Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 Szczecińska Brygada Zmechanizowana ma nowych elewów! - Jesteśmy dumni, że będziemy mogli służyć ojczyźnie [DUŻO ZDJĘĆ]

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- Jesteśmy dumni, że będziemy mogli służyć ojczyźnie - mówiła szer. Katarzyna Kowalska, jedna z 150 tzw. elewów, ochotników służby przygotowawczej, którzy w sobotę złożyli wojskową przysięgę na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Słowa duma padało w sobotę wiele razy.

Służba przygotowawcza jest przeznaczona dla ochotników, którzy wcześniej nie pełnili czynnej służby wojskowej. Głównym celem jest wyszkolenie ochotników dające możliwość podjęcia zawodowej służby wojskowej w możliwie najkrótszym czasie. Wszyscy zgłosili się ochotniczo. Przeszli kilkutygodniowe szkolenie taktyczne (w tym z musztry) podczas którego zdobyli elementarną wiedzę i niezbędne umiejętności na początku swojej drogi wojskowej.

- Wcieliliśmy prawie 150 ochotników do służby przygotowawczej w trzech jednostkach 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej: 12 Brygadzie Zmechanizowanej, 2 Brygadzie Zmechanizowanej i 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża - mówiła porucznik Irena Paczek-Krawczak, oficer prasowy 12 BZ.

Wśród elewów, kilkadziesiąt osób, to panie, które ze świetnymi wynikami przeszły szkolenie.

- Chciałabym bardzo nieść pomoc swoim obywatelom, chronić granic Polski, by mogli czuć się bezpiecznie w naszym kraju - mówiła szeregowy elew Emilia Zgórska. - Posiadam w rodzinie dużo żołnierzy, którzy bardzo kładą nacisk na patriotyczne wychowanie. Są bardzo dumni z mojego wyboru, że zgodziłam się na służbę przygotowawczą. Chcę zostać w przyszłości zawodowym żołnierzem.

Na przysięgę przyjechały rodziny młodych żołnierzy

- Jestem dumny z dowódców, którzy przez ostatnie tygodnie robili z cywili żołnierzy i zrobili to wzorcowo. Ci młodzi ludzie, którzy dziś składają przysięgę musieli się oddać rygorom wojskowym, dyscyplinie. W pełni polegać na decyzjach i rozkazach przełożonych. Oni też to zadanie wykonali wzorowo. Dzisiaj dumni z was mogą być rodzice, opiekunowie, żony, mężowie, bo stoicie tu i składacie przysięgę wojskową deklarując pełne poświecenie wartościom zapisanym w konstytucji. Każdy może do nas przyjść. Ale nie każdy będzie mógł tu zostać, bo to ciężkie wyrzeczenie, ogromne poświęcenie. To nie jest armia zeszłych czasów. To dywizja współczesna, nowoczesna, modernizująca się - mówił dowódca 12 dywizji, gen. Dariusz Parylak.

- Ślubujecie w szczególnych czasach, gdzie jest wiele wyzwań. Wszyscy możemy być z was dumni, bo chcecie służyć ojczyźnie - mówił wojewoda Zbigniew Bogucki.

Służbę przygotowawczą mogą pełnić zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy:

  • nie byli karani za przestępstwa umyślne,
  • posiadają obywatelstwo polskie,
  • posiadają odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej,
  • wiek co najmniej osiemnaście lat,
  • wykształcenie co najmniej gimnazjalne (bądź ukończone 8 klas szkoły podstawowej).

Uczestnicy szkolenia mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie, opiekę medyczną, ubezpieczenie, ulgowe przejazdy i urlopy. Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą przysługuje uposażenie zasadnicze tj. 1233 zł brutto oraz odprawa po zakończeniu służby - 2540 zł brutto. Dodatkowo w przypadku pracownika (umowa o pracę) pracodawca na okres trwania służby przygotowawczej ma obowiązek udzielić mu urlopu bezpłatnego oraz wypłacić odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia. Okres pełnienia służby przygotowawczej wlicza się do stażu pracy.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński