MKTG SR - pasek na kartach artykułów

12 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Czekolady. Jedzmy na zdrowie! WIDEO+ZDJĘCIA

MP
12 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Czekolady
12 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Czekolady Pixabay
Dziś Międzynarodowy Dzień Czekolady. Jest pyszna, choć zaliczana do produktów wysokokalorycznych. 100 g czekolady gorzkiej 99 proc. to 530 kcal, 49,0 g tłuszczu, 13,0 g białka, 8,0 g węglowodanów, a w nich 6,0 g błonnika. A najważniejsze, że przepyszna. Jeden kawałek w Dzień Czekolady nikomu nie zaszkodzi. Smacznego!

Dzień czekolady 2018. Każda: gorzka, mleczna, deserowa czy biała ma swoich zwolenników. I dobrze, byle nie jeść za dużo. Bo z jednej strony ma kakao, czyli dobrze. Z drugiej ma dużo kalorii, czyli źle.

Skąd się wzięła?

Nasiona kakaowca wykorzystywane były przez Majów do produkcji napoju Zoccalit, zarezerwowanego dla najbogatszych. Stosowano go także podczas odprawiania modłów i rozmaitych rytuałów. Aztekowie dodawali do nasion kukurydzę, chili, miód, wanilię, a także suszone płatki kwiatów.

Napój dodawał energii oraz uchodził za afrodyzjak. Do Europy czekolada została przywieziona w 1528 r. przez konkwistadora Hernána Cortésa.

Pierwsze pralinki pojawiły się w połowie XVII wieku na dworze króla Ludwika XIV. Dowiedziono, że czekolada pozytywnie wpływa na nasz organizm, ma działanie przeciwdepresyjne oraz wzmacniające.

Co wchodzi w skład czekolad? Jak podpowiada Wikipedia, najzdrowsza jest czekolada gorzka.

Czekolada gorzka:

Składa się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru, czasem z niewielką domieszką wanilii. Zawiera przynajmniej 70% produktów z miazgi kakaowej i powinna być przygotowywana w temperaturze 31,1–32,7 °C. Zawiera 2–5 razy więcej teobrominy niż mleczna.

Czekolada mleczna:

W jej skład wchodzi również mleko lub proszek mleczny i wanilia, a zawartość kakao nie przekracza 50%. Temperatura wytwarzania wynosi 28,9–30,5 °C. Zwykle czekolada ta zawiera nie mniej niż 25% suchej masy kakaowej ogółem, 14% suchej masy mlecznej, 2,5% suchej odtłuszczonej masy kakaowej, 3,5% tłuszczu mlecznego oraz 25% tłuszczu ogółem. Średnio 100 g czekolady mlecznej dostarcza 10 mg cholesterolu, zaś gorzka 1 mg.

Czekolada deserowa:

W jej skład wchodzi miazga kakaowa, cukier, lecytyna oraz tłuszcz kakaowy lub inne dodatki[8]. Najczęściej zawiera powyżej 50% produktów z miazgi kakaowej.

Czekolada biała:

Bez zawartości proszku kakaowego. W najlepszych czekoladach tego rodzaju jest tylko do 33% masła kakaowego. Temperatura wytwarzania 27,9–30,5 °C. Niektórzy smakosze wyrażają pogląd, że ten wyrób nie jest czekoladą ze względu na wspomniany brak zawartości proszku kakaowego.

Są też czekolady z dodatkami: bakaliowe, orzechowe, czekolady z owocami, likierami i innymi dodatkami.

Czekolada „couverture” jest wyrobem otrzymanym z wyrobów kakaowych i cukrów, zawierającym nie mniej niż 35% suchej masy kakaowej, w tym: nie mniej niż 31% tłuszczu kakaowego; nie mniej niż 2,5% beztłuszczowej suchej masy kakaowej.

W produktach czekoladopodobnych zawartość kakao nie przekracza 7% całkowitej masy.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 12 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Czekolady. Jedzmy na zdrowie! WIDEO+ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński