MKTG SR - pasek na kartach artykułów

20 tys. miejsc pracy czeka w branży IT w obszarze rozwiązań chmurowych. Specjalistów brakuje

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W Polsce brakuje prawie 20 tys. pracowników, którzy specjalizują się w rozwiązaniach związanych z chmurami obliczeniowymi.
W Polsce brakuje prawie 20 tys. pracowników, którzy specjalizują się w rozwiązaniach związanych z chmurami obliczeniowymi. unsplash
W Polsce brakuje prawie 20 tys. pracowników, którzy specjalizują się w rozwiązaniach związanych z chmurami obliczeniowymi. Tak wynika z raportu „Rynek pracy Cloud Computing” przygotowanego na zlecenie HackerU przez HRK. Jest to jednak praca nie dla każdego. O jakich programistów najbardziej zaciekle walczą firmy, które wdrażają projekty w chmurze?

Brakuje pracowników w IT. Trzeba mieć jednak doświadczenie

Według prognozy PMR Market Experts „Rynek przetwarzania danych w chmurze w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026” polski rynek rozwiązań Cloud w 2022 r. będzie warty ok. 3 mld zł. W ujęciu rocznym jest to wzrost o ponad 30%.

- Rynek rozwiązań Cloud ma problem z niedoborem pracowników IT, nie tylko programistów, ale również ekspertów od zarządzania projektami zaznajomionymi z technologiami chmurowymi, administratorów infrastruktury, analityków czy specjalistów UX – mówi Mikołaj Zbudniewek, Executive Director w zespole HRK ICT.

Jednak to o programistów najbardziej zaciekle walczą firmy, które wdrażają projekty w chmurze. Z raportu HackerU wynika, że jedynie 13% z ponad 720 programistów pracujących w technologiach Cloud ma ponad 5 lat doświadczenia.

– Ten obszar IT, z powodu dużych braków kadrowych, jest otwarty na osoby rozpoczynające swoją przygodę z rozwiązaniami chmurowymi. – mówi Marek Gajewski, General Manager polskiego oddziału firmy HackerU, która wraz z Politechniką Łódzką, realizuje pierwszy w Polsce kompleksowy program szkoleniowy z zakresu Cloud Computing.

Według ekspertów z McKinsey & Company, polskie firmy i instytucje zostają w tyle, jeśli chodzi o wdrożenie rozwiązań chmurowych.

- Poziom wdrożeń jest 1,5-krotnie niższy niż średnia w rejonie CEE. Prognozujemy, że w najbliższych latach ta branża będzie rozwijała się bardzo dynamicznie – dodaje Gajewski.

Prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej zaznacza, ze obecnie mając wielu partnerów wśród firm z firm branży IT obserwuje, jak chłonny jest ten rynek.

- Dlatego bez wahania podjęliśmy się współpracy z HackerU, jako jednym z globalnych liderów oferujących program szkoleniowy z zakresu Cloud Computing. Doceniając rolę edukacji, chcemy oferować najlepsze szkolenia odpowiadające na pilne potrzeby gospodarki.

W tej branży dominują pracownicy z doświadczeniem krótszym niż 5 lat

W badaniu zleconym przez HackerU wzięło udział ponad 720 programistów, którzy na co dzień realizują projekty chmurowe. Z badania wyłania się klarowny portret pracownika tej branży – zdecydowanie dominują programiści z doświadczeniem poniżej 5 lat (87% badanych).

Prawie połowa z nich to osoby, które w środowisku Cloud mają niewielkie doświadczenie - pracują w tej specjalizacji poniżej 2 lat. Jest to zgodne ze specyfiką obszaru Cloud w Polsce. Zdecydowaną mniejszość wśród kandydatów stanowią osoby z doświadczeniem dłuższym niż 5 lat. Z uwagi na wysokie zainteresowanie rozwiązaniami chmurowymi, są oni poszukiwani przez pracodawców jako potencjalni zarządzający i osoby odpowiedzialne za merytoryczny nadzór nad zespołami projektowymi.

Wynagrodzenia i wypłaty dla specjalistów od rozwiązań chmurowych

Programiści pracujący w obszarze Cloud nie mają podstaw do narzekania na wysokość wynagrodzenia. Z badania przeprowadzonego przez HRK na zlecenie HackerU wynika, że średnia miesięczna pensja uczestników biorących udział w ankiecie to 20 300 zł brutto. Mediana miesięcznego wynagrodzenia wynosi 18 700 zł.

A wszystko to w branży, w której dominują osoby o kilkuletnim doświadczeniu zawodowym. Nic więc dziwnego, że technologie Cloud cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób planujących karierę zawodową w obszarze IT.

- Poszerzając ofertę kształcenia dla naszych studentów w zakresie wszechobecnych technologii informatycznych, musimy także wspierać tych, którzy nie mając tych kompetencji, chcą zdobyć najnowszą wiedzę z rozwiązań chmurowych. W ten sposób, wypełniając rynkową lukę, postawią także na własny rozwój i atrakcyjną przyszłość zawodową – tłumaczy dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ, prorektor ds. kształcenia.

Pracownicy IT uczestniczący w badaniu HackerU zostali także poproszeni o odpowiedź na pytanie „Czy jesteś zadowolony/-a z wykonywanej przez siebie pracy?”. Odpowiedzi „Tak, jestem” udzieliło 98% badanych.

- Czynników tak wysokiego, pozytywnego wyniku może być wiele. Do najbardziej prawdopodobnych należą: ciekawe i rozwojowe projekty, możliwość pracy z nowoczesnymi technologiami, międzynarodowe projekty na globalną skalę, możliwość pracy zdalnej, atrakcyjność wynagrodzenia oraz oferowane benefity. – komentuje Mikołaj Zbudniewek z HRK ICT.

Zespół Mikołaja Zbudniewka wspiera klientów technologicznych w poszukiwaniu talentów z obszaru Cloud.

- Co więcej, popyt rynku na specjalistów w obszarze rozwiązań chmurowych daje ekspertom w tej dziedzinie możliwość wyboru najbardziej interesujących dla nich projektów, co dodatkowo potęguje zadowolenie z wykonywanej pracy - dodaje Zbudniewek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 20 tys. miejsc pracy czeka w branży IT w obszarze rozwiązań chmurowych. Specjalistów brakuje - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński