MKTG SR - pasek na kartach artykułów

13 lat temu do Szczecina zawitał niezwykły statek, który zagrał w filmie "Titanic". Pamiętacie? Zobaczcie ZDJĘCIA

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W 2007 roku w stoczni remontowej "Gryfia" był remontowany rosyjski statek naukowo – badawczy „Akademik Mścisław Kiełdycz”. Jednostka zrobiła zdjęcia podwodne wraku „Titanica”, wykorzystane później w filmie Jamesa Camerona. 13 lat temu byliśmy na pokładzie "Akademika".

W pierwszych kadrach filmu Jamesa Camerona pojawia się statek o białych burtach. To właśnie „Akademik Mstisław Kiełdysz”. Po pokładzie biegają rosyjscy marynarze. Potem widać ogromne batyskafy. Pogrążają się one w wodach oceanu i oczom widza ukazuje się leżący na dnie wrak "Titanica".

To batyskafy Mir 1 i Mir 2. Każda ma 7,8 m długości, 3,6 m szerokości i 3 m wysokości. Rozwijają szybkość 5 węzłów i są w stanie zejść na głębokość 6 000 metrów.

A to pamiętacie? Na pokładzie rosyjskiej jednostki ponad 100-lenia Rose wspomina podróż i tragedię Titanica. W ostatniej scenie filmu wyrzuca za burtę statku badawczego słynny szafir Serce Oceanu.

Kilka zdań o jednostce:

"Akademik Mstisław Kiełdysz" został wybudowany w 1980 roku. Ma 122 m długości. Na pokładzie może pomieścić się około 90 osób, z czego połowa to członkowie załogi. Jednostka na co dzień wykorzystywana jest przez Instytut Oceanologii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie. To największy na świecie statek naukowo-badawczy. Jako jedyny ma na pokładzie dwa specjalne podwodne pojazdy głębinowe Mir 1 i Mir 2.

ORP "Kraków" już 30 lat pływa pod biało-czerwoną. Na okręcie...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński