12-latek zaangażował się w walkę z koronawirusem. Drukował przyłbice dla medyków

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
12-letni Kacper Rębek to prawdopodobnie najmłodszy wolontariusz w Polsce, który zaangażował się w pomoc medykom podczas walki z epidemią koronawirusa. Chłopiec samodzielnie wydrukował około 200 elementów do maseczek, przyłbic i gogli chroniących pracowników służby zdrowia.

12-letni Kacper pochodzi z Lubina przy Międzyzdrojach. Jest uczniem Szkoły Podstawowej w Wapnicy. Właśnie z wyróżnieniem ukończył szóstą klasę. Gdy w marcu wybuchła pandemia, dowiedział się o utworzeniu Zachodniej Grupy Medycznej.

- Zobaczyłem w telewizji, że drukowany jest sprzęt dla lekarzy i ratowników. Sam mam w domu drukarkę 3D, więc postanowiłem też pomóc - mówi Kacper.

Rozpoczął drukowanie materiałów - elementów ochronnych: gogli i przyłbic, łączników do masek dla medyków z naszego regionu. W sumie sam wydrukował ok. 200 elementów. Chłopiec fascynuje się informatyką.

12-latek zaangażował się w walkę z koronawirusem. Drukował p...

Jest najmłodszym wolontariuszem Zachodniej Grupy Medycznej, a kto wie, czy nie najmłodszą osobą w Polsce, która w taki sposób zaangażowała się w pomoc medykom. Materiały przez niego przygotowane trafiały m.in. do szczecińskiego szpitala w Zdrojach.

Dlatego też w ramach podziękowań dyrekcja placówki zaprosiła chłopca na wizytę i prezentację nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego do operacji neurochirurgicznych. Podczas spotkania Kacper otrzymał podziękowania oraz upominki, on zaś przekazał dla personelu samodzielnie zaprojektowane i wykonane na drukarce 3D breloczki do kluczy.

Najważniejszym jednak punktem tego dnia była wizyta na Oddziale Neurochirurgii Dziecięcej, podczas której dr Marek Lickendorf - neurochirurg, a zarazem jeden ze współzałożycieli ZGM - zaprezentował chłopcu, jak działa neuronawigacja kręgosłupowa i głowowa oraz stacja planowania traktografii.

CZYTAJ TAKŻE:

- Neuronawigacja to system komputerowy wykorzystywany w polu operacyjnym do nawigowania po kręgosłupie lub po mózgu. Pozwala precyzyjnie zaplanować i przygotować się do operacji, a następnie podczas zabiegu przeprowadzić ten plan tak, aby jak najmniej uszkodzić ważne struktury nerwowe. Natomiast traktografia to oprogramowanie umożliwiające wizualizację szlaków nerwowych w poszczególnych strukturach mózgu. To informacje niezmiernie ważne dla specjalistów przygotowujących się do zabiegu- - tłumaczy dr Marek Lickendorf.

Kacprowi bardzo spodobała się wizyta.

- Te maszyny były bardzo interesujące i zaawansowane - mówi chłopiec.

Pytany, czy w przyszłości sam chciałby takie obsługiwać, mówi jednak, że na razie najbardziej podoba mu się druk 3D i jeszcze nie zdecydował, czym się będzie zajmował.

Zachodnia Grupa Medyczna to spontaniczna inicjatywa mieszkańców regionu, która zajmie się koordynacją działań społecznych na rzecz medyków i szpitali w Szczecinie oraz w ościennych gminach. W swym gronie skupia m.in. medyków, naukowców czy przedsiębiorców. Celem działalności grupy jest zapewnienie środków ochrony osobistej osobom z pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.

ZOBACZ TAKŻE:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie