14. emerytura na stałe. Rząd przyjął projekt ustawy

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. – To projekt ustawy wprowadzającej wypłatę tzw. 14. emerytury na stałe – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

14. emerytura na stałe. Rząd przyjął projekt ustawy

Przepisy będą stosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Zgodnie z projektem 14. emerytura będzie osobom uprawnionym przysługiwać w wysokości: kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne – dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2900 zł; kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2900 zł, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2900 zł.

W projekcie przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty 14. emerytury. Rada Ministrów, nie później niż do dnia 31 października danego roku, poprzez rozporządzenie, będzie mogła określić wyższą kwotę kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, niż kwota najniższej emerytury.

Co jeszcze jest w projekcie?

W projekcie ustawy zaproponowano, by kwota 14. emerytury wynosiła co najmniej 50 zł. Jeżeli kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będzie niższa, niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane.

„Czternastka” nie będzie przysługiwać osobom, którym prawo do świadczeń zostało zawieszone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Oznacza to, że do kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będą miały prawo osoby, których prawo do świadczenia podstawowego nie zostało zawieszone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, oraz wysokość tego świadczenia nie przekracza kwoty będącej sumą kwoty 2900 zł i kwoty najniższej emerytury obowiązującej w roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, pomniejszonej o 50 zł (w 2023 r. to kwota 4438,44 zł).

W razie zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia, przy ustalaniu prawa i wysokości do kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, przyjęta będzie suma tych świadczeń wypłacanych w zbiegu. Osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne.

Jedno kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej, niż jedna osoba. Świadczenie to będzie podlegać proporcjonalnemu podziałowi na osoby uprawnione do renty rodzinnej. W przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawniona jest więcej, niż jedna osoba i przynajmniej jedna z nich uprawniona jest do renty socjalnej, kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne z tytułu renty rodzinnej podlegać będzie podziałowi stosownie do liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej, z wyłączeniem osoby lub osób uprawnionych do renty socjalnej. Osobie lub osobom wyłączonym z liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej przysługiwać będzie kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne z tytułu przysługującego prawa do renty socjalnej.

14. emerytura ma być na stałe

Zaproponowano, by przyznanie kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego następowało z urzędu na podstawie decyzji. Rada Ministrów ma określić, nie później niż do dnia 31 października, w drodze rozporządzenia, miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w danym roku.

Decyzje w sprawie 14. emerytury będą wydawać i wypłacać ją właściwe organy emerytalno-rentowe. W razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy, decyzje wydaje i kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Projekt reguluje także kwestię właściwości przyznania i wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w przypadku zbiegu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez różne organy emerytalno-rentowe, po dniu wydania decyzji o przyznaniu kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego przez organ emerytalno-rentowy.

Kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulga rehabilitacyjna). Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywać się potrąceń i egzekucji.

Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane będzie w kwocie pomniejszonej o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne i dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będą finansowane ze środków budżetu państwa, z zachowaniem rozwiązania przejściowego dla 2023 r., w którym utrzymuje się finansowanie dodatkowych świadczeń związanych z wypłatą 13. i 14. emerytury ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

wu

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 14. emerytura na stałe. Rząd przyjął projekt ustawy - Portal i.pl

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

:)
18 maja, 19:18, Jan:

„Do Polski zniechęca, pruska i ruska w necie przynęta,

przy granicy, w pociągu, w Warszawie i Elblągu.

Polską szydzi mową, jak uczciwi nie mogą,

szkaradna w niesławie - hybrydowych niedola.”

konia zwaliwszy ulgę poczujesz :)

;-/
16 maja, 19:53, Piotr:

Skoro nie zwiększają progu 2900 zł, to co roku coraz mniej osób będzie uprawnionych do brania całej 14 stki.To jest czysty cynizm

No bo o to chodzi PISowcom .....ale w razie pytań dumnie będą trąbić ze system pomocy działa....... tyle, że będzie to dotyczyć w większości patologicznych opie/rd/alaczy którzy dawniej zbijali bąki.No ale głos łachudry waży tyle samo co uczciwego ciężko pracującego obywatela.Pisowcy na nich liczą bo jest to spora grupa starych patoli

P
Piotr
Skoro nie zwiększają progu 2900 zł, to co roku coraz mniej osób będzie uprawnionych do brania całej 14 stki.
T
Tomasz Marek
https://www.youtube.com/watch?v=rqz0palo5DI
M
Mieszko Kowalczyk
16 maja, 13:38, Olo:

dolar nisko,ropa nisko a paliwo drogie.Qrwy pisowskie dalej okradają pracujących żedy mieć dla patologii.

Emeryci to patologia? Za kilka lat, sam nią będziesz

🐓
16 maja, 13:22, Ali:

UBecja nie ma za co chlać. Bierzta na zeszyt.

16 maja, 13:30, jprdlę !!:

UBecja po negatywnej weryfikacji ma obniżone świadczenia emerytalne ... więc jej 14stka się należy...... ci którzy pracowali uczciwie i często przez tą UBecję byli zwalczani raczej praw do 14stki nie mają.... Dziwne prawda ??????

PIS-BRAWO QRVA wy !

16 maja, 13:35, gosc:

Kto niema prawa do 14 ?

16 maja, 13:50, jprdolę !:

wszyscy ci którzy uczciwie zapracowali na wyzsze emerytury pow 2900 brutto Qrvy pisowskie uznały że im nie należy dawać ale paspożytom z przeszłości, zdegradowanym UBeko, to nalezy. Księżom choć ZUSu nie płacą też się należy

Osoby, które pobierają świadczenie w kwocie 4 488,44 złotych lub wyższej, nie otrzymają 14 emerytury, ponieważ w ich przypadku różnica ponad próg dochodowy jest równa całkowitej kwocie czternastki.

S
Szczery
UWAGA TERAZ PROSTO I NIESKOMPLIKOWANIE WYJAŚNIĘ,.

Ludzie starsi z niskimi emeryturami to dawni nieroby i leserzy !! Jeżeli ktoś pie***li mi że ma np 2100 emerytury to na bank wiem ze to dawny opier d alacz ! Oczywiscie wykluczam trwale chorych i inwalidów. Dla pozowtałych współczucia nie mam bo to dawni kombinatorzy kanciarze nie płacący uczciwie składek a diż zbolałych patriotów udajacy !! Pis na takić zeruje, zbija kapitał daje drukuje pieniądze i powoduje rozpiździaj w kraju !

Uważam że rządzić powinni dalej ZAGŁOSUJĘ NA NICH ! Zagłosuję dlatego aby dojechali na maxa tak bardzo że pisgnięty elektorat z lękiem w swoich kaprawych gałach rozglądał się będzie za kimś kto chciałby wziąć sią za sprzątanie tego chlewa po Kaczyńskim.

Dlatego WON MI Z TUSKIEM !!

Ja przeżyję mam czas i popatrzę jak PISowa trzoda rzuci się do gardeł swoim obecnym 'dobroczyńcom'
d
dżizus
16 maja, 13:59, Teresa:

no i wielkie suuuuper, tyle lat komuna jak i rządy PO i lewaków nas ludzi okradała że wreszcie mamy to co mamy, gdyby komuna nas nie okradała jak i PO i lewacy to mielibyśmy więcej,

Lepiej być wrażliwym na ludzką krzywdę lewakiem niż kato-pioso-pro-pedofilnym jaskiniowym tempakiem

T
Teresa
no i wielkie suuuuper, tyle lat komuna jak i rządy PO i lewaków nas ludzi okradała że wreszcie mamy to co mamy, gdyby komuna nas nie okradała jak i PO i lewacy to mielibyśmy więcej,
E
Ecik
16 maja, 13:22, Ali:

UBecja nie ma za co chlać. Bierzta na zeszyt.

16 maja, 13:30, jprdlę !!:

UBecja po negatywnej weryfikacji ma obniżone świadczenia emerytalne ... więc jej 14stka się należy...... ci którzy pracowali uczciwie i często przez tą UBecję byli zwalczani raczej praw do 14stki nie mają.... Dziwne prawda ??????

PIS-BRAWO QRVA wy !

16 maja, 13:35, gosc:

Kto niema prawa do 14 ?

16 maja, 13:40, Sztygar:

Bracie katoliku w jaki to sposób byleś przez wdowę po pracowniku BOR prześladowany że ją do ubecji zaliczyłeś i emeryturę odebrałeś ?

Tej sztajger nie wpi/erd/alaj się między wódkę a zakąskę !!

Na grubie zaiwaniałeś pare lot i pasozytujesz ne emeryturce ?? Co po tobie twojej freli zostanie ?? wyrąbany przodek ?? eeee cheba nie ! Przodek to jej somsiod rypoł :))

k
kasjer
Kosmicznej szalejącej drożyzny nie pokryje
S
Sztygar
16 maja, 13:22, Ali:

UBecja nie ma za co chlać. Bierzta na zeszyt.

16 maja, 13:30, jprdlę !!:

UBecja po negatywnej weryfikacji ma obniżone świadczenia emerytalne ... więc jej 14stka się należy...... ci którzy pracowali uczciwie i często przez tą UBecję byli zwalczani raczej praw do 14stki nie mają.... Dziwne prawda ??????

PIS-BRAWO QRVA wy !

16 maja, 13:35, gosc:

Kto niema prawa do 14 ?

Bracie katoliku w jaki to sposób byleś przez wdowę po pracowniku BOR prześladowany że ją do ubecji zaliczyłeś i emeryturę odebrałeś ?

O
Olo
dolar nisko,ropa nisko a paliwo drogie.Qrwy pisowskie dalej okradają pracujących żedy mieć dla patologii.
g
gosc
16 maja, 13:22, Ali:

UBecja nie ma za co chlać. Bierzta na zeszyt.

16 maja, 13:30, jprdlę !!:

UBecja po negatywnej weryfikacji ma obniżone świadczenia emerytalne ... więc jej 14stka się należy...... ci którzy pracowali uczciwie i często przez tą UBecję byli zwalczani raczej praw do 14stki nie mają.... Dziwne prawda ??????

PIS-BRAWO QRVA wy !

Kto niema prawa do 14 ?

R
Red
16 maja, 13:22, Ali:

UBecja nie ma za co chlać. Bierzta na zeszyt.

16 maja, 13:27, T:

Tomasz Piątek: „Wygrałem w sądzie z pisowską firmą Fratria i tygodnikiem "Sieci" braci Karnowskich @JacekKarnowski @michalkarnowski

"Sieci" szkalowały mnie i moją książkę, aby tuszować rosyjskie związki @Macierewicz_A

To 10. zwycięstwo sądowe ws. rosyjskich związków #PiS

Dziękuję za RT!”

A kogo to obchodzi

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie