był następnie sprzedawany jako olej napędowy, dopuszczając się na ich szkodę oszustwa na łączną kwotę prawie 8 mln zł.

Podejrzanym zarzucono również udział w procederze "prania brudnych pieniędzy", obejmujący kwotę 930 tys. zł.

W toku śledztwa zabezpieczono mienie o wartości 400 tys. zł.

Kierujący grupą Rafał W. przyznał się do popełnienia wszystkich zarzucanych mu przestępstw.

Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności, w zależności od kwalifikacji prawnej zarzucanych im przestępstw do 7 lat i 6 miesięcy oraz do 10 lat pozbawienia wolności oraz wysokie kary finansowe i przepadek korzyści majątkowych.

Więcej w jutrzejszym Głosie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński